Marge Väikenurm • 18. oktoober 2018 kell 3:00

Browder: aeg on süüdlaste karistamiseks

Keskenduma peaks Danskes käinud rahapesu tõsisele uurimisele, mitte raportite koostamisele, ütles sel suvel Eesti ametivõime survestanud Vladimir Putini kriitik Bill Browder.

Äripäevaga Londonis kohtunud Bill Browder loodab, et prokuratuur jõuab uurimisel tulemusteni.  Foto: Helena Ije

Danske Banki hiljuti avaldatud raporti suhtes on Browder kriitiline. “Selles on abistavaid fakte, aga järelduste tegemises on raport nõrk,” rääkis äripäevaga Londonis kohtunud Browder.

"Pank ilmselgelt maksis advokaadibüroole, kes teataks, et panga juht on süütu. 31 miljoni dollari eest võib saada just sellise tulemuse, nagu tahetakse.”

Peeglisse vaatamine

Tippjuhid peavad samuti peeglisse vaatama, mitte reatöötajaid süüdistama, sõnas Browder, kes kogub tõendeid selle kohta, kuidas pangas töötanud kuritegusid varjata üritasid.

Oma analüüsi tahab teha ka Eesti. Browderi ja tema meeskonna seisukoht on, et praegu ei ole aeg raportite koostamiseks, vaid kriminaaluurimiseks ning süüdlaste karistamiseks. “Danske raporti tulemused ja seda ümbritsev peaks olema uurimisteks piisavad,” lausus Browder.

Londonis Äripäevaga kohtunud investeerimisfondi Hermitage Capital Management juht Browder nõustus, et rahapesu-teema oli aastaid tagasi Eestis fookusest välja – nagu on praegu Eestis mitmed inimesed öelnud. Sama lugu on uurimisega. “See polnud fookuses ka läinud aastal,” märkis Browder.

Kogub tuure

Riigikogu õiguskomisjoni juhi, keskerakondlase Jaanus Karilaiu sõnul näitavad Browderi värsked kaebused, et skandaal ei hakka vaibuma, vaid kogub järjest jõudu.

Browder tuletas meelde, kuidas esitas juba viis aastat tagasi Eesti riigiprokuratuurile avalduse Danske rahapesu kohta, kuid hiljem algatatud uurimine seiskus. Tulemusi polnud. Sel aastal algatas prokuratuur taas uurimise, kui Browder hakkas survet avaldama.

Hermitage Capital Managamenti inimesed on kindlad, et uurimise põhjus peitub peamiselt avalikkuse terava tähelepanu kartuses. Prokuratuur on selle kindlalt ümber lükanud. “Uurimisega alustati alles siis, kui skandaal järjest suuremaks paisus,” on aga Browderi arvamus.

Hetkel kuum