USA jõud lööb Huaweid ja selle kasutajaid

Huawei mobiilid on Eestiski populaarsed.  Foto: Aleksandar Plavevski

"Lugupeetud president sealpool tulistab äkki endale jalga," hindab tehnoloogiaekspert Peeter Marvet USA presidendi Donald Trumpi käiku keelata koostöö Huaweiga.

Samal ajal kui Eesti mobiilioperaatorid kutsuvad kliente ostma uut Huawei P30 sarja nutitelefoni, mis märtsi lõpus müügile tuli, on Huaweid ja selle kasutajaid tabanud valus tagasilöök.

Koostöö katkeb

USA presidendi Donald Trumpi käsul lisati Huawei nende ettevõtete nimekirja, millega ei tohi USA ettevõtted ilma spetsiaalse loata kaubelda.

Seepärast on nüüd nii, et kui Google tuleb välja uue Androidi versiooniga, ei jõua see Huawei kasutajateni. Huawei järgmistel seadmetel ei ole enam ligipääsu näiteks Youtube'ile ja Google'i kaardirakendusele Maps. Lisaks sellele on Huaweiga koostöö katkestanud juba mitu USA mikrokiibitootjat.

Eesti mobiilioperaatorid ei oska veel midagi öelda

Telia kommunikatsioonijuht Raigo Neudorf tõdes, et veel on vara spekuleerida teemal, kuidas mõjutab USA keeld mobiilikasutajaid ja Teliat ennast. "Telia teeb koostööd erinevate osapooltega, et mõista paremini mõjusid nii turule tervikuna kui ka klientidele,“ ütles ta.

Eelmisel aastal läks Huawei telefonide müügilt mööda Apple'ist ja sai Samsungi järel maailma suuruselt teiseks telefonimüüjaks. The Verge'i andmetel oli Huaweil Euroopas möödunud aasta viimases kvartalis ligi 24% turuosa. Tele2 pressiesindaja Hans Saarvelt ütles, et Huawei telefonid on Eestis populaarsemate tootjate esikolmikus.

"Praegu on see kõik uus informatsioon, aga olemasolevate seadmete omanikud ja praegused ostjad Google’i ja Androidi toe ja uuenduste pärast muretsema ei pea," sõnas Saarvelt. "Klientidele oleks üldiselt Huaweile seatavad võimalikud piirangud tulevikus küll pigem negatiivne uudis, sest sellega väheneks mobiilituru valik ja konkurents. Ootame konkreetsemat infot," lisas Saarvelt.

Kahju lõpuks USAle endale

Tehnoloogiaekspert Peeter Marvet tõdes, et ühtpidi on probleemid Huaweiga osa kaubandussõjast maailma suurimate majanduste vahel, aga teisalt on küsimus turvalisuses. USA kahtlustab, et Huawei edastab infot oma klientide kohta Hiina valitsusele. Marveti sõnul on selline risk tõenäoliselt olemas ning Hiinal võiks selliseks tegutsemiseks ka ambitsiooni jaguda.

Kui USA ei müü enam Huaweile kiipe, teeb riik kahju hoopis endale, leidis Marvet. "Lugupeetud president sealpool tulistab äkki endale jalga," märkis ta. Marvet selgitas, et kui Hiina näeb, et USAst mikrokiipide ostmine on riskantne, panustavad nad rohkem teadus- ja arendustegevusse ning toodavad need ise. "Ilmselt ei ole see Hiina riigis suuremaks probleemiks.“

Küberturvalisuse ekspert Peeter Marvet leiab Huawei hädade juures mobiilidest suuremaks probleemiks mõju võrgu keskseadmetele.   Foto: Andres Haabu

Mis saab Huaweist, Google'ist ja kiibitootjatest edasi, Marvet öelda ei söandanud. "Ennustada, mida teeb üks maailma ennustamatumaid riigijuhte, on väga tänamatu tegevus."

Mida tähendab konflikt tarbijale?

Google ja Huawei on kinnitanud, et praegu olemasolevate telefonide kasutajate jaoks peaks vähe muutuma. Ligipääs näiteks Google Playle, kaardirakendustele ja Gmailile peaks säilima, samuti lubab Huawei turvauuendusi Android Open Source'i kaudu.

Probleem on aga selles, et Google võib uuendused Android Open Source'i üles panna suure viivitusega, mis tähendab, et Huawei telefoni omanikud saavad kõiki uuendusi teistest hiljem.

Tulevased Huawei telefonid ei pääse aga enam ligi Androidi-universumile – äpipoele, meiliprogrammile, sisuliselt kõigele, mille puhul pole tegu avatud lähtekoodiga tarkvaraga.

Huawei pole veel öelnud, kas nad on nõus telefone ka tagasi võtma. Tarbijate šanss telefon raha vastu vahetada oleks Heise.de andmetel vaid siis, kui Huawei ei suudaks regulaarselt turvauuendusi teha. Portaal kirjutab ka, et teoreetiliselt võivad Huawei omanikud ka täiesti Google'i teenustest loobuda ja kasutada näiteks alternatiivseid äpipoode, näiteks F-Droidi oma.

Huawei keeld rõhus Euroopa turge

USA ja Huawei konflikt mõjutas juba ka börse, eile kannatasid enim Euroopa pooljuhitootjad.

Euroopa börsid olid valdavalt miinuses, suurindeks Stoxx 600 langes 0,5%. Euroopa börsidel langesid eelkõige siinsete kiibitootjate aktsiad, kui Nikkei Asian Review kirjutas, et Saksamaa kiibitootja Infineon (-5%) lõpetas Huaweile kiipide tarnimise. Languses olid ka STMicroelectronicsi (-5%) ja Austria AMSi (-11%) aktsiad.

Hetkel kuum