Jaanus Vogelberg • 15. juuli 2019 kell 12:29

Pruuli ei kiirusta Osula eeskujul kohtusse

Järgmisena võib ju küsida, miks koolide kütmise eest peaks küttefirmale maksma, järsku peaks see ka tasuta teenus olema, arutles Go Groupi tegevjuht Jüri Etverk.  Foto: Andras Kralla

Tiit Pruuli suurosalusega Go Group esialgu Hugo Osula eeskujul kohtusse minema ei hakka, et riigilt eelkooliealiste laste ja puuetega inimeste transpordi eest hüvitist nõuda.

Bussiärimees ja Mootor Grupi omanik Hugo Osula pöördub riigi vastu kohtusse, kuna tema hinnangul on osa sõitjate, näiteks alla 7aastaste laste ja puuetega inimeste tasuta sõiduõigus kulu, mille riik peaks talle kompenseerima. Osula nõuab Lux Express Estonia ASile 459 000 eurot ja Eesti Buss OÜ-le (Simple Express) 78 000 eurot hüvitist.

Go Groupi tegevjuht Jüri Etverk ütles, et pole kaasust juriidilisest aspektist põhjalikult analüüsinud, aga Osula samm on huvitav teematõstatus. "Kui ühiskonnana näeme, et tuleks kas doteerida või täiesti tasuta mingitele riskigruppidele anda mingid teenused, siis kuidas me selle ühiskonnana ära lahendame, kes maksab," sõnas ta.

Etverki sõnul võib sama loogikat rakendada ka teistele teenustele. "Praegu räägitakse, et lastel peaks olema bussisõit tasuta ja transpordifirma ise vaadaku. Järgmisena võib ju küsida, miks koolide kütmise eest peaks küttefirmale maksma, järsku peaks see ka tasuta teenus olema," märkis ta.

Etverki hinnangul oleks mõistlik, kui osapooled, sealhulgas riigikogu, õiguskantsler, ministeerium ja turuosalised asja arutaksid ning tekiks ühiskondlik debatt. "Kui kohe kohtusaali läheb... eks see on ka üks võimalik koht, kus debatti pidada," sõnas ta.

Aas: ei saa nõustuda

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Taavi Aas saatis Osula pöördumisele eelmisel kolmapäeval lakoonilise vastuse, millega keeldus hüvitise määramisest.

"Riigikogu on antud küsimust käsitlenud ühistranspordiseaduse eelnõu menetlemisel 2013. ja 2014. aastal, kuulates ära erinevad seisukohad ja arvamused ning eelnõu seadusena vastu võttes jõudnud järeldusele, et tasuta sõidu õiguse kehtestamine ei ole põhiseadusega vastuolus. Kehtiva ühistranspordiseaduse kohaselt ei hüvitata §-s 34 nimetatud kategooria sõitjate tasuta vedu vedajale. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumil puudub õiguslik alus nimetatud sätte kohaldamata jätmiseks ning hüvitise määramiseks," seisis ametnik Hindrek Allvee koostatud vastuses.

Hetkel kuum