Hotellide uuring: käibemaksutõus riigile sentigi kasu ei too, vastupidi
Majutusasutuste käibemaksuerisuse kaotamine tõstab majutusteenuse hinda ligi 12 protsenti ja vähendab riigieelarve laekumisi 3,9 miljoni euro võrra aastas, selgub Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu tellitud mõjuanalüüsist.
Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu tegevjuht Killu Maidla ütles, et käibemaksuerisuse kaotamise kahju turismisektorile on üüratu.
Foto: Andras Kralla
Rakendusuuringute Keskuse CentAR analüüsi kohaselt toob majutusasutuste käibemaksutõus 9 protsendilt 22 protsendile kaasa majutusteenuse hinnatõusu, vähendab riigieelarve laekumisi ja kahjustab majutussektori ettevõtete konkurentsivõimet.
Värske valitsuse püüe soove ja maksutulu kokku viia on tervitatav, aga planeeritavate maksumuudatuste mõju hindamine on jäänud napiks, tõdes Eesti Panga president Madis Müller Äripäevale antud pikemas intervjuus.
Regionaalministri Madis Kallase sõnul on tema ülesandeks valitsuses seista piirkondliku ebavõrduse vähendamise eest ning tal on palju küsimusi selle kohta, kuidas avaldub majutusasutuste käibemakstutõusu mõju väljaspool suurlinnu.
Värske Freedom24 analüüs toob välja, et Balti riikide – Eesti, Läti ja Leedu – investorid jälgivad aktiivselt globaalseid trende tehisintellekti, tehnoloogia ja krüptovaluutade vallas, kuid samas avalduvad neil selged rahvuslikud eelistused ja erinevad investeerimisstrateegiad. Eesti investorid paistavad silma lähenemisega, mida iseloomustab eklektilisus ja kõrge risk, samal ajal näitavad nende Balti naabrid vastandlikke tendentse spekulatiivsete ja tasakaalukamate strateegiate suunas.