19. mai 2016
Jaga lugu:

Kuidas valida mööblit?

Oma koju mööbli valimine on pikk protsess, mis eeldab põhjalikku eeltööd, et meeldivad mööbliesemed ruumidega sobituksid, mõõtudelt parajad oleksid ning perele kodutunnet pakuksid. Seetõttu tasub enne lõpliku valiku tegemist konsulteerida mööblikaupluse teenindajatega ning küsida neilt ka võimalikke erilahendusi. Täpsemalt räägib Unolik OÜ tegevjuht Liisa Kivisalu.

Arvestada tuleb, et kodu kujundamine võtab aega. Sageli alustatakse sellest, et mõeldakse välja mööbli umbkaudne võimalik toon ning hakatakse poest moodi täpses mõõdus laudu, kappe ja voodit otsima. Tegelikkuses on tänane suund mööblitööstuses selline, et peaaegu kõigist mööbliesemetest on võimalik tellida endale sobilikus mõõdus ning toonis sisustus. Vanasõna „tark ei torma“ on omal kohal just ruumide sisekujunduses.

Eelkõige tuleks alustada planeerimisest, mille jaoks mida on tarvis: kas vajalikumad on sahtlid või eelistate lahtiseid riiuleid, kui suur on televiisor ning kas see mahub valitud sektsioonkappi ära? Milliseid raamatuid soovite hakata riiulis hoidma – äkki on tarvis sinna paigutada ka kõrgemaid A4 suuruses dokumendimappe? Sellisesse „valju häälega mõtlemisse“ tasub kaasata kindlasti ka mööblipoe spetsialist, kes aitab kavandada, joonistada, valida, õpetab ruumi praktilisemalt kasutama ning abistab lõpliku tellimuse juures. Tõsi küll, eritellimuse täitmine võib osa toodete puhul võtta aega isegi kuni kaheksa nädalat, kuid see aeg on ootamist väärt.

tamm – kõige vastupidavam

saar – erilise puidustruktuuriga

must lepp – maakoduhõnguline

pöök – sobib hästi kontorisse

kask – paljude võimaluste materjal

Eesti kodusid vallutab Skandinaavia stiilis mööbel

Suure buumina on Eestisse jõudnud Skandinaavia stiilis mööbel, mida iseloomustavad valge värv, erinevad liistud ustel ja sinist tooni aksessuaarid. Kui veel 3–4 aastat tagasi jättis Skandinaavia stiilis mööbel Eesti tarbija suhteliselt külmaks ning eelistati pigem kõrgläiget ning modernsust, siis täna ollakse väsinud nii läikest kui ka nõukogudeaegsest pruunist pöögist. Trendikad on hoopis valged toonid ja seda nii värvi kui ka peitsina.

Endiselt on populaarne ka kombinatsioon must-valge ning eelistatud on klassikaline ja pigem tagasihoidlik stiil. Selliste valikute kasuks räägib ka praktiline meel: tagasihoidliku mööbliga sisustatud toa saab elavamaks muuta koloriitsete aksessuaaridega nagu linikud, laudlinad, padjad, vaibad, kardinad ja lauanõud. Intensiivne punane või roheline mööbel dikteerib samas jõuliselt ega lase teiste detailidega enam nii palju mängida. Tumedam mööbel seevastu on eelistatud valik neile peredele, kes hindavad retrovälimusega interjööri või otsivad sisustust maakodudesse.

Mööblitööstust on muutnud ka tehnoloogia areng. Näiteks minnakse tänapäeval tavalistel rullikutel jooksvatelt sahtlitelt sujuvalt üle tandemsiinidega ehk pehmelt ja vaikselt ise kinnitõmbuvatele mehhanismidele. Kapiuste puhul on trend sama: uksed peavad sulguma pehmelt, ilma paugu ja kolksuta. Riidekapid muutuvad aasta-aastalt suuremaks ja mahukamaks ning on enamasti varustatud liuguste ning peeglitega. Madratsid on allergiavabad, mööbliriie lihtsasti puhastatav.

Kompaktmööbel muudab aga tube avaramaks ja valgusküllasemaks: seina pealt lahtitõmmatav laud, voodi alla paigutatud panipaigad, lae lähedale kinnitatavad riiulid, ühe voodi alt sahtlina väljatõmmatav teine voodi ning vajadusel üksteise peale ja maha tõstetavad narivoodid. Toredaks uudseks valikuks on ümarate nurkadega mööbel alates kappidest ja laudadest kuni voodini. Eriti populaarne on selline mööbel lastetubades, et pisikesed ei saaks end mänguhoos vastu mööbli teravaid nurkasid ära lüüa.

Ära ei tohi unustada ka kasutatud mööblit, sest kui esemel on emotsionaalne väärtus, tasub seda kindlasti restaureerida.

Milline mööbel kestab kaua?

Puidust mööbel on väga vastupidav ning seda on lihtne hooldada ja parandada, vastupidi klaasist lauaplaatidele või saepuruplaadist kappidele. Aga ka mitte kõik puidust mööbel pole loodud püsima – näiteks kruvide abil kokkupandud või taburetitüüpi toolid on kindlasti nõrgemad kui tapitud ning tugevduspulkadega toolid. Katsetage enne ostu, kui mugav on valitud toolil istuda – ka see annab aimu kvaliteedist. Kappide puhul tasub näiteks proovida, kuidas liiguvad mööbli uksed ja sahtlid.

Oluline on ka materjal: kõige pehmem mööblipuu on mänd, järgnevad kask, lepp ja saar ning kõige tugevam, aga ka kallim, on tamm. Tammepuust mööbli puhul saab igatahes kindel olla, et see on vastupidav ja kestab põlvest põlve. Kui võrrelda puidust ja plastmassist mööblit, ei saa viimane kindlasti olla vastupidavam ega ole ka kuigi kuumakindel. Samas on klaasist, plastist ja metallist mööblil olemas oma nišš, sest neid saab disainida teiste tehnoloogiatega ning kohati põnevamalt kui puitu. Muide, puidu värvus muutub aastate ning valguse mõjul, mis muudab puitmööbli vananedes omanäolisemaks ja huvitavamaks.

Puitmööbli eluiga pikendab kindlasti ka selle teadlik kasutamine. Näiteks ei soovitata puidust mööblit panna otsese päikesevalguse kätte või liiga lähedale radiaatoritele, sest kuum õhk põhjustab puidu kuivamist ning elava materjalina võib see liigse kuumuse käes lõheneda. Samuti ei mõju puidule hästi liigne niiskus, mistõttu ei sobi puit kööki töötasapinnaks ega vannitoa- või õuemööbliks.

Kui puidust laual peaks ümber minema klaas vett, veini või tass kohvi, on soovitatav see võimalikult kiirelt kuivatada. Pluss on aga, et puitmööblit on võimalik lihvida, restaureerida ja värskendada aastakümneid. Puitpindade igapäevaseks puhastamiseks sobib lihtsalt niiske ja pehme lapp: keemilised vahendid aga pigem kahjustavad puidu pinda. Värskust saab anda spetsiaalse mööblipolituuriga.

Heaperemehelik käitumine puidust kappide ja sahtlite puhul hoida neid enamasti kinnises asendis, sest vastasel juhul koormate põhjendamatult kapiuste hingi ja sahtlite siine. Nii-öelda puhkeseisundis peavad need kindlasti kauem vastu.

Puitmööbli valikul tasub jälgida ka seda, et liigne puidu üleküllus võib hakata rõhuma – kui teie tubade seinad on üle löödud puiduga ning ka põrand ja mööbel on puidust, ei anna kaunis mööbel oodatud efekti. Puit vajab õhku. Seega palkmajades võiks puitmööblit kombineerida klaasi, kivi ja metalli kasutamisega, et saavutada meeldiv ja nauditav atmosfäär.

Puidust mööbel on väga vastupidav ning seda on lihtne hooldada ja parandada, vastupidi klaasist lauaplaatidele või saepuruplaadist kappidele.

Unolik OÜUnolik pakub ilusat ja kvaliteetset täispuidust mööblit. Materjalidest on esindatud kask, tamm, saar, must lepp ja pöök, mida rikastab suur tooni- ja värvivalik. Toodete hulka kuuluvad nii elu-, söögi-, laste- ja magamistoamööbel kui ka esiku- ning kontorimööbel. Täispuidust mööbel jõuab salongi otse tootjalt, mistõttu on tagatud kauba kõrge kvaliteet ja taskukohane hind. Lisaks mööblile on müügil ka erinevad looduslikest materjalidest madratsid. Väärtustades iga kliendi individuaalseid soove ja vajadusi, on Unoliki tegevust juba aastaid krooninud täispuidust eritellimusmööbel.

www.unolik.ee

Unolik  
Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum