SLÕL: Pommiähvardaja sai Euroopa kohtus võidu

12. aprill 2006, 08:30

Euroopa inimõiguste kohus leidis, et Eesti kohtud rikkusid pommiähvardustes süüdi mõistetud ja kolm aastat vangis istunud mehe protsessil reegleid.

Eesti riik maksis Hermo Taalile valurahaks 6500 eurot ehk 101 400 krooni, kirjutab SL Õhtuleht.

2001. aasta veebruaris mõistis Tallinna linnakohus kolmeks aastaks vangi mehe, kes 2000. aasta suvel tegi Pirita Selverile mitu pommiähvardust ja püüdis kaupluselt välja pressida miljoneid kroone.

Varem kuus korda põhiliselt varguste pärast kohtulikult karistatud Hermo Taal (51) kohtuistungil end süüdi ei tunnistanud. Ta väitis, et politsei nabis ta lihtsalt tänaval kinni, kuigi tema polevat kuhugi helistanud ega raha nõudnud. 'Ei oska süüdistuse kohta midagi öelda, mind peeti lihtsalt tänaval kinni ja esitati süüdistus. Mina pole kuhugi helistanud,' ütles Taal kohtule.

Süüdistuse kohaselt oli aga just Taal see, kes helistas juunis kuus korda mitmest Tallinna taksofonist Selveri infoletti ja nõudis esmalt üht, siis aga juba viit miljonit krooni.

Ehkki Taal kasutas ähvarduste tegemiseks taksofone, sai talle saatuslikuks kesklinna turvakaamerate süsteem. Üks telefoniputka, kust ta ähvarduskõne tegi, jäi kaamerate vaatevälja. Samuti kinnitas varjunimega kaitstud tunnistaja, et Taal oli ühel peol rääkinud, kuidas teenib sellega, et teeb supermarketi lähedal asuva kaupluse omaniku palvel pommiähvardusi.

Euroopa inimõiguste kohus märgib oma ühehäälselt vastuvõetud otsuses, et kohtuistungi nõuetekohane läbiviimine on kohtu ülesanne, ja antud juhul ei tehtud õigustatud jõupingutusi tunnistajate kohtusse ilmumise tagamiseks. Ka Tallinna ringkonnakohus ei teinud katset tunnistajaid üle kuulata, ehkki kohtul oli õigus seda ka omal algatusel teha.

Euroopa kohus ei võtnud seisukohta, kas tunnistajate korrektse ülekuulamise korral oleks kohtulahend võinud tulla teistsugune, vaid piirdus tõdemisega, et kriminaalmenetlus ei olnud korrektne.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing