Maksublog PwC • 25. november 2008 • 1 min
Jaga lugu:

Leedu tõstab finantskriisi ületamiseks makse

Aripaev.ee maksublogis kirjutavad PricewaterhouseCoopersi maksukonsultandid Ain Veide ja Erki Uustalu, et Leedu valitsus plaanib maksumuudatusi finantskriisi ületamiseks.

Leedu valitsuskoalitsioon allkirjastas finantskriisi ületamise plaani, mis muuhulgas sisaldab ka ulatuslikku maksureformi paketti.

Alljärgnevad muudatused võivad kehtima hakata 1. jaanuarist 2009. Kui praegu on Leedus sarnaselt Eestiga üldiseks käibemaksumääraks 18%, siis alates 1. jaanuarist 2009 plaanitakse see tõsta 20%-ni. Lisaks tühistatakse peaaegu kõik soodusmäärad, seega tõuseks näiteks ravimite, perioodiliste väljaannete ja raamatute 5%-line käibemaksumäär 20%-ni.

Samuti on kavas tõsta ettevõtte tulumaksu määra 15%-ilt 20%-le. Vähendamaks maksumäära tõusust tulenevat mõju, nähakse ette võimalus maksustatavast kasumist maha arvata kuni 50%-i investeeringutest tehnoloogiasse (sh patentidesse). Lisaks maksutõusudele on plaanis langetada üksikisiku tulumaksu määra 24%-lt 20%-ni. Seega hakkaks kehtima kõikide eeltoodud maksude osas 20%-line maksumäär. Need maksumuudatused jääksid kehtima vähemalt kaheks aastaks, misjärel võidakse taas maksumäärasid langetada. Samuti kavandatakse kütuseaktsiiside tõstmist. Need viiakse Euroopa Liidu miinimumtasemele (s.o. pliivaba bensiin 359 EUR/1000 l, diiselkütus 302 EUR/1000 l). Vedelgaasi kütuseaktsiisi suurendatakse vähemalt kaks korda. Kuna tegemist on alles finantskriisi ületamise plaaniga, ei ole hetkel veel seadusemuudatuste eelnõu avalikkusele kättesaadav.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt