Indrek Mäe • 2. juuni 2016
Jaga lugu:

Investor, alusta koduaktsiatest

Äripäeva ajakirjanik Indrek Mäe  Foto: Andras Kralla

Alustav investor peaks oma kulud võimalikult madalal hoidma ning seetõttu on mõistlik alustada Balti börsidel noteeritud väärtpaberitesse investeerimisest, kirjutab Äripäeva ajakirjanik Indrek Mäe.

Väärtpaberiturul varanduse kasvatamine võib tunduda ahvatlev idee, kuid enne esimesi aktsiatehinguid tuleb hoolikalt läbi mõelda oma investeerimisstrateegia ning valida kauplemiseks odavaim lahendus.

Teenusepakkuja valikul on tähtis teada, kas kauplemist alustatakse koduturul või soovitakse siseneda ka väljapoole Baltimaid jäävatele börsidele. Samuti tuleks otsustada, kas tulu soovitakse teenida pikaajalise investorina või päevakauplejana. Esimest eristab viimasest väärtpaberiturgudel tehtav väiksem tehingute hulk ning orienteeritus positsioonide säilitamisele. Seejuures on pikaajalise investori jaoks oluline, et tema aktsiaportfelli igakuised halduskulud oleksid võimalikult väikesed, samas kui päevakaupleja väärtustab eelkõige ühekordseid odavaid tehingutasusid.

Ettevalmistus järgmiseks sammuks

Võrreldes suurtel turgudel kaubeldavate aktsiatega on kodubörsil tegutsemine võrdlemisi odav. Näiteks Balti aktsiate hoiustamise eest ei võta teenustasu LHV pank. Haldustasude puudumine panustab aga edaspidiseks vajalike kogemuste omandamisesse minimaalse hinnaga.

Lisaks on teave siinsetel turgudel ja ettevõtetes toimuva kohta lihtsamini ning kompaktsemalt kättesaadav. Rohke teabe hulk suurendab aga õigete otsuste tõenäosust ning see annab algajale võimaluse õppida väiksemate riskidega aktsiaturgudel orienteeruma.

Kui piisavas koguses õppetunde käes ning soov oma teenimisvõimalusi laiendada kasvab, tasub vaadata ka välismaistele aktsiaturgudele. Seejuures tuleb arvestada, et kulud ühe tehingu kohta kasvavad hüppeliselt ning ka aktsiate hoiustamine muutub kallimaks. Nüüd peab mõtlema, et tehingukulud investeeritava summa kohta ei läheks liiga suureks.

Ole loov

Seetõttu tuleb välisaktsiatega kauplema asudes endale kindlasti selgeks teha, kui pikalt soovitakse ostetud väärtpabereid hoida. Vastavalt sellele saab panga valikul otsustada, kas võtta pigem soodsamad tehingutasud ja kõrgemad haldustasud või vastupidi. Tähtis on ka see, kui suureks kujuneb portfellis välismaa börsidel noteeritud väärtpaberite osakaal.

Alati jääb võimalus pankasid vastavalt nende tariifidele omavahel kombineerida – keegi ei keela investoril Balti aktsiate hoiustamist LHVs, samas kui välisaktsiatega kaubeldakse aktiivselt Swedbanki või Nordea kontodel. Võimalus on ka kasutada välismaiste kauplemisplatvormide teenuseid, kuid siis tuleb arvestada võõrkeelse teenindusega.

Jaga lugu:
Hetkel kuum