Anton Skvortsov • 27. juuni 2016 kell 12:15

Kriisi ei tule

Nordea säästu- ja investeerimistoodete juht Anton Skvortsov leiab, et Brexit ei põhjusta majanduslangust, nagu mõni võib karta.  Foto: Nordea

Brexit ei ole katastroof, kuigi turu esmane reaktsioon võib sellise mulje jätta, kirjutab Nordea Baltikumi säästu- ja investeerimistoodete juht Anton Skvortsov.

Ühendkuningriigi referendum Euroopa Liidu liikmesuse üle tõi kõigile ootamatu tulemuse. Kuigi avaliku arvamuse küsitlused näitasid tasavägist seisu, eeldasid nii kihlveokontorid kui ka enamik turuosalisi, et britid hääletavad Euroopa Liitu jäämise poolt. Neljapäeval, kui hakkasid ilmuma esimesed tulemused, tundusid ka need viitavat jääjate võidule, mis tõi turul kaasa osturalli – kõik võtsid sisse positsioone eeldusega, et otsus tuleb ELi jäämise kasuks. Positsiooniralli muutis reaktsiooni referendumi tegelikule tulemusele palju valulikumaks, kui see muidu oleks olnud.

Referendumi ootamatu tulemus tõi reedel maailma finantsturgudel kaasa drastilised sündmused. Suurima liikumise tegi naela kurss, mille väärtus jõudis neljapäeval selle aasta rekordini ja kukkus seejärel tasemele, millest madalamal oli nael viimati 1985. aastal. Euroopa aktsiate väärtus langes ligi 10% ning suurim kannataja oli pangandussektor. Kukkusid ka USA ja Aasia aktsiate hinnad, kuid vähemal määral. Kokku haihtus aktsiaturu kapitalisatsioonist ühe päevaga 2 triljonit USA dollarit – see on ajaloo seni suurim massmüük. Langusse läks ka toorainete, sh nafta hind. Tänu tootluse kahanemisele on paremini on läinud valitsuste võlakirjadel, sest turuosalised eeldavad maailma keskpankadelt toetavaid samme.

Ülereageerimine

Arvestades otsuse reaalmõju maailmamajandusele ja konkreetsetele turgudele, paistavad reedesed sündmused selgelt ülereageerimisena. Seetõttu oleme tõenäoliselt turgude halvima potentsiaalse reaktsiooni juba ära näinud ning korrektsioon peaks toimuma jooksva nädala lõpuks. Seda hinnangut toetab ka EList lahkumise protsessi suhteliselt pikk kestus – vähemalt kaks aastat alates hetkest, kui Ühendkuningriik esitab vastava avalduse, mille jooksul jääb Suurbritannia ikka ELi liikmeks. Lisaks ei ole Ühendkuningriigi väljumine siiski 100% kindel, sest nädalavahetusel toimunud arutelud viitavad võimalusele uuteks läbirääkimisteks ning esitatud on ka petitsioon kordusreferendumiks.

Isegi kui eeldada, et Ühendkuningriik tõesti EList lahkub, on järsu majanduslanguse või finantskriisi kaasnemise tõenäosus väike. Suurim on mõju Suurbritanniale endale, kus ebakindlus vähendab uusi investeeringuid ja mõni töökoht võib liikuda Londonist ELi.

Samas muudab naela kursi suur langus Ühendkuningriigis toodetud kaubad märkimisväärselt odavamaks, tuues kasu eksportööridele ja leevendades seetõttu negatiivset mõju. Ülejäänud Euroopas kahjustab Brexit tarbijate ja ettevõtete kindlustunnet ja võib teisel poolaastal pisut majanduskasvu aeglustada. Üleeuroopalist majanduslangust pole siiski oodata. Mõju ülejäänud maailmale on veelgi väiksem. Lisaks on maailma suuremad keskpangad Brexiti puhuks hädaolukorra kavad koostanud ja on seega tegutsemiseks ja toetavateks meetmeteks valmis.

Poliitiline risk

Praegune peamine risk on eelkõige poliitiline, sest ka teistes ELi riikides koguvad populaarsust natsionalistlikud liikumised ning mõnes riigis võib tekkida soov samuti referendum korraldada. ELi lagunemist pole vaatamata mõne pessimisti hirmutamisele siiski oodata. Pigem võib Euroopa Liit kogu protsessist väljuda senisest tugevamana, sest Brexitist võib ELis saada suuremate reformide katalüsaator.

Seega peaks turgudel toimuma korrektsioon pärast seda, kui investorid on saanud võimalikke mõjusid nädalavahetuse jagu analüüsida. Praegune nihkes hinnatase võib pakkuda teadlikele pikaajalistele investoritele häid ostuvõimalusi. 

Hetkel kuum