Tallinna raad või keskerakondlik maffia?

Maffia  Foto: Panthermedia
Hanno Matto • 18. mai 2017 kell 12:59

Kas Tallinna linna juhtival Keskerakonnal on maffiatüüpi organisatsiooni tunnused või on tegemist kunstilise liialdusega, küsib Tallinna linnavolikogu liige Hanno Matto (SDE).

Alustuseks vaadakem, kuidas defineerib maffiat Vikipeedia: „Maffia on sisemise hierarhiaga organiseeritud kuritegevuslike jõukude ühendus, mille tegevuseks on materiaalse kasu saamine peamiselt ebaseadusliku äriga, kasutades selle teostamiseks või soodustamiseks korrumpeerunud linna(riigi)ametnikke.“ Veebientsüklopeedia lisab, et maffia tegevus tugineb perekondlikele või maffia sidemeile ning seda iseloomustab rivaalitsevate rühmade omavaheline võitlus.

 

Ja veel: „Bourbonide valitsemisajast pärinevates allikates teatakse maffia kohta, et ta oli detsentraliseeritud ülesehitusega. Maffia jagunes niinimetatud coche'deks - maffiaperekondadeks, kelle eesotsas istus capofamiglia – perekonnapea. Maffiajuhid nõudsid tingimusteta kuulekust. Iga Auväärse Ühingu liikme vastu suunatud tegu hindasid nad kallaletungina kogu maffiale ning karistasid selle eest ka vastava rangusega.“

Esimese hooga öeldes kõlab küll nagu Edgar Savisaare Keskerakond, kas pole nii? Aga analüüsime detailsemalt. Hierarhia on Tallinna linnajuhtimises ilmselge ning pikalt juurdunud traditsioon. Pro forma ikka veel ametis olev capo Edgar Savisaar on küll kohtu poolt ametist eemaldatud, kuid see pisiasi ei ole maffiale takistuseks saanud. Organisatsioon toimib edasi ja võib-olla isegi paremini kui kunagi varem.

Kuid kas on tegemist kurjategijatega?

Süüdimõistetud pealinna maffia liikmeid on olnud mitmeid: kohe meenuvad Elmar Sepp, Ivo Parbus, Alar Nääme. Hetkel on kriminaalsüüdistuse saanud linna esimesed viiulid: volikogu juht Kalev Kallo ning kohtu otsusega eemaldatud linnapea Edgar Savisaar. Samas asjas on süüpingis endine maffia käsutäitja Priit Kutser.

Kohtu alt pääsesid kokkuleppe menetluse korras abilinnapea Arvo Sarapuu, Põhja-Tallinna vanem Raimond Kaljulaid ning endine abilinnapea, praegu ettevõtlusametis töötav Jaanus Mutli. Kriminaalkorras on süüdi mõistetud riigikogu liikmed Priit Toobal ja Lauri Laasi, kellest viimane sai pärast kohtuotsust sooja koha Tallinna prügilas – jah, selles samas linnaettevõttes (uue nimega AS Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus), mis tellib prügivedu Arvo Sarapuuga seotud firmalt BWM OÜ. Prügiäri – see on ju klassikaline itaalia maffia tegevusala.

Dmitri Medvedjevi või Juri Lužkovi klassis varandust ei ole kellelgi Tallinna juhtidest ette näidata, kuid kena äriimpeerium on olemas abilinnapea Arvo Sarapuul: bussiäri ning edukas osalemine paljudel hangetel, hotelliäri ning prügiäri. Rahvas mäletab veel capo Savisaare kena talumaja Hundisilmal, endist maja Nõmmel ning kortereid Tallinnas, rääkimata salajastest pangaarvetest Šveitsis ning kapo poolt tema kodust ära viidud 200 000 eurot sularahas. Meenub ka mõne aasta tagune episood seoses Vene raudteebossi Vladimir Jakuniniga, kus Savisaar küsis Venemaalt Keskerakonna võlgade maksmiseks 4,5 miljonit eurot, kolmandik sulas. Õnneks jõudis kapo selle kuriteo toimepanemise toona tõkestada.

Legendaarsed altkäemaksud

Jutud altkäemaksudest Tallinna detailplaneeringute kehtestamisel ning ehituslubade saamisel on legendaarsed. Näiteks endise linnaametniku ja pikaaegse Keskerakonna poliitiku ja keskfraktsiooni esimehe Elmar Sepa põhitegevus oli palju aastaid linnale kuuluvate korteritega hangeldamine. Kas ta tegi seda põhiasjalikult enda või hoopis partei huvides, see jääb ilmselt alatiseks saladuseloori alla. Korruptsiooni- ja sahkerduskahtlusega sule sappa saanud linnaametnikke on Tallinnas ikka olnud – võtame kas või legendaarse Mati Songisepa või värske kaasuse – Salme kultuurikeskuse ja Linnahalli kunstilise juhi Meelis Pai.

Savisaare ajal oli tegemist selgelt tugevalt tsentraliseeritud süsteemiga. Sai olla ainult üks juht. Nüüdisajal võib aga täheldada mitmeid rivaalitsevaid rühmasid. On nn eestlaste rühmitus, mille pea on Taavi Aas, tema selja taga Kalle Klandorf. On ka mitte-eestlaste rühmitus Mihhail Kõlvarti ning Yana Toomi juhtimisel – nemad on endise suure juhi Savisaare pärandi hoidjad.

Kuulekuse nõue

Lisaks sellele on olemas ka tõusikute rühmitus, mille eestvedaja Põhja-Tallinna vanem Raimond Kaljulaid ning liikmed Lauri Laats ning Vadim Belobrovtsev. Neid iseloomustab ülim agarus ja aktiivsus. Nende kreedo on kogu maailmale tõestada, et nad on paavstimad kui paavst ise ja keskerakondlikumad kui keegi teine. Tüüpiline maffiapere noortekogu. Peale selle kõige soovib pildile tagasi tulla vana juht ise – saame rääkida Edgari ja tema viimaste kaasvõitlejate rühmitusest. Praegu keeb erakonna sees nende rühmituste vahel kirglik, vennaarmuta rivaalitsemine.

Maffiajuhid nõudsid tingimusteta kuulekust. Kahtlemata nõudis Savisaare režiim kuulekust kõigilt oma liikmetelt. Kes sõna ei kuulanud, said endale mentori, visati erakonnast välja või terroriseeriti tea senikaua, kuni ta ise lahkus. Lojaalseid maffialiikmeid kaitsti aga kaitsti kiivalt ning nendele, kes jäid riikliku õigussüsteemi hammasrataste vahele, leiti pehme maandumise võimalus mõnes linna allasutuses või linnale kuuluvas firmas.

Las jääda nüüd igaühe enda teha järeldus, kas linna juhtival erakonnal on maffia tunnused või mitte.

Allikas: FB postitus

Hetkel kuum