25. oktoober 2018 kell 3:15

Pensionifondide tootlus: ebahuvitav heal, rõõmu pakkuv halval ajal

Pensionifondide tulemused võivad tunduda ebahuvitavad ajal, mil turud rallivad, kuid turgude languse ajal on need vast siiski rõõmu pakkuvad, räägib LHV Varahaduse juhatuse esimees Mihkel Oja.

LHV Varahaduse juhatuse esimees Mihkel Oja  Foto: Julia-Maria Linna

Aktsiaturud tervikuna on sel aastal miinuses, näiteks Euroopa umbes 8 protsendiga. LHV suurimad fondid on samal ajal oma tootlusega aga plussis. Vaatan Pensionikeskuse statistika rubriiki ning see näitab suurima, L-fondi viimase 10 aasta keskmiseks tootluseks 6,05 protsenti. Riskantsema XL-fondi puhul 6,58 protsenti ja tasakaalustatuma M-fondi puhul 5,68 protsenti. Tegu on kuludejärgse tootlusega keskmiselt viimasel 10 aastal.

Kes tegi meie L-fondi 10 aastat tagasi 100eurose investeeringu, on selle praeguseks kasvatanud 179,91 euro suuruseks ehk 6 protsenti aastas. See fond on progressiivse iseloomuga, see tähendab, et võib võtta aktsiaturgude riski kuni poole ulatuses. 10 aastat tagasi oli see ka seaduse järgi maksimaalne lubatud riskisus.

On tõsi, et viimastel aastatel on LHV pensionifondid avalikele aktsiaturgudele investeerimise asemel investeerinud rohkem reaalmajandusse. USA tehnoloogiahiiglased, näiteks Amazon, on hoidnud pikalt aktsiaturu keskmisi näitajaid plussis. Kuid kui vaadata regioone ja sektoreid eraldi, siis on pilt avalikel turgudel hoopis nukram. Näiteks Euroopa aktsiad olid 2015. aastal hoopis kõrgemal kui praegu ning viimase 5 aastaga pole suurt kuhugi liikunud. Seevastu on meie pensionifondid, mis on vähem sõltunud avalikest börsidest, pakkunud stabiilsemaid tulemusi.

Tehnoloogiast kõrval

USA tehnoloogiasektori hinnatõusust oleme siiski kõrvale jäänud. LHV usub tehnoloogia arengusse ja et see teeb maailma paremaks, selles pole kahtlust. Aga paraku pole aktsiate hind alati olnud meie hinnangul mõistlik investeerimise seisukohast. Nimetatud Amazoni aktsia hind langes pärast dotcom-buumi mingil hetkel 93 protsenti. Aga Amazon on tagantjärele vaadatuna positiivne näide, mis taastus sellest langusest. Oleme selle asemel investeerinud viimasel ajal kohalikesse riskikapitali fondidesse.

Kindlasti investeerivad pensionifondid ühel hetkel suuremalt ka avalikele börsidele, kui riski ja tulu suhe on selleks sobiv. Kuid pensionifondide pikaajalise tuleviku seisukohalt peame olulisemaks investeeringuid reaalmajandusse, kus on väärtuse juurde loomise võimalus suurem.

Hetkel kuum