Püramiidikujuline sõiduk ajaloo hämarusest

Citroen Karin  Foto: Citroen
Andres Haabu • 25. jaanuar 2018
Jaga lugu:

1980. aasta Pariisi autonäitus ukse ees, soovis Citroen oma kodumaist publikult üllatada. Sündis kiilukujuline meistriteos – ideeauto Karin, kirjutab Autoweek.

Trevor Fiore kujustatud püramiidikujulisel sõidukil oli kolm istekohta. Juht istus keskel ja tema külgedel oli ruumi kahele kaassõitjale. Idee disainiharjutusena mõeldud Citroeni loomiseks saadi teistelt trapetsikujulistelt masinatelt, näiteks Aston Martin Bulldogilt.

Kaasaegsele vaatajale tundub Karin pärinevat justkui ulmefilmist, mõneti ka F-117 varghävitaja maapealse vastena mõjuva erakordse masina loomiseks tuli inspiratsioon põneval moel. 1980. aasta Pariisi autonäitus ukse ees, oli Citroenil vaja autot, mis rahvast koduturul üllataks. Paraku polnud ettevõttel aktsionäride ja pressi rõõmuks midagi põnevat näidata. Fiore, kes sel hetkel oli Citroenis värske nägu ja kes hiljem võttis üle Citroeni kauaaegse disaineri Rovert Oproni koha, juhtis töörühma, mille koostöö viljana sündiski väike püramiidikujuline kupee. Mootor peitus kasvuhoonet meenutava auto ninas, võimaldades nii pikka ja laugelt tõusvat esiklaasi.

Interjööris domineeris torukujuline roolivarras, mis tungis armatuurist kaugele auto sisemusse. Veidra Citroeni roolirattal olid ka nupud telefoni jaoks. Kõik juhtimiseks vajalik oli koondatud ümber rooli või väikeste kogumitena kella kolme ja üheksa suunas. Sõitjateruumi väljanägemine meenutab veidi üht teist kiilu – 1972. aasta Maserati Boomerangi ideeautot.

Tolleaegsed uudislood võrdlesid auto esitulesid Citroen SMiga kuid tänapäeval tundub nende kuju olevat pigem dikteeritud vaid mootorikatte kujust. Masina tagaosa tuletab ilmselt enim meelde Lotus Espritit.

Kuigi Karinist tootmisküpset masinat ei sündinud, elasid auto geenid edasi näiteks sedaanis XM, Karini mahtuniversaalist sõsarast Citroen Xeniast kasvas aga välja Renault Espace.

Citroen Karin  Foto: Citroen
Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas