Sulavesi valitseb ukse ees, veel hullem - toas

21. märts 2011, 20:05

Väga palju meediakajastust on eelmisest aastast saanud põldudele rajatud uusarendused, mis kurvalt sulavee alla jäid, tekitades peredele rahalist kahju. Mida teha, et vähegi üleujutuse riske maandada?

Kodu valikul peaks võimalusel arvestama asukohaga, sest punutakse pesa ju pikkadeks aastateks, kui mitte lausa elu lõpuni.

Tasub mõelda järgmistele küsimustele: kas see on juba varem asustatud paik – valukohtade kohta on kerge infot saada naabritelt; kas tegu on uusarendusega – uurida põhjalikult kohalikust omavalitsusest sealsete olude kohta.

Elumaja vundament peab olema kõrgemal kõrgveest, avalikud hooned peavad olema aga veelgi kõrgemal. Kui vaadata meie viimaste aastate põllupealseid uusarendusi, siis selle reegli järgi peaks iga pere uputusohtlikus kohas elama oma mätta otsas.

Mõistlik on valida oma kodule koguriskikindlustus. Enne aga tasuks põhjalikult tutvuda erinevate kindlustusfirmade tingimustega, selgitamaks välja, kas need katavad ka üleujutuse ja millistel tingimustel. Samuti võib mõelda lisariskide hajutamisele. Kui näiteks tekib vajadus üleujutatud majast välja kolida, katab  ajutise eluaseme üürikulu kindlustus. Kui kindlustatud korter/eramu muutub kindlustusjuhtumi tagajärjel elamiskõlbmatuks, hüvitatakse ajutise eluaseme üürikulu ja kolimiseks vajalikud kulud (ilma kommunaalmakseteta).

Olukorras, kus siiski kindlustus puudub aga vesi on kurja teinud, oleks tark üleujutuse kahjud kirja panna, vajadusel pildidki teha ja väike kirjeldus lisada ning seejärel  maaparandaja või mõne muu oma ala spetsialistiga nõu pidada. Spetsialist saab selgitada üleujutuse põhjuseid ja anda nõu, mida ette võtta, et see enam ei korduks.

Sulaveevaba kevadet!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. March 2011, 20:06
Otsi:

Ava täpsem otsing