Euroala võlakriis ähvardab kasvada poliitiliseks kriisiks

25. märts 2011, 08:16

Kui Brüsselis loodeti kokku leppida lahendus euroala probleemidele, lahvatas järjekordne kriis Portugalis ning see võib lõppeda suure tõenäosusega välisabi küsimusega.

Kuid lisaks Portugalile on veel teisi probleeme, mis võivad Euroopa Liidule vägagi vastakaid stsenaariume tekitada.

Soomet on ootamatult tabanud populistliku eurovastase partei  - Tõelised soomlased - äkiline tõus, mis ähvardab aprillikuiseid üldvalimisi kaosega. Soomest on ühtlasi saanud käesoleva nädala lõpus Brüsselis kauaoodatud läbirääkimiste "must lammas", kuna soomlased on vastu võlakriisis vaevlevatele riikidele laenugarantiide suurendamisele.

Financial Timesi andmetel oleks kõige efektiivsem kriisilahenduskui tugineda euroala kuuele kolmekordse A reitinguga riigile – kaasa arvatud Soomele. Viimased peaksid kahekordistama oma laenugarantiisid. Kuid nii 11. märtsil euroala liidrite kriisikoosolekul ning ka edasiste läbirääkimiste käigus blokeeris Soome garantiide suurendamise variandi ära. Seega lahkhelid tulenevad juba kriisilahenduste loomisest.

Iirimaa on vastu Euroala ühtsele maksuideele. Iirimaa uus peaminister Enda Kenny keeldus ELi ettepanekust, mille kohaselt soovitati Iirimaal tõsta ettevõtte tulumaksu ja vastutasuks lubas EL langetada Iirimaale antava laenu intressi. Mitmed ELi riigid heitsid Iirimaale ette liiga madalat, 12,5protsendilist ettevõtte tulumaksu, samal ajal kui Iirimaa saab ELilt ja IMFilt 67,5 miljardi eurose abipaketi.

Iirimaa viimaste kümnendite edu ongi madal ettevõtte maks. Sellega suudeti mitmeid välismaa suurettevõtteid, mis tegelikult olid suunatud Euroopa turule, Iirimaale meelitada. Kui Iirimaal hakataks ettevõtte tulumaksu tõstma, peletakse see firmad ja töökohad minema ja see nõrgestaks veelgi Iiri majandust.

Samuti olid iirlased need, kes 2008. aastal ütlesid Lissaboni leppele "ei". 16 kuud hiljem võeti aga lepe vastu  

Portugali võlakirjade intressid kauplevad uutes rekordkõrgustes, pärast seda kui kolmapäeval kukkus parlamendis läbi valitsuse säästukava, mille tagajärjel astus tagasi peaminister Jose Socrates.

Lisaks on ka Ungari ja Tšehhi otsustanud mitte liituda konkurentsivõime paktiga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. March 2011, 08:17
Otsi:

Ava täpsem otsing