Valuutaturul tuleb kibe nädal

02. mai 2011, 07:50

Valuutaturu jaoks on algav nädal täis põnevaid sündmusi, mis kutsuvad kauplejaid suurele tähelepanelikkusele ja ettevaatlikkusele. Turu fookuses on jätkuvalt USA dollari erakordne nõrkus, millele ootaks vähemalt mõneks ajaks leevendust.

Dollar on jõudnud langeda tasemele, kus tema müümiseks ei taha käsi enam kuidagi tõusta. Seda näitavad väga selgelt dailyfx.com saidil avaldatud andmed: möödunud neljapäeva seisuga avatud EURUSD positsioonidest olid 67 % ja GBPUSD positsioonidest 65 % lühikesed, USDJPY positsioonidest 82 % ja USDCHF omadest 77 % pikad.

Paraku liigub hind enamasti spekulantide ootustele vastupidiselt, ning väga suure tõenäosusega on dollaril tehnilises mõttes nõrgenemisruumi veel küll. Kuigi EURUSD lõpetas nädala väikese hingetõmbega, peaks võimalik läbimurre 1.4882 tasemest avama tee juba 1.5145 juurde. GBPUSD jaoks on käegakatsutav kõrgus aga vähemalt 1.7000.

Eelmise kauplemisnädala keskne sündmus oli USA Föderaalreservi intressiotsusele järgnenud pressikonverents. Omamoodi unikaalne üritus juba selle poolest, et erakordselt kehva avaliku esinejana tuntud Fedi juht Ben Bernanke polnud seni eales intressiotsusega seoses pressikonverentsi andnud.

Turg ootas üritust pikisilmi, et saada vähemaidki vihjeid USA keskpanga suhtumise võimalikust muutusest. Paraku oli tulemuseks pettumus, sest Bernankel igasugune sõnum tegelikult puudus. Iroonilisemad vaatlejad märkisid, et ilmselt läks Bernanke välja maailmarekordikatsele: proovis, kui mitu lauset suudab ta sõnastada, ilma seejuures midagi ütlemata.

Igatahes saime selge kinnituse, et Fed ei kavatse lähiajal oma rahapoliitikat muuta. Intressid jäävad senisele nullilähedasele tasemele ja dollar eelistatult odavaks.

Kurioosne oli seejuures, et päev varem oli USA rahandusminister Timothy Geithner esinenud avaldusega, et nõrk dollar ei ole USA huvides ja USA pole kunagi teinud midagi selleks, et dollarit nõrgana hoida. Vaatlejad märkisid, et see oli üleüldse esimene kord, mil Geithner spetsiaalselt dollari kohta sõna võttis. Bernanke aga märkis omakorda pressikonverentsil, et dollari käekäik on rahandusministeeriumi, mitte keskpanga teha.

Uus nädal toob meile erakordselt tiheda sündmustekalendri, milles eeskätt pälvivad tähelepanu muidugi intressiotsused: teisipäeval Austraalia, neljapäeval Suurbritannia ja Euroopa. Prognooside kohaselt jäävad seekord kõik intressid paika, mis loogiliselt peaks tähendama AUD jätkuvat erakordset tugevust, kuid samas jätab fundamentaalses mõttes veidi segaseks EUR ja GBP olukorra.

Euroga seoses on pidevalt õhus kaks küsimust: 1) kui palju intressitõusu ootusest on euro hinda juba tänaseks sisse programmeeritud ja kaubeldud ning 2) kas ja millal reageerivad turud lõpuks asjaolule, et euroala mitu riiki kõlgub pankroti serval.

Euroopa rahaasjade suhtes pessimistlikumad analüütikud on avaldanud arvamust, et kui valuutaturg võtab ükskord teadmiseks, millises hädas on eurotsoon tegelikult, kukub EURUSD kurss 1.00 juurde, kui mitte veel madalamale. Mis kahtlemata vastaks tema tegelikule, ostujõul põhinevale väärtusele märksa paremini, kui praegune 1.48 tase.

Suurbritannia naela käekäik olukorras, kus Inglise Pank soovib seda võimalikult odavana hoida, sõltub aga suuresti just sellest, mida otsustab turg dollari suhtes. Paari GBPUSD puhul on vastakuti kaks idee poolest nõrka valuutat, millest üks on turu poolt hinnatud luuseriks ja teine mitte.

Nädal toob USA-st uudiseid, mis võivad (kuid ei pruugi) dollarit tugevdada. Eeskätt pälvib huvi muidugi NFP ehk töötajate arvu muutus väljaspool põllumajandust, mille esialgne hinnang tuleb kolmapäeval ja lõplik number reedel. Lisaks veel muid indikaatoreid USA majanduse käekäigu kohta.

Kauplejatele minu poolt ikka seesama vana hea soovitus: kaupleme selle põhjal, mis tegelikult juhtub, aga mitte selle põhjal, mida me loodame juhtuvat. Dollari trendi muutus tuleb ükskord niikuinii.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. May 2011, 07:51
Otsi:

Ava täpsem otsing