4. detsember 2012 kell 3:33

Euroala pole mingi hädaorg

Oleks ebaõige väita, et euroala on kohe kriisist väljumas. Euroala tervikuna on majanduslanguses, ent kohatu on näha euroala hädaoruna, mis takistab maailmamajandusel jõudsamini kasvamast, kirjutab Andres Sutt (ESM).

Riigivõlg ja eelarve defitsiit on vähemalt sama terav probleem USAs ja Jaapanis. Hiina pehme maandumine ei ole kaugeltki tagatud ning teistegi maailmamajanduse buumi aastatel kiirelt kasvanud arenevate turgude kasvunumbrid on märkimisväärselt aeglustunud.

On selge, et Euroopa ja ka maailmamajandus vajavad II maailmasõja-järgsest suurimast majanduskriisist toibumiseks veel aega, võib-olla kauem, kui me sooviksime. Ent vastutus stabiilse maailmamajanduse eest ei lasu vaid Euroopal. Samavõrra oluline on, et USA ja Jaapan seaks oma riigi rahanduse tugevale alusele ning seni kiiret kasvu nautinud arenevad turud jätkaks reforme ning väldiks vigu, mida arenenud riigid tegid buumi aastatel.

Loe tänasest Äripäevast, missugused on võimalused, et 21. sajandi suur majanduskriis laheneb teisiti kui 20. sajandi suur depressioon.

Autor: Vilja Kiisler, Andres Sutt

Hetkel kuum