Raivo Sormunen • 27 aprill 2013

Tallink – Eesti kapitalituru alustala?

Kui Swedbank viis 2005. aasta suvel kohaliku aktsiaturu arengut aastaid toetanud Hansapanga Tallinna börsilt minema, loodeti sisimas, et Tallink võtab panga auväärse koha vääriliselt üle ning suudab eestlaste investeerimisvaimustust üleval hoida. Paraku pole see nõnda läinud ning Tallinna börsi atraktiivsus on aasta-aastalt hääbunud, kirjutab börsitoimetuse juht Raivo Sormunen.

Väikeseks murdepunktiks tuleb aga pidada selle nädala esmaspäeva, kui Tallink tuli välja kauaoodatud dividendiuudisega ning teatas, et tal pole börsilt lahkumise plaane. Minu jaoks on see väike, kuid märkimist vääriv samm Eesti kapitalituru arengu taastamise suunas.

Dividendiaktsiaks tõusmine on minu silmis Tallinki usaldusreitingut kõvasti tõstnud. Tallinkil on kõik eeldused tõusta lähiaastatel populaarseks rahvaaktsiaks, mis aitab eestlasi aktsiaturgudele tagasi meelitada. Ega selleks pole iseenesest palju enam vaja teha. Tuleb jätkata stabiilse kasumi kasvuga ning panna paika konkreetne dividendipoliitika. Täna investorite vahel jagatav 33 miljonit eurot annab juba viieprotsendise tootluse ning see on tugev tase. Usaldusreitingu tõstmiseks tuleks dividendimakset nüüd hakata iga-aasta vähehaaval suurendama. Maailmas on sadu firmasid, mis on suutnud iga-aastast dividendi kasvatada veerandsada aastat. Seda on terve inimpõlv. Miks ei võiks nende hulgas olla kunagi ka Läänemerel kindla liidrikoha saavutanud Tallink?

Rahapressid töötavad kogu maailmas tõenäoliselt veel aastaid ning võib arvata, et  ka hoiustel teenib ka edaspidi protsendi aastas. Kui sedagi. Miks siis mitte teenida aktsiate pealt viis korda suuremat tulu ning võtta eeskuju keskpankadest (ka Eesti Pangast) keda võlakirjade intressid enam ei rahulda ning ka aktsiate poole kiikavad?

Kuid on kaks olulist asja veel. Enamik Tallinki järelejäänud kaheteist tuhandest investorist ostis aktsiaid 2005. aasta lõpus esmaemissiooni käigus. Kuna meeleolud olid toona eufoorilised, õnnestus müüjatel müük hästi. Kuid seda ei saa öelda ostjate kohta. Toonane aktsiate müügihind on praegusesse vääringusse ümberpanduna kolmandiku võrra tänasest hinnast kõrgem. Ehk aastaid aktsiaid käes hoidnud investorid on tõenäoliselt siiamaani Tallinkis pettunud. Väikest lohutust on pakkunud küll viimase poolaasta hinnaralli, aga sellest on siiski veel vähe. Aktsia peab enam kui kümnetuhande investori usalduse tagasivõitmiseks kerkima vähemalt IPO tasemeni.

Ning lõpuks. Avaliku ettevõtte juht peab olema avatud. Viimaste nädalate kaanefotod Enn Pandist on seda tõestamas. Loodame, et see nii ka jääb ning Tallink jätkab investorite rõõmustamist.

Hetkel kuum