17. detsember 2013 kell 4:12

Kraft üllatas

Äripäeva hinnangul on Vahur Krafti lahkumine Nordea panga juhi kohalt ootamatu, sest Nordea on olnud Krafti juhtimise ajal edukas. Lahkumise üheks põhjuseks võib olla seos VEB fondiga, samas võib tegelik põhjus olla ka mujal.

Äripäeva hinnangul on Vahur Krafti lahkumine Nordea Eesti juhatuse esimehe kohalt ootamatu ja üllatav, sest Nordea on olnud Krafti juhtimise ajal edukas. Lahkumise üheks põhjuseks võib olla seos VEB fondiga, samas pole välistatud, et tegelik põhjus on hoopis mujal.

Vahepealse suhtelise vaikelu järel on viimase aasta jooksul asjad VEB fondi uurimisel kulgenud hoogsamalt ning uurimiskomisjoni tegevust on saatnud teatav edu. Ühtlasi on koos sellega parenenud ka Vahur Krafti mälu, kes kõnealuse allkirja omaks tunnistas. Kindlasti võisid Nordea panga suured juhid juba aastapäevad tagasi selles valguses paberi peal kokku lüüa kokku ka Kraftiga seotud plussid ja miinused. Võimalik, et juba siis tehti ka mingi otsus või kokkulepe tema „pehme“ lahkumise kohta, mille teostumine suure organisatsiooni puhul lihtsalt aega võtab.

Samas pragmaatiliselt võttes panga kliendid kindlasti Eesti Panga Krafti ja Nordea Krafti vahele mingit kuigi suurt võrdusmärki ei tõmmanud. Panga praegust mainet need minevikuasjad ei mõjutanud. Nii et avalikkuse jaoks ootamatu lahkumise põhjusi võib ka hoopis mujalt otsida.

Vahur Kraft ise on selgitanud, et Nordea pank on tema jaoks valmis. Et seepärast ta lahkubki. Tõepoolest panga areng tema juhtimisel on olnud üsna muljetavaldav ning edenemine Eesti pangandusturul ja erinevate teenuste valdkonnas klaar. Viimati saatis edu näiteks Nordea A Pluss fondi, mis tõusis liidriks Äripäeva II pensionisamba fondide edetabelis. Ettevõtjate seas on nii panga kui selle juhi kuvand positiivne. Seda üllatavam paistab selline ootamatu lahkumine.

Kuidagi ei tahaks uskuda, et väljakutsed oleksid pangajuhi jaoks äkitselt juba otsa saanud. Selleks võiks olla kas või suurema turuosa saavutamine eraklientide turul. Või siis näiteks liikumine pangas mõnele rahvusvahelisemale kohale, kus ennast proovile panna. Me ei tea küll Vahur Krafti järgmist töökohta, et edutamist Nordea liinis pank vaevalt nimetamata oleks jätnud.

Üks võimalik lahkumise põhjus võibki olla hoopis mingi uus pakkumine Kraftile, mida praegu avalikustada ei saa. Tõenäoliselt ei ole see seotud Nordea panga või üldse pangandusega, sest viimast keelaksid konkurentsireeglid. Kuid ei saa välistada , et Kraftile võidi teha atraktiivne mõne teise firma juhtimise pakkumine, millest kuuleme siis tõenäoliselt mõne aja pärast.

Välistada ei saa loomulikult ka mingeid väga sügavalt isiklikke põhjusi, mis Krafti ootamatu lahkumisotsuse taga võivad olla. Millega iganes need siis seotud on.

Samas võib vist enam-vähem kindel olla, et Krafti lahkumine ei ole seotud mõne suurema finantsilise möödalaskmise või suisa kahjuteoga. Sel juhul ei oleks pank ilmselt hellitanud ega omal soovil lahkumist - ükskõik kui suurte või väikeste jutumärkidega - ning jaanuari lõpuni pangajuhina jätkamist mingil juhul võimaldanud.

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum