Fredy-Edwin Esse • 28. aprill 2015 kell 6:15

Apple'i harukordsus paneb imestama

Apple Watch on Hiinas osutunud väga populaarseks.  Foto: EPA

Apple jätkas ülejäänud nutitelefonide tootjaid närivate probleemide eiramist, pühkis analüütikute ootused läinud kvartali tulemustega minema, näitas enda võimu Hiinas ning tegi põhimõtteliselt kõike rohkem, kui oodati.

Kas praegusel hetkel võib üldse miski maailma võimsaimat ettevõtet ohustada?

Väga tugev nõudlus uute suuremate ekraanidega iPhone 6 ja iPhone 6 Plusi järele tähendab seda, et Apple on praegu teel teenimaks uut rekordilist aastakasumit ning käesoleva kvartali prognoosid on ettevaatavalt lootusrikkad. Lisaks tuli firma läinud nädalavahetusel pärast viit aastat välja uue tootekategooriaga, milleks on Apple Watch. 

Märtsis lõppenud Apple'i majandusaasta teise kvartaliga teenis firma puhaskasumina 13,6 miljardit dollarit ehk 2,33 dollarit aktsia kohta. Käive kasvas aastaga 27% ning tõusis 58 miljardi dollarini. Bloombergi küsitletud analüütikud ootasid keskmiselt 56 miljardi dollarilise käibe juures puhaskasumiks 2,16 dollarit aktsia kohta. 

Taas kord tugevate tulemuste taga on kaks tegurit - iPhone ja Hiina. Firma müüs kvartaliga 61,17 miljonit nutitelefoni ehk 40% rohkem, kui aasta tagasi. See jäi alla läinud kvartali rekordilisele 74,5 miljonile ühikule, kuid toona oli tegu pühade kvartaliga ning praegu suudeti analüütikute 58,1 miljonilist prognoosi ikkagi selgelt lüüa. 

Apple on suutnud tarbeelektroonika valdkonnas teha midagi harukordset - tõsta toote hinda ning müüa rohkem seadmeid. Suurema ekraaniga iPhone 6 Plus maksab koduturul USAs 100 dollarit rohkem, kui iPhone 6. See aitas kergitada ka keskmise müüdud iPhone'i hinda aastaga 62 dollarit, 659 dollarini. 

Lisaks on Apple suutnud kasvatada enda turuosa kallimate telefonidega, kuigi paar aastat tagasi paljud ennustasid Samsungi pealetungi ja Apple'i regresseerumist nišitooteks. Uuringufirma Gartner andmeil kuulus läinud aasta lõpus õunafirmale 20,4% globaalsest nutitelefonide turust ning Samsung oli teine 19,9% turuosaga. Aasta varem valitses turgu Samsung 30% turuosaga ning Apple'ile kuulus kõigest 18%. 

Kuigi paljud analüütikud on mures, et suur osa inimesi eelkõige läänemaailmas on vahetanud enda vana iPhone'i uue vastu juba ära ja otseselt mingit suurt kasvu enam näha ei ole, siis Apple'i tegevjuht Tim Cook ütles analüütikutega peetud konverentskõnes, et nende andmeil on vaid 20% iPhone'i omanikest ostnud uue mudeli. See viitab, et tulevates kvartalites on veel hulganisti inimesi, kellele Apple saab oma telefone müüa. 

Arenevatel turgudel kasvas Apple'i käive aastases võrdluses 58% ning suur osa sellest tuli Hiinast, kus müük kasvas aastaga 71% ning oli esimest korda Euroopa müügist suurem. Samuti esimest korda suutis Apple rohkem iPhone müüa Hiinas kui koduturul USAs. 

“Hiinas saavutatud edu on tähelepanuväärne ning me jätkame seal suurte investeeringutega,” kommenteeris Apple'i finantsjuht Luca Maestri konverentskõnes. “Hiinast tulev kasv on märkimisväärselt suurem ülejäänud maailma omast.” Maestri toonitas, et tõenäoliselt iga kvartal ei müüda Hiinas rohkem iPhone'e kui USAs, kuid pikemas plaanis saab see ühel hetkel reaalsuseks. 

Käesolevaks kvartaliks prognoosib Apple ka häid numbreid. Juhtkonna hinnangul peaks käive jääma 46-48 miljardi dollari vahele. Aasta tagasi oli käive 37,4 miljardit. Brutomarginaal jääb 38,5-39,5% vahele. Mullu oli see 39,4%. Analüütikute keskmine prognoos on hetkel 47 miljardit dollarit käivet ja brutomarginaal 39,5%. Apple'i juhtkond on aga tüüpiliselt alati teinud tagasihoidlikke prognoose, mille tõestuseks oli just läinud kvartal. 

Vaadates Apple'i bilanssi, siis vahepeal tekib tahtmine silmi hõõruda, kuna need numbrid tunduvad nii ulmelised. Firma otsustas suurendada enda aktsiate tagasiostuprogrammi 50 miljardi dollari võrra, viies kogumahu 140 miljardile dollarile. Programm peaks praeguse seisuga läbi saama 2017. aasta märtsis. Apple'il on praegu 194 miljardit dollarit rahaliste vahenditena. See on 194, millele järgneb üheksa nulli! Selle raha eest saaks Apple osta Oracle'i, Walt Disney või Coca-Cola ning raha jääks ülegi. 

Lisaks sai Apple'ist S&P 500 indeksi suurim dividendimaksja, sest firma suurendas kvartaalset dividendi 11% ehk 1,16 miljardit dollarit. Aastas maksab firma nüüd omanikutulu 12,1 miljardit dollarit, mis on USA börsifirmade hulgas suurim näitaja. Exxon Mobil võib see nädal koos tulemuste avalikustamisega teatada dividendi tõstmisest ja Apple'ist taas mööda minna. Hetkel maksab Exxon aastas 11,6 miljardit dollarit dividende. 

Vaadates tulevikku, siis läinud nädalal sai alguse uus ajastu Apple'is tänu Apple Watchile. Firma uut nutikella saab hetkel vaid üheksas riigis neti teel või mõnest moebutiigist tellida. Tim Cooki sõnutsi on nõudlus praegusel hetkel tugevalt pakkumist ületamas, mis ei lase kõiki tellimusi õigeaegselt täita. Konverentskõnes lubas ta, et juuni lõpuks suudetakse ehk kell ka teistes riikides turule tuua. 

Cooki sõnul on esialgne tagasiside kellale olnud ülimalt positiivne ning arendajadki treivad hoolega uusi rakendusi kellale. Kui iPhone esimest korda välja tuli, siis oli sellele vaid 500 rakendust. Kolm aastat hiljem oli iPadi debüüdi ajaks tahvelarvutile loodud 1000 rakendust. Apple Watchile oli nädalavahetuse seisuga aga juba 3500 rakendust. 

Ma isiklikult midagi suurt Apple'i kellast kolmanda kvartali tulemustes ei ootaks. Esiteks on firmal tõsiseid probleeme tootmisprotsessiga, mis lubab eeldada, et müüginumbrid midagi jahmatavat ei saa olema. Teine probleem on ehk isegi olulisem. Maestri sõnul saab Apple Watchi marginaal olema madalam firma keskmisest. Apple'i analüütikud pööravad suurt tähelepanu brutomarginaalile ja kui see number peaks kukkuma, siis kogukäive peab seda enam tõusma, et marginaali kahanemist tagasi teha. 

Lisaks muudab mind ettevaatlikuks fakt, et kvartalist kvartalisse on Apple üha sõltuvam iPhone'i edust ja kuigi firmal on palju tooteid ja teenuseid, siis 70% nende käibest ning veelgi suurem osa kasumist tuleb iPhone'ist. iPadide müük kahanes aastaga 23%, kukkudes vaid 12,6 miljoni ühikuni. Macide müük kasvas küll 10% ja tõusis 4,56 miljoni ühikuni, kuid käibest moodustas see vaid 9,6%.

Hetkel kuum