Rainer Saad • 25 jaanuar 2016

Fondijuht Vene majanduses katastroofi ei näe

Trigon Capitali Vene fondi juht Jelena Rozenfeld.   Foto: Andras Kralla

Venemaale investeeriva Trigon Capitali fondijuht Jelena Rozenfeld on raha osakaalu fondis suurendanud, kuid Vene majandusele ta suurt katastroofi ei prognoosi.

"Aasta algusest ei ole ma suuri muudatusi fondi portfellis teinud, eelmise aasta lõpus suurendasin aga raha osakaalu maksimumtasemeni. Nafta hinna liikumist on väga raske prognoosida, kuid ma ei usu, et nafta hind võib kukkuda 10 dollarile barreli eest, nagu üks pank prognoosis. Kui selline ekstreemstsenaarium välja jätta, siis suurt katastroofi ma praegu ei näe," ütles Rozenfeld.

Venemaa sõltuvus naftast on vähenenud

"Aastal 2015 moodustasid nafta- ja gaasitulud 43% eelarve tuludest, samas aastal 2014 oli see näitaja 51%. Naftast mittesõltuvad tulud aga kasvavad. Viie aastaga kasvasid nad 73%, mis on väga hea saavutus," ütles Rozenfeld.

"Reserve on 368 miljardit dollarit ning kuna rubla kurss on nüüd vabaks lastud, ei pea keskpank oma reserve rubla kaitseks kulutama, kui see ei ohusta Venemaa finantssüsteemi," sõnas Rozenfeld.

"Arvestades seda, et Brenti nafta hind jõudis 26 dollarini, mis on viimase 13-14 aasta jooksul madalaim tase, võib öelda, et MSCI Russia 10protsendine langus eurodes ei olegi kõige halvem tulemus. Arvan, et turbulents maailmaturgudel veel jätkub,“ lisas ta.

Vene börs on sel aastal langenud koos teiste maailma börsidega. Hiina börsiindeks Shanghai on aasta algusest kukkunud 18%, USA Dow Jones 7,3% ja Saksamaa DAX 9%.

Rozenfeldi Venemaale investeeriva fondi tootlus oli eelmisel aastal üle 40 protsendi, olles sellega parim Venemaale investeeriv fond Eestis.

Hetkel kuum