Mait Kraun • 12. märts 2016 kell 7:00

7aastase pullituru kohal mustad pilved

Wal Street  Foto: EPA

USA aktsiate pulliturg ehk tõusev turg sai selle nädala kolmapäeval ametlikult 7aastaseks. Nii pikalt on aktsiad tõusnud ajaloos ainult kahel korral, kirjutab CNN Money.

Standard & Poor’s 500 indeks on alates 2009. aasta 9. märtsist sisuliselt kolmekordistunud (194protsendine tõus). See peegeldab USA taastumist 2008. aasta finantskriisist.

Tõsi, pullituru kohale on ilmunud ka tumedad pilved. Aktsiaturud alustasid aastat hirmutava langusega, millele aitasid kaasa mured maailmamajanduse ja nafta hinnalanguse pärast. Mõned arvavad, et pulliturg hakkab läbi saama.

„Pullituru toredam osa on tõenäoliselt möödas,“ ütles BlackRocki peastrateeg Russ Koesterich. „See ei tähenda, et aktsiad ei võiks tõusta. Tõus tuleb aga veidi tagasihoidlikum ja volatiilsem.“

Raskest aasta algusest on turud nüüdseks veidi taastunud. Dow Jonesi indeks on 11. veebruaril saavutatud põhjast tõusnud juba 1500 punkti.

Pulliturg on jõudnud pensionäri ikka

Sellegi poolest peegeldab aasta algus seda, kuidas vananev pulliturg peab toime tulema mitme väljakutsega. S&P 500 indeks tõusis 2013. aastal 30 protsenti ja 2014. aastal 11 protsenti. 2015. aastal oli indeks sisuliselt samal tasemel. Turud ei tee enam rekordeid ja mais saavutatud tipust on taandutud 7 protsenti.

Seitse ei pruugi kõlada väga vanana. Aga aktsiaturgude mõistes on tegemist juba pensionäriga. USA ajaloos on üksnes kahel korral tõusnud aktsiaturud pikemalt. Kõige pikem tõus toimus aastatel 1991-2000.

„Pullil on aeg töölt ära tulla ja pensionäride klubisse minna,“ naljatles S&P Dow Jonesi analüütik Howard Silverblatt.

Samas ei ole veel kindel, kas pulliturg ka tegelikult 7aastaseks saab. Kui aktsiaturud uut tippu ei saavuta ja jõuavad karuturule (20 protsendiline langus tipust), siis sai pulliturg tegelikult läbi juba 2015. aasta mais. „Kui aktsiaturud peaks enne uut tippu langema 20 protsenti, siis sünnipäev ei tule,“ kirjutas USA aktsiaturgude strateeg Sam Stovall oma raportis.

Märkimisväärne tõus

Sellegi poolest on aktsiaturgude tõus olnud märkimisväärne. „See on olnud võimas pulliturg. Mõelge, milline oli turg 2009. aastal,“ ütles Koesterich. „Ei kardetud ainult majanduslangust, vaid globaalset depressiooni ning finantssüsteemi kokkukukkumist.“

Kuhu aktsiad aga edasi liiguvad? Tõenäoliselt on aktsiate jaoks kolm tähtsat teemat: nafta hinnad, USA majandus ja Föderaalreserv.

Nafta hinnad on viimastel nädalatel jõuliselt taastunud, mis on aitanud ka aktsiaturge kergitada. Samas kardavad investorid, et endiselt madalal tasemel püsivad hinnad võivad põhjustada USAs pankrotilaine. Mõne arust hakkab nafta uuesti langema.

Selleks et aktsiaturud tõuseks, on vaja ka tugevat USA majandust. Tugevam majandus parandab aga ettevõtete tulemusi. „Kui USA majandus jätkab kasvu, siis võiks ka aktsiatel hästi minna,“ ütles Koesterich.

Silma tuleks peal hoida ka Föderaalreservil. Keskpank on lubanud sellel aastal tõsta intressimäärasid lausa 4 korda. Wall Street ootab aga, et intresse tõstetakse vaid ühe korra. On võimalik, et Föderaalreserv tõstab intresse oodatust agressiivsemalt.

Kui aktsiate pulliturg peaks jätkuma, siis on tõenäoliselt oodata kiiret kasvu. Stovall ütles, et pulliturud, mis kestavad kauem kui 3 aastat, lõppevad „pauguga“. See tähendab, et enne krahhi on tootlus väga kõrge.

Hetkel kuum