Indrek Mäe • 18 aprill 2016

Vene Sberbank on hädas liigse välisvaluutaga

Venemaa Keskpanga peahoone Peterburis  Foto: EPA

Rahvusvahelistest valuutaturgudest sanktsioonide tõttu ära lõigatud Venemaa suurim pank Sberbank on mures liigsete dollaritehingute ning -hoiuste pärast.

Kui varem seisis Sberbank silmitsi dollaripõuaga, siis pärast Euroopa Liidu Venemaale kehtestatud sanktsioone on pangas nii palju dollareid, et nendega ei osata enam midagi peale hakata. „Kui sanktsioonid kehtestati, olid meie ootused teistsugused," tunnistas Sberbanki finantsjuht Aleksandr Morozov Bloombergile. „Arvasime, et kui rahvusvahelistele krediiditurgudele ligipääs puudub ning kapitali väljavool peatub, siis tekib välisvaluutade defitsiit,“ lisas ta.

Möödunud aastal kasvas jaeklientide hulk, kes vältisid rublades hoiustamist. Venemaa Keskpanga teatel hoiavad ka veidi üle poole ettevõtetest oma varasid välisvaluutades. Panka välisvaluutas deponeeritud hoiuste hulk tõusis 2015. aastal 23 protsenti ning nende suuruseks on umbes 97 miljardit dollarit. Selle aasta 1. märtsil ületas niisuguste hoiuste hulk 100 miljardi dollari piiri.

Välisvaluutade populaarsus on Venemaal tõusnud eelkõige rubla kõrge volatiilsuse tõttu. Kuna rubla väärtus on alates 2014. aasta juunist ligi poole võrra kahanenud, ei taheta koduvaluutas enam hoiustada – seda hoolimata sellest, et aasta algul stabiliseerunud naftahinnad tõid rublale ligi 7protsendilise tõusu.

Rubla populaarsuse langust lubab ennustada ka fakt, et pärast Doha läbirääkimiste nurjumist kukkus Venemaa riiklik valuuta USA dollari suhtes 3,1 protsenti.

Uued meetmed

Morozovi sõnul on pank dollarite sissevoolu pidurdamise eesmärgil vähendanud dollarihoiustelt makstava intressimäära peaaegu nullini. „Me ei ole veel nullintressi kehtestamiseks valmis, kuid edasised kärped on võimalikud ka tulevikus,“ ütles ta. Hoolimata intressimäärade kärbetest, pole rublahoiuste hulk aga siiani märkimisväärselt kasvanud.

Venemaa majandus on teist aastat languses ning olukord sunnib tarbijaid pigem säästma. Kuna rubla kursi muutused lühikese aja vältel on maailma suurimad, piiras riigi keskpank välisvaluutades laenude andmist. See omakorda kahandab võimalusi dollarite realiseerimiseks.

„Laenuandjad keskenduvad nüüd senisest rohkem rublakrediidi andmisele,“ kinnitas Venemaa Keskpanga asejuht Ksenia Judeva eelmisel nädalal Washingtonis. „See tuleneb uutest regulatsioonidest, mis teevad pankadele ja laenuvõtjatele selgeks, et nende varasem strateegia kujutab majandusele suurt riski,“ selgitas ta.

Lisaks on valuutariskide maandamiseks kehtestatud nõue, mis sunnib kommertspankasid hoidma senisest suuremaid reserve rahavahetuste tarbeks.

Hetkel kuum