Indrek Mäe • 25. aprill 2016 kell 6:30

Tallink maailma parimate transpordiäride esirinnas

Tallinki reisilaev Tallinna sadamas.  Foto: Raul Mee

Ettevõte kuulub nii veomahtude suuruse, pardapoodide käibe, ettevõtte kogukäibe kui ka laevadel olevate majutuskohtade arvukuse poolest maailma parimate transpordiettevõtete hulka.

Konkurentsivõimeline pardamüük

Möödunud nädala teisipäeval toimunud LHV investeerimiskooli seminaril selgus, et Tallink, kes oma äristrateegias panustab suuresti pardamüügile, kuulub oma valdkonnas ka maailma parimate transpordiettevõtete hulka.

Nimelt on Tallinki laevade pardalt jaemüügist saadava käibe poolest maailma edetabelis 11. kohal. Siinkohal tasub mainida, et Tallink on ainus laevafirma, kes oma duty-free aladega 2015. aastal esimese 16 hulka pääses. Ülejäänud 15 jaemüügiga tegelevat poodi on kõik seotud lennunduse ning lennujaamadega.

Pardamüük moodustab Tallinki käibest 53% ning ettevõte on avalike alade laiendmaisse viimasel kümnendil ka väga palju investeerinud. Valdkonnast saadava käibe suuruseks oli 2015. aastal 500 miljoni dollari. „Meie rõhk on pardamüügil, laiemal kaubavalikul ja senisest suuremate müügipindade loomisel,“ kinnitas Tallinki finantsjuht Veiko Haavapuu seminaril valdkonna prioriteetsust.

Maailma kõige suurema käibega duty free poed asuvad edetabeli põhjal aga Lõuna-Koreas Soulis asuvas Incheon Inti lennujaamas, Dubai rahvusvahelises lennujaamas ning Singapuri Chengi lennujaamas. Euroopas asuvatest duty-free aladest on suurima käibega Londoni Heathrow lennujaama pood, mis asetub tabelis neljandale kohale. Nimetatud poodide käive ületab miljardi dollari piiri.

Voodite arvu poolest suurim reisiparvlaevadega tegelev firma

Tallinki laevade pardal on kokku 18 963 voodikohta ning see on võrreldes teiste RoPax tüüpi parvlaevu kasutavate laevafirmadega suurim näitaja.

Eesti suurimale börsifirmale järgnevad majutuskohtade arvu poolest rootslaste Stena Line 17 089 voodiga ning soomlaste Viking Line 14026 magamisasemega. Neljandale kohale asetub itaallaste Grand Navi Veloci, kelle laevadel on 13 680 ning esiviisiku lõpetab sama riigi Tirrenia 10442 majutuskohaga.

Majutuskohtade arv on Tallinki jaoks oluline, sest 35% liinide põhikäibest saadakse Soome-Rootsi suunalt. „Tahaksime klientide hulka rohkem rootslasi meelitada,“ rääkis Haavapuu seminaril. Voodite arv ning klientide majutamisvõimekus võivad olla aga mõjuriks liini senisest veelgi atraktiivsemaks muutmisel.

Voodite arv laevadel  Foto: Äripäev

Käibe poolest kolme suurima Ropax laevadega opereerivate firmade hulgas

Käibe suuruse poolest asetseb Tallink maailmas reisiparvlaevadega opereerivate transpordiettevõtete edetabelis kolmandal kohal. Eesti börsifirma seal kajastuvaks käibeks on 945 miljonit eurot. Ettevõtet edestavad taani logistika- ja laevandushiid DFDS Grupp 1,7 miljardi euro suuruse käibega ning Stena line 1,3 miljardi suuruse käibega.

Tallinkist tahapoole ehk tabelis neljandale ja viiendale kohale jäävad soomlaste laevafirmad Finnlines 533 miljoni eurose käibega ning Viking Line 527 miljoni euro suuruse käibega.

Transpordiettevõtte kogukäive  Foto: Äripäev
Hetkel kuum