Võlakirjafondi juht Bill Gross kirjutab oma värskes investeerimisalases juhtkirjas, et võlakirjad ja aktsiad, mis on ostetud viimase 40 aasta jooksul, viitavad “hallile või isegi mustale luigele.
Investorid ei peaks võlakirjadelt või
aktsiatelt ootama 7% tootlust.
“Turud on varasemast täiesti erinevad ning tootlikkused on väga, väga madalad,” märkis Janus Capital Unconstrained Bond Fundi juht.
Gross sõnas, et kespankade lõtv poliitika võib võlakirjade tootlikkuse madalal hoida. Euroopa ja
Jaapani keskpangad on rakendanud negatiivsed
intressimäärad;
USA Föderaalreservi intressisiht on aga 0,25-0,50%.
Saksamaa ja Jaapani 10-aastastel võlakirjadel on praegu negatiivsed tootlikkused; riikide 30-aastaste võlakirjade tootlikkus on praegu aga alla 1%.
USA 10-aastaste võlakirjade tootlikkus on praegu ligi 1,8%.
Gross tõdes, et need trendid võivad ostutuda kahjulikuks mitte ainult neile, kes koguvad sääste, vaid ka laiemale majandusele.
Tema sõnul on Föderaalreservi intressimäärade tõstmise poolt olnud poliitikud mõistnud, et rahanduspoliitikat tuleb normaliseerida.
“Lõpuks peavad need üles hakkama liikuma ning ma arvan, et hulk Föderaalreservi poliitikuid mõistab, et normaliseerumise protsess on vajalik, säästmaks teisi ärimudeleid ning päästmaks kapitalismi, kuna see ei toimi 0% ega negatiivsete intressimäärade juures,” sõnas ta.
Gross lias, et investorid peaksid liikuma teises suunas ning omama likviidset sularaha. Tema sõnul ei peaks investorid ostma ettevõtete võlakirju ning samuti ei peaks nad hoiduma kõrge tootlikkusega võlakirjadest või riskantsetest aktsiatest.
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.