Soome metsafirmad pakuvad investeerimisvõimalusi

22. juuni 2016, 14:15
Soome metsatööstusel on sel aastal hakanud paremini minema.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160622/BORS/160629917/AR/0/AR-160629917.jpg

Viimastel aastatel kiratsenud põhjanaabrite metsatööstus võib pakkuda investeerimisvõimalusi, sest ettevõtted muutuvad üha innovaatilisemaks.

Soome on Euroopa üks suurimaid saematerjali- ja paberitootjaid ning metsatööstus mängib riigi majanduses üliolulist rolli. Kuna riigi eksport on viimastel aastatel kannatada saanud, siis on löögi alla sattunud ka sealsed metsafirmad. Langenud aktsiahinnad võivad aga pakkuda investorile sobivat ostukohta.

Soome börs

Stora Enso seab fookust ümber

Põhjanaabrite börsilt leiab kolm suurt metsatööstuse ettevõtet – Stora Enso, UPM-Kymmene ja Metsä Boardi. Kuigi ettevõtted keskenduvad veidi erinevale turunišile, on kõik globaalse haardega firmad, mis rõhuvad uutele tehnoloogiatele ja säästlikkusele.

Neist kõige suurem, Soome-Rootsi metsanduskontsern Stora Enso on fookuse suunanud traditsiooniliselt paberitootmiselt ümber biomaterjali tootmisele. Uute lahenduste hulka kuuluvad näiteks nanotselluloosist pakendid ja säästvad puidust ehitusmaterjalid.

Ettevõtte aktsia hind on aga viimastel aastatel kõikunud ja möödunud aasta lõpus võttis see suuna alla. Mullu vähenes ka ettevõtte käive võrreldes 2014. aastaga 1,7%. Languse taga oli kehv paberitoodete nõudlus. Samas suudeti tänu biomaterjalide üksusele üldist kasuminumbrit kasvatada.

Ka see aasta algas aga ettevõttele kesiselt ja esimese kvartali tulemused jäid veidi alla analüütikute ootusele. Sellele järgnes ka aktsia hinna täiendav langus. Kuna tselluloosi ja paberi globaalne nõudlus on aasta esimesel poolel veidi kasvanud, loodab juhtkond teises kvartalis tulemusi parandada.

UPM-Kymmenel hea aasta

Erinevalt Stora Ensost õnnestus maailma suurimal trükipaberi tootjal UPM-Kymmenel esimeses kvartalis analüütikuid üllatada. Seda tänu nõudlusele, mis arenes aasta esimesel poolel trükipaberi tootjatele sobilikus suunas. UPMi juhid prognoosivad, et terve 2016. aasta jooksul tulemused paranevad ning kasumlikkus kasvab.

Samas teenib ettevõte veel 50% käibest paberi müügist, mis on globaalsel turul pigem hääbuv trend. Seda langust pole siiani suutnud korvata mitmesaja miljoni eurosed investeeringud biokütuste tootmisse, millele ettevõte aina suuremat rõhku paneb. Kuigi biokütuse projektid ei anna UPMi kasumisse veel niipea märkimisväärset panust, siis peaks uuest fookusest tulevikus kasu olema. Nimelt on Soome seadnud endale eesmärgiks, et 2020. aastaks peab kogu transpordile kuluv kütus tulema taastuvatest allikatest. Euroopa Liidu eesmärk samaks ajaks on vaid 10%.

Alates kvartalitulemuste avalikustamisest aprilli lõpus on ka UPMi aktsia teinud kena lennu ning jõudnud küllaltki lähedale analüütikule hinnasihile. Praegu küündib hind juba peaaegu rekordini. Bloombergi küsitletud analüütikud sellel aga enam erilist tõusuruumi ei näe ning seetõttu soovitab enamik neist aktsiat hoida või sellest üldse loobuda. 

Analüütikutele meeldib Metsä Board

Hiljuti Eestis jõudsalt oma tegevust laiendanud Metsä Groupi kontserni kuuluva pappkastide tootja Metsä Boardi aktsia hind on teinud kõige sügavama languse. Nimelt on see aastaga 10% ning tänavu lausa 30% miinuses. Languse taga on kehvad esimese kvartali tulemused, sest nii ettevõtte käive kui ka kasum jäid analüütikute ootustele märgatavalt alla.

Samas teatas firma juhtkond, et nõudlus papptoodete järele oli Euroopas ja Ameerikas hea ning hinnatase stabiilne. Seetõttu prognoosis juhtkond aprillis, et teises kvartalis jäävad kasuminumbrid samale tasemele. Varem oli firma teatanud, et viib tehastes ellu efektiivsuse parandamise programmi, mis peaks andma aastaseks kulude kokkuhoiuks vähemalt 10 miljonit eurot.   

Ka analüütikuid on seda meelt, et Metsä käsi hakkab paremini käima ning aktsial tõusuruumi jagub. Bloombergi küsitletud analüütikud eelistavad Soome börsi kolmest suurimast metsafirmast just Metsä Boardi aktsiat ning prognoosivad sellele enam kui 20%-list hinnatõusu.

Võidab kiireim kohanduja

Bloomberg Intelligence'i analüütiku Joshua Zareti sõnul on järgmisel aastal globaalset puidu- ja tselluloositurgu mõjutavad võtmetegurid nõudlus ja valuutakursid. 2015. aastal kasvas nõudlus 3% ning edaspidi peaks seda vedama hiinlaste kõrgemale tõusvad elustandardid. Ettevõtetele annab hingetõmberuumi seegi, et viimasel kahel aastal langenud hinnad on tasapisi taastuma hakanud.

Kuna traditsiooniliste paberitoodete nõudlus kukub varem või hiljem ära, sõltub firmade tulevik sellest, kui kiiresti ja nutikalt nad suudavad oma rahavoogude augud täita.

Metsatööstuse aktsiad
Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. June 2016, 11:58
Otsi:

Ava täpsem otsing