Mait Kraun • 4. oktoober 2016 kell 19:58

Yahoo nuhkis USA valitsuse heaks oma klientide järel

Yahoo nuhkis klientide järel.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Yahoo lõi salaja tarkvara, mida kasutati oma klientide e-mailidest konkreetse informatsiooni otsimiseks. Juhised selleks andis ettevõttele USA luure, ütlesid asjaga kursis olevad inimesed.

Ettevõte nõustus USA valitsuse salajases programmis osalema, mille käigus otsiti läbi sadu miljoneid Yahoo Maili kontosid. Informatsiooni koguti Rahvuslikule Julgeolekuagentuurile (NSA) või FBI-le, ütlesid kaks endist töötajat, kes olid asjaga seotud.

Mitmete ekspertide sõnul on see esimene taoline juhtum, mis on avalikuse ette jõudnud. Yahoo otsis programmi abil läbi kõik e-mailid, mis nende süsteemist läbi käisid. Ei ole veel teada, millist informatsiooni julgeolekuasutused otsisid. Teada on see, et nad otsisid e-mailidest konkreetseid märksõnu.

Otsuse võttis Yahoos vastu tegevjuht Marissa Mayer ning kahe endise töötaja sõnul põhjustas see ettevõttes pingeid, mille järel lahkusid mitmed juhtivad töötajad. Näiteks 2015. aastal lahkus ettevõttest selle tõttu IT juht Alex Stamos, kes töötab nüüd Facebookis.

„Yahoo järgib seadusi ning nõustub sellega, millised seadused on Ameerika Ühendriikides,“ ütles ettevõte oma pressiteates. Rohkem kommentaare pole jagatud. USA valitsusasutused pole samuti meedia küsimustele vastanud.

Sellist "läbi kammimist" pole varem olnud

USA telefoni- ja internetifirmad on ka varem valitsusele klientide andmeid edestanud. Mitmed eksperdid aga ütlesid, et sellist reaalajas „läbi kammimist“ ei ole varem kindlasti olnud. Samuti loodi nuhkimiseks esmakordselt uus arvutiprogramm.

„Ma ei ole kunagi näinud, et niimodi reaalajas andmeid selektori abil välja valitakse,“ ütles jurist Albert Gidari, kes on interneti- ja telefonifirmasid taolistes küsimustes juba aastaid nõustanud. Selektor on programm, mis otsib teatud sõnu sisaldavad informatsiooni. „Teenusepakkujal on sellist asja väga raske läbi viia,“ lisas Gidari.

Eksperdid ütlesid, et tõenäoliselt on FBI või NSA lähenenud sarnase sooviga ka teistele tehnoloogiafirmadele, sest nad ei teadnud, milliseid e-maile jälgimise all olevad inimesed kasutasid. Reutersi andmetel ei ole aga kindlalt teada, kas nii toimiti või mitte.

Google, Microsoft ja teised suuremad tehnoloogiafirmad keeldusid kommentaare jagamast.

Hetkel kuum