Kadi Neemre • 27. detsember 2016 kell 20:34

Millised aktsiad panustavad enim Dow teetähise ületamisesse?

New Yorgi börs  Foto: EPA

Unistus Dow Jonesi 20 000 punkti piiri ületamisest on peagi reaalsus. Mõnedki aktsiad annavad oma panuse selle peatseks täitumiseks.

Kaheksa Dow Jonesi aktsiat, sh Goldman Sachs, Travelers ning UnitedHealth lisasid indeksile 40 või enam punkti, olles ühed suurimad panustajad, vahendab CNBC. Need kaheksa Dow Jonesi liiget on kokku panustanud indeksi kasvu 611 punkti 1000 punktist, mida Dow vajas 20 000 punktini jõudmiseks peale 19 000 punkti piiri ületamist 22. novembril.

Dow on ehitatud viisil, mil kõrgeima väärtusega aktsiad aktsiad panustavad indeksi kasvu enim punkte. Asi ei ole aga ainult punktides, vaid ka dollarites. Need aktsiad kasvatasid oma turuväärtust koguni 92 miljardi dollari võrra. Kokku on indeksi 30 ettevõtte turuväärtus alates 22. novembrist kasvanud 215 miljardit dollarit. 

Mis on aga peamised aspektid, mis on Dow Jonesi nii kaugele viinud?

Finantssektori kasumite kasvu lootus seoses Trumpi kampaanialubadusega vähendada valitsuse regulatsioone ning laenata raha taristu arendamiseks; suurima kasu on saanud just finantssektori aktsiad. Goldman Sachs on siin suurim võitja, olles kasvanud koguni 14% ning kergitanud ettevõtte aktsiahinna 240,97 dollarile ehk panustanud Dow kasvu 204 punktiga. Teisele kohale jääb United Health, mis on indeksi kasvu panustanud ligi kaks korda vähem.

Võrreldes ajaloo teiste rallidega, mis on jätnud suured sektoritegrupid või aktsiad seljataha, on Dow liikumine 20 000 punkti suunas tõstnud pea kõikide aktsiate väärtust. Kõigest kolme Dow ettevõtte aktsiad on peale 19 000 piiri ületamist kukkunud – Visa, Walmarti ning ravimitootja Mercki aktsia.

Energia- ning tööstussektor on tõusuteel. Dow edule aitasid suuresti kaasa Chevron, Boeing ja 3M. Nafta hinnad on alates Dow 19 000 punkti ületamist kasvanud 12%.

Hetkel kuum