Mait Kraun • 7. veebruar 2017 kell 13:00

Etalon: 13 stsenaariumi, mis külvaks turgudel segadust

Etalon Varahalduse investeeringute juht Mikk Talpsepp usub, et uus börsikriis võib peagi olla ukse taga.  Foto: Andras Kralla

Rahulikuna püsinud turud on Etalon Varahalduse aktsia puhasväärtust kahandanud, aga hulk sündmusi võivad turgudel segadust külvata.

Etalon Varahalduse A-aktsia NAV (puhasväärtus) kukkus jaanuaris 15,36 protsenti, 1,0892 eurole. Investeerimisfirma teatel mõjutasid aktsiat eelkõige tehingud, mis panustavad turgude volatiilsuse kasvule.

„Volatiilsus on langenud aga viimaste aastate madalaimale tasemele. Jaanuari lõpu seisuga on turud olnud viimasel kahel-kolmel kuul erakordselt rahulikud vaatamata sellele, et riskid finantsturgudel on minu hinnangul kasvamas,“ ütles Etaloni investeeringute juht Mikk Talpsepp. „Selle tõttu pean mõistlikuks jätkata volatiilsuse ostmist – see toob suurt tulu, kui turud muutuvad närviliseks.“

Talpsepp nentis, et veebruari alguseks on turgudel olnud juba rohkem kui 80 börsipäeva, kus S&P 500 indeks ei ole langenud üle 1 protsendi vaatamata sellele, et USAs olid presidendivalimised. „Turg oli viimati nii rahulik 11 aastat tagasi, 2006. aastal. Leian, et säärane rahulikkus ei ole põhjendatud. Seega jätkan tehingutega, mis toovad tulu, kui turg muutub närvilisemaks,“ ütles Talpsepp.

Peamised ohud turgudel

Talpsepp tõi välja ka sündmused, mis turgudel riske suurendavad:

Itaalia pankade probleemid saavad avalikuks.Prantsusmaal saab võimule Le Pen ja prantslased võivad end Euroopa Liidust välja hääletada.Kreeka ja Itaalia riiklikud võlad tõusevad päevakorda.Itaalia majandus hakkab langema.USA ja Mehhiko vahel algab kaubandussõda, mille põhjustab USA kehtestatud 20protsendiline impordimaks.USA ja Hiina kaubandusläbirääkimised ei suju ja võivad viia väikse kaubandussõjani.Riiklik rahatrükk aeglustub nii USAs kui ka Euroopas.Intressid tõusevad veidi, võlakirjad langevad.Masse haaranud investeerimisvaimustus saab esimesed tagasilöögid.Börse üles viinud suurettevõtete aktsiad võivad langeda.Ettevõtete ühinemiste ja ülevõtmiste hulk väheneb.Ettevõtted vähendavad aktsiate tagasiostude mahtu.USA inflatsioon tõuseb üle 2 protsendi, mille tõttu tõstetakse USAs intresse.

Hetkel kuum