Fredy-Edwin Esse • 27. veebruar 2017 kell 9:30

Buffetti kiri täitis ootused

Warren Buffett kritiseeris tugevalt riskifonde ja nende kõrgeid tasusid.  Foto: EPA

Investeerimisguru Warren Buffetti iga-aastane kiri Berkshire Hathaway aktsionäridele on oodatud sündmus ja see köidab kõiki investoreid. Tänavune pöördumine pettumust ei valmistanud - vanahärra paugutas teravalt ja täpselt.

Maailma üks rikkamaid mehi pühendas kirjast märkimisväärse osa riskifondide kritiseerimisele, kes küsivad kõrgeid haldustasusid, kuid jäävad turule alla. Buffetti sõnul on Ameerika investorid viimase kümnendi jooksul tuulde loopinud üle 100 miljardi dollari kallile investeerimisnõule.

2007. aastal käis Buffett välja miljoni dollari kihlveo, et tema valitud indeksfond (Vanguard 500 Index Fund Admiral Shares) ületab järgmise 10 aastaga riskifondide tootlusi. Kihlveo vastu võtnud Protege Partners valis viis riskifondi, millest ükski pole praeguseks suutnud S&P 500 tootlust lüüa. Seetõttu pole Buffettil kahtlustki, et ta aasta lõpuks kihlveo võidab. Miljon dollarit läheb võitja valitud heategevusele.

Kriitikanooled fondijuhtide pihta

“Põhimõte on selles, et kui Wall Street haldab triljoneid dollareid ning küsib selle eest kõrget tasu, siis tavaliselt saavad suuri kasumeid nemad, mitte kliendid,” kirjutas Buffett oma 27leheküljelises aastaaruandes.

“Kui tuhat fondijuhti teevad aasta alguses turuennustuse, siis on tõenäoline, et üheksa aastat järjest paneb vähemalt üks igal aastal täppi. Samas võivad tuhat ahvi luua sama tõenäosusega näiliselt kõiketeadva prohveti, kuid ühe suure erinevusega: täppi pannud ahvi järel ei oleks rida inimesi, kes tahaksid tema kaudu investeerida,” kirjutas Buffett.

Omaha oraaklina tuntud vanahärra kirjutas mitmel talle südamelähedasel teemal, millest on varasemateski aastaaruannetes juttu teinud. Tal jagus optimismi Ameerika Ühendriikide tuleviku suhtes, ta lükkas ümber aktsiate tagasiostmisega seonduva kriitika ja rõhutas, et ei plaani ühtegi Berkshire Hathaway aktsiainvesteeringut igavesti hoida.

Buffetti eesmärk on toota kasumikasvu ajapikku ja kestvalt, mis tema sõnul tuleb jupikaupa. “Umbes igal aastakümnel kogunevad tumedad pilved majanduse kohale ja sealt sajab korraks kulda. Kui see valang algab, on ülioluline, et jookseme õue pesuämbrite, mitte teelusikatega. Ja seda me ka teeme,” kirjutas Buffett.

Prognoosib pilvede kogunemist

Buffetti kirju tuleb alati lugeda ridade vahelt. Antud juhul võib spekuleerida, et Buffett prognoosib saabuvat majanduslangust ning praegu on õige aeg joosta pesuämbriga õue kasumeid korjama. Ei tundu nii ebarealistlik seletus, kui võtta arvesse oma eluea lõpus olevat pulliturgu ja hiljutist tururallit.

Buffetti eesmärk pea algusest peale on Berkshire’iga ületada S&P 500 aastatootlus. Seni on tal see väga hästi õnnestunud, kuid mullu tuli USA suurimale börsiindeksile alla vanduda. Vanahärra eelistatud meetod netoväärtuse hindamiseks on raamatupidamislik väärtus, mis 2016. aastal kasvas Berkshire’il 10,7%. S&P 500 koos dividendidega tõusis seevastu 12%, lüües maailma kuulsaimat investorit.

Buffetti kirjade puhul on alati huvitav jälgida ka, keda ta nimeliselt välja toob. Demokraatide toetajana pole Buffett eriline Donald Trumpi fänn. Vastupidi, vanahärra isegi avalikustas enda maksudeklaratsiooni, et peibutada Trumpi sama tegema, mis paraku ei läinud läbi. Aga oma aastaaruandes ei maini Buffett Trumpi nime kordagi.

Igavik ei kesta igavesti

Vanahärral on kombeks aastaaruandes nimetada Berkshire’i tütarettevõtete juhte, kelle firmad on hästi toimetanud. See on au, mis võib mõnegi tegevjuhi tõsta staariseisusse. Seevastu juhid, kelle firmad pole hästi hakkama saanud, ei pälvi aruandes ridagi.

Tänavu kiitis Buffett Berkshire’i kindlustusharu juhti Ajit Jaini, kelle vastu oli ta väga helde. “Kui kunagi peaks olema veel üks Ajit ja sul oleks võimalus ta minu vastu välja vahetada, siis ära kõhkle. Tee see vahetus!” kirjutas Buffett. 65aastast Jaini peetakse kõige tõenäolisemaks Buffetti järeltulijaks Berkshire’i impeeriumi eesotsas, ning aastaaruanne andis neile spekulatsioonidele vaid hoogu juurde.

Aktsiate hoidmise kohta on Buffett ammu öelnud, et tema eelistatud aeg väärtpabereid hoida on igavesti, kuid kirjas tõi ta välja, et alati on erandeid. “On tõsi, et me omame aktsiaid, mida ma ei plaani ära müüa, kuid me ei ole võtnud ühtegi kohustust hoida Berkshire’ile kuuluvaid investeeringuid igavesti,” kirjutas Buffett.

Muude asjade hulgas kinnitas Buffett, et Berkshire on alati valmis enda aktsiaid tagasi ostma, kui hind sobib. Firma kaalub seda sammu, kui aktsia hind langeb alla 120% raamatupidamislikust väärtusest. Viimase kvartali raamatupidamisliku väärtuse alusel peaks Berkshire’i A-aktsia hind selleks langema alla 207 000 dollari. Reedel sulgus A-aktsia 255 040 dollaril.

Vastuseta küsimused

Oma jao kirjast pühendas Buffett ka Ameerika Ühendriikide patriootlikule kiitmisele, mida mina Ühendriikides elava inimesena enam ausalt öeldes tõsiselt ei võta. Tal võib paljudes asjades õigus olla, kuid ma näen seda eelkõige patriootlikkusena ja Buffett on kahtlemata Ühendriikide patrioot. Tänavu oli vaid lisandunud jutt õigusriigi olulisusest ning andekatest immigrantidest, mis tundus olevat tagasihoidlik reaktsioon Trumpi administratsiooni tegemistele.

Kuigi kiri oli põhjalik, polnud selles siiski paljusid teemasid puudutatud. Endiselt ei teinud Buffett juttu sellest, kas või millal võiks ta loovutada Berkshire’i äriimpeeriumi ohjad või kes võiks tema asemel tegevjuhiks saada. See teema on Berkshire’i aktsionäride ilmselt kõige suurem küsimus juba aastaid, sest Buffett on 86aastane ja saab sel suvel 87.

Samuti ei teinud Buffett väga juttu praegusest turuseisust ja millele peaksid investorid tähelepanu pöörama. Nagu eespool välja tõin, siis võib-olla peab seekord rohkem kui varem ridade vahelt lugema. Ühtlasi ei saanud me lugeda, mis plaanid on Berkshire’il uute firmade ülevõtmistega. Buffett on üks kuulsamaid elevandipüssi omanikke (ehk piisava sularahavaruga) ja investoreid on alati huvitanud, kas vanahärra plaanib seda sel aastal kasutada või mitte.

Hetkel kuum