Kahe aastaga kaheksakordne investeering? Aga palun!

Nvidia PX-seeria protsessorid võimaldavad autodel täita autonoomseid funktsioone. PX2 kiipe kasutavad Tesla ja Audi.  Foto: EPA
Fredy-Edwin Esse • 28. juuni 2017 kell 21:01

Harva leiab sektori, kus aastakümneid tegutsenud firma aktsia kallineb pooleteise aastaga neli korda ning teise turuväärtus sama ajaga kaheksakordistub. Ometi on sellised imeloomad olemas ja sunnivad investoreid küsima, kas selline tõus võib ka edasi kesta?

Jutt käib mõistagi pooljuhtide ja kiibitootjate sektorist, mis alates 2016. aasta algusest võimsalt ja väsimatult rallib. PHLX pooljuhtide indeks tõusis 2016. aastal üle 40% ning on 23. juuni seisuga rallinud 20%. S&P 500 indeksi tõus aasta algusest on aga olnud "kõigest" 8,9%.

Ralli põhjus peitub nõudluses, mis on tekkinud pooljuhtide ja kiipide järele mobiilseadmete, andmekeskuste, videomängunduse, tehisintellekti, isesõitvate autode ja isegi krüptoraha turul. Neis valdkondades tugevad tootjad on enim võitnud börsirallist.

Ekspertide sõnul on tõusu vedavate firmade väljavaated head ja ei paista, et need niipea veel halvenema hakkaks. Makroökonoomilised näitajad ja tugev nõudlus eri valdkondades tähendab jätkuvat turuväärtuse kasvu pooljuhtide sektori ettevõtetele.

Reality Shares'i analüütik Kian Salehizadeh usub, et vaatamata suurele rallile on tegu suhteliselt turvalise investeeringuga. "Need on turvalised investeeringud - tehnoloogiasektor on olnud ja on ka edaspidi investoritele kuum sektor. Pole vahet, mis juhtub teiste sektoritega, tehnoloogia kasutamine ja innovatsioon jätkub,” ütles Salehizadeh.

Mullu 250% tõus

Kiibitootjate ralli koore on riisunud eelkõige arvuti graafikakaartide poolest tuntud Nvidia, mis mullu oli 250% kallinenud aktsiaga S&P 500 indeksi suurim tõusja. Tänavu on sellele tõusule lisandunud veel 44% otsa. Teised tugevajd esinejad on Micron Technology, Advanced Micro Devices (AMD), Applied Materials ja Skyworks Solutions.

Nvidia pole enam ammu lihtne arvuti graafikakaartide tootja. Nende andmekeskustele, tehisintellektidele, isesõitvatele autodele ja mängundusele loodud tooted võidavad laia populaarsust. Kõige ilmekamalt illustreerib Nvidia tõusu nende aktsia: kaks aastat tagasi 20 dollari juures kaubelnud aktsia maksis 23. juuni seisuga 153,8 dollarit.

Süstikuna tõusule vaatamata paistab, et analüütikud ja investorid pole kaotanud usku firma tõusu jätkumisse. Aktsiat katvast 39 analüütikust 21 soovitab seda osta ja 13 hoida. Tugevale tõusule vaatamata on vaid viis müügisoovitust. Keskmine hinnasiht pole aga suutnud aktsiaga sammu pidada, jäädes eelmainitud hinnatasemele alla koguni 22 dollariga. Kõige kõrgem hinnasiht on 185 dollarit ja madalaim 75.

Nvidia graafikaprotsessorid on oma ala parimad ning seda võimekust kasutavad ära masinõppega tegelevad ettevõtted, lisaks kasutab Nvidia protsessoreid suur hulk autotootjaid, -tarnijaid ja -arendajaid, kelle valdkond on isesõitvad autod. Nvidia protsessoribränd GeForce on aga arvutimängijate hulgas kõige menukam toode.

Krüptoraha kaevandajad vajavad Nvidiat

On olnud ka kergeid tagasilööke, millest viimane tuli juuni keskel. Ootamatult tekkis investoritel hirm, et tehnoloogiasektori aktsiad on ülehinnatud ning USA tehnoloogiasektori aktsiatele algas paaripäevane suveallahindlus.

Pooljuhtide tootjad said alguses väga valusalt pihta, Nvidia aktsia kukkus 167 dollari pealt 142 dollarile, kuid hirm oli lühiajaline ning järsult odavnenud hinnad meelitasid investoreid taas ostma. Kogu kaotus tehti põhimõtteliselt nädalaga tagasi.

Pooljuhtide kiire naasmise taga olid analüütikute sõnul krüptoraha kaevandajad, kes ostavad massiliselt Nvidia ja AMD graafikaprotsessoreid, eesmärgiga rohkem kübervaluutat leida.

Ekspertide sõnul tuleneb peamine nõudlus Hiinast ja Ida-Euroopast ning see on aidanud Nvidial ja AMD-l lahti saada laovarudest ning märgatavalt käivet kasvatada. Algul teiseks kvartaliks prognoositud 10% käibe kahanemisest sai 20% kasvuprognoos.

Käpp sees kõigis megatrendides

Negatiivse poole pealt on üsna arvestatav oht, et krüptovaluuta eufooria vaibub ning graafikaprotsessorite tootjate müük kahaneb. Pole veel tõestatud, et krüptoraha kaevandajate positiivne mõju oleks pikaajaline ja jätkusuutlik.

Nvidia puhul on riskiks ka teiste sama sektori firmade tõus. Citigroupi analüütiku Atif Maliki sõnul on konkurents sektoris suurenenud ning pilveplatvormi teenusepakkujad arendavad majasiseseid tehisintellekti jaoks vajaminevaid protsessoreid.

Tehnoloogiamaailmas tekib alati teatud aja järel uus megatrend. Pakkudes, mis võiks järgmised megatrendid olla, on nendeks kahtluseta virtuaalreaalsus, tehisintellekt ja isesõitvad autod. Kõik need muudavad tulevikus meie igapäevaelu tundmatuseni.

Nvidial on suurepärane võimalus lõigata kõigist neist megatrendidest massiliselt kasu, samas ei maksa unustada ka nende mängundusharu ja andmekeskuste äri. Viimastel aastatel käituvad börsiinvestorid üha rohkem kui riskiinvestorid, eelistades praegu teenitavale kasumile suurt potentsiaali.

Nvidia on üks firmasid, millel isegi pärast aktsiahinna kaheksakordistumist, on uskumatus koguses potentsiaali, ja see toidab Nvidia ja kogu sektori aktsiaid seni päris edukalt. On tõenäoline, et see kestab veel aastaid. Ehk mitte samas tempos, aga hästi.

Hetkel kuum