Kas tunned eestlaste lemmikaktsiaid?

Valik Eesti investorite lemmikaktsiaid.  Foto: Äripäev
Liina Laks • 7 august 2017

Eestit on viimastel aastatel tabanud investeerimisbuum ja paljudele eestimaalastele ei ole aktsiatesse investeerimine kaugeltki võõras. Uurisime, millised on siinsete investorite meelisaktsiad.

Kui mais avaldatud Investorite TOPist selgus, et varasema edetabeli paiskas segamini LHV Groupi börsile tulek, siis laiemat pilti vaadates osutus üllatuslikult ja üsna üksmeelselt investorite seas kõige menukamaks hoopis teine firma.

Nii Swedbanki kui ka LHV klientide lemmikuks on hoopis hasartmängufirma Olympic Entertainment Group ehk OEG. Swedbanki klientide edetabelis järgneb OEG-le välisturult Swedbanki enda A-aktsia ning siis Tallinna Vee väärtpaber. Sealt edasi tulevad juba Tallinna Kaubamaja ning Tallinki aktsia.

Kuna Tallinna börs on mahult väike ning korralikku kauplemist teha on keeruline – teinekord on tunne, et nii kui suurema orderi sisse paned, liigutad ka aktsia hinda – ning ka aktsia enda liikumine toimub sageli väga piiratud raamides, siis tõusuaktsiaid väga kerge leida pole. See-eest näivad investorid panustavat eelkõige korralikele dividendimaksjatele ning väärtpaberitele, mille puhul võib päevakäive börsi keskmisest mõnevõrra suurem olla.

Olympicu investor ja  A. Le Coqi juht Tarmo Noop ütles, et hoiab dividendiaktsiaid ja dividendiaktsia OEG on. Noobil on 37 451 OEG aktsiat. Noop nentis, et aasta varem oli dividend siiski suurem kui mullu. "Aga ju on ettevõttel seda raha siis millekski vaja," lisas Noop.

Investorina kirjeldab ta OEG aktsiat enda jaoks kui keskmist. "Viimasel ajal on tulnud nii häid kui ka halbu uudiseid," ütles Noop. Enda investeerimisstrateegiat kirjeldab A. Le Coqi juht kui "ostmist selleks, et aktsiaid hoida" ning praegu plaanib ta OEG aktsiaid kindlasti edasi hoida.

Välismaistest juhib kodune Soome

LHV maaklertegevuse juhi Alo Vallikivi andmetel on eestlaste lemmikaktsiad aja jooksul päris palju muutunud, kuid mõningaid ühiseid jooni siinsete investeerijate portfellist leidub.

„Üheks enim hoitavaks aktsiate grupiks nn vanad lemmikud – ettevõtete aktsiad, mis on kunagi olnud populaarsed, millel on taga eestlasele arusaadav ja lähedane soes nagu näiteks Nokia (NOKIA), Swedbank (SWEDA) või Euroopa 600 aktsiasse investeeriv fond EXSA,“ ütles Vallikivi.

Rahalises mõttes on suur ka Bank St Peterburgi (BSPB) positsioon, kuid seda paisutavad Vallikivi sõnul eelkõige üksikud suurinvesteeringud.

Ka Swedbanki andmetel on siinsetele investoritele südamelähedased põhjanaabrite aktsiad – Nokia, Outokumpu, Fortum. Baltikumi aktsiatest on kohalike investorite südame võitnud suure tõusu teinud Leedu Šiauliu Bankase aktsia.

USAs käitu nagu ameeriklane

Populaarseks investeerimissihtkohaks on likviidne USA börs. Seal käitub Eesti investor Vallikivi sõnul üsna sarnaselt oma USA kolleegidega: palju investeeritakse tehnoloogiahiidude Apple'i, Tesla, Microsofti ja Amazoni aktsiasse.

„Veel üks suur grupp on kuumad ETFid, see tähendab kas spekulatiivsed või pideva uudistevooga kaetud börsil kaubeldavad fondid, mis panustavad kullale (GLD) või naftale (USO, CRUD),“ ütles Vallikivi.

Swedbanki klientide seas võib täheldada sarnast trendi: kulla, nafta ja gaasiga seotud tehingud on kindlalt investeeringute esikümnes. See on tingitud asjaolust, et tooraineturg on võrdlemisi volatiilne ja ajal, mil volatiilsus on börsidel rekordmadalal, võib õigesti kalkuleerides toorainetega hinnaliikumistelt teenida.

Kuid kaugeltki mitte kõik investorid ei otsi börsil kaubeldavatest fondidest volatiilsust. „Viimane suurem grupp on suured börsil kaubeldavad fondid, kus saab panustada turule tervikuna või mõnele sektorile,“ ütles Vallikivi. Tema andmetel on populaarseimad S& P500 järgiv iShares Core S&P 500 ETF (IVV), iShares MSCI EAFE ETF – see indeks koosneb arenenud maade ettevõtetest, kust on aga välja jäetud USA ja Kanada – ning PowerShares QQQ Trust Series, mis järgib Nasdaq 100 indeksit.

„Lõpuks jäid veel silma Bank of America, mis peaks olema ka USA enimkaubeldud aktsia, ning Berkshire Hathaway aktsia (BEK-B),“ lausus Vallikivi.

Meedia mõjutab aktsiavalikut

Kuigi aktsiate valikul lähtub iga investor eelkõige siiski iseenda eelistustest, siis SEB kapitaliturgude maakleri Kert Koppeli sõnul on seda küll märgata, et rohkem pööratakse tähelepanu neile aktsiatele või sektoritele, millest on Eesti meedias rohkem juttu olnud. „Ei saa öelda, et keegi investor Toomase portfelli jäljendada üritaks, pigem on näha teatud huvi teket just mõne eksootilisema või ebatraditsioonilisema investeeringu vastu, kui investor Toomas on neid kajastanud,“ nentis Koppel.

Koppel, kes koostas SEB klientide lemmikaktsiate tabeli vastavalt viimase seitsme kuu käibele, täheldas Balti turul „tuntud nägude“ ülekaalu. Kuid välismaiste börsiaktsiate lemmikute sekka sattus Apple'i, Facebooki jt kõrval ka ettevõte Advanced Micro Devices. Aktsiatele on aga tugevat konkurentsi tulnud. „Viimasel ajal on palju populaarsust kogunud ka börsil kaubeldavad fondid,“ kinnitas Koppel.

Milline on kõige populaarsem kullaga kauplemise instrument?

Alexander Elder on öelnud, et kui börse tabab kriis, on kuld ja kullaga seotud aktsiad peaaegu et ainsad, mis sellest puutumata jäävad, sest need pole muu turu toimimisega otseselt seotud. Eesti investorite seas on kuld Swedbanki andmetel üks populaarseimaid kauplemisvahendeid. Direxion Daily Gold Miners Bull and Bear 3X on näiteks instrument, mis järgib ettevõtete käekäiku, mis vähemalt poole oma käibest saavad kullaga seotud tegevustest. Tegemist on kolmekordse võimendusega instrumendiga. Kaupleja saab selle puhul panustada nii kulla hinna tõusule kui ka langusele.

Hetkel kuum