Äripäev • 20. september 2017
Jaga lugu:

Swedbank näeb Balti turul ostukohti

Tallinki tulemused pakkusid Swedbanki analüütikutele meeldiva üllatuse  Foto: Andras Kralla

Swedbank avaldas Balti börsiettevõtete teise kvartali majandustulemuste ülevaate ning leiab, et enamikel aktsiatel on veel tõusupotentsiaali.

Swedbanki jälgimisnimekirjas olevatest ettevõtetest suutsid ligi kaks kolmandikku analüütikuid positiivselt üllatada. Tulude poole peal tulid suuremad üllatused Tallinna Veelt ja Linas Agrolt, mille kasuminumbrid ületasid rohkem kui 400 protsendiga mullust kvartalit.

Miinuspoolt juhtis Nordecon 80protsendise kasumikahanemisega, mille taga näevad analüütikud asjaolu, et kontsern jälgis väga agressiivset strateegiat tellimuste saamiseks ning jättis hooletusse marginaali. Tallink suutis oma kasumit 83 protsendi võrra kasvatada ja ületas analüütikute ootusi 83 protsendi võrra ning Baltic Horizon Fund 77 protsendi võrra.

Olainfarmi kolmandiku võrra väiksem kasum oli tingitud eelkõige kahe miljoni euro suurusest valuutaefektist, kuid analüütikud selles suurt probleemi ei näe. „Kontsernil on hea kohanemisvõime, mis tähendab, et ta annab nõrgemast rublast tingitud efektid oma jaemüüjatele edasi,“ selgitasid analüütikud.

Mis puutub Apranga kehvemaid tulemusi, siis on süü analüütikute hinnangul sel aastal hilja toimunud lihavõtetel, mis nihutas puhkusetasud teise kvartalisse ja see omakorda andis löögi kasumile. „Takistused olid enamjaolt ajutised ning me tegime oma prognoosidesse väga vähe muutusi,“ võtsid analüütikud kokku.

Kõige taga on aga soodne makrokeskkond: kui Läti ja Leedu majandus kasvas kumbki neli protsenti, siis Eesti leidis üles gaasipedaali ning tegi 5,7protsendise kasvu. Viimase taga näevad analüütikud eelkõige investeeringute kasvu. Tubli kasv ja soodne ekspordikeskkond peaks jätkuma ka järgmise aasta alguseni ning seda omakorda peaksid toetama nii tarbimise kui ka investeeringute kasv. See omakorda aitab ka börsiettevõtetel taastuda.

„OMX Balti indeks on alates aasta algusest tõusnud 20 protsenti ning ettevõtete 12 kuu mediaan ettevaatav EV/EBITDA on 9,2x – mis tähendab eelmise aasta 7,9xga võrreldes 16protsendist kasvu,“ teatasid analüütikud. „Me oleme seisukohal, et Balti turg pakub ikka veel võimalusi nutikatele investoritele, kes eelistavad pikaajalist vaadet ning kes arvestavad sellega seotud riskidega,“ teatasid analüütikud.

Jaga lugu:
Hetkel kuum