Punane värv naasis börsidele

03. veebruar 2018, 17:00
Investorid nägid USA turgudel üle pika aja taas harjumuspärasest suuremat langust.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180203/BORS/180209887/AR/0/AR-180209887.jpg
Ainult tellijale

Kohalike investeerimisekspertide hinnangul oli USA enimjälgitud aktsiaindeksite reedene tavatult järsk langus börsidel ootuspärane ja teretulnud.

"Tõus on kestnud juba kaua, volatiilsus on olnud kaua aega ebanormaalselt madalatel tasemetel ning kõiki halbu uudiseid on seni vapralt eiratud," kommenteeris indeksite viimase kahe aasta suurimat nädalasisest langust Swedbanki investeeringute strateeg Tarmo Tanilas. "Iga trend saab ükskord otsa."

Tema hinnangul oli börside languse peasüüdlane USAs kallinev raha hind, mis sai omakorda hoogu tugevast töötururaportist – see ei jäta tema sõnul Föderaalreservile just palju võimalusi lähiajal intresse mitte tõsta.

"Raha hakkas liikuma aktsiatest võlakirjadesse, sest USA kaheaastase võlakirja tootlus ületab juba S&P 500 indeksi dividenditootlust," tõdes ta. "Siia juurde ka mitme suure ettevõtte oodatust kehvemad tulemused ja eeldused volatiilsuse tõusuks olidki täidetud, sest kallinev raha hind teeb tulevikus kasumite kasvatamise üha keerulisemaks."

Seda, kas börside kõikumine samas taktis lähiajal jätkub on tema hinnangul raske öelda, kuid ta leidis, et lühiajaliselt võivad mõne olulise firma head tulemused korraks hirmu ka taas maha suruda.

Paanikamüüki ei toimunud

LHV Panga vanemmaakler Nelli Janson ütles, et reedene börside langus oli loogiline asjade käik ning paanikaks põhjust pole.

"Paanikamüük see kindlasti polnud ja kuna majandus seisab endiselt väga kindlatel jalgadel, siis muretsemiseks põhjust ei näe," kinnitas ta. "Turu tõus, eriti jaanuaris, oli nii jõuline, et reedene langus oli üsna loogiline asjade kulg. Ma ausalt öeldes ootasin seda juba varem ja ma ütleks, et reedene müük oli väga eluterve ja ka väga tervitatav nähtus."

Tema sõnul oli LHV klientide seas reedel USA suunal kauplemine küll üsna aktiivne, kuid ei saa öelda, et kohalikud investorid oma tegutsemises ülemäära müügitehingute poole kaldu oleks olnud.

"Turuosalused otsustasid kasumit võtta ja tänu sellele nägi turg ka üle pika aja natuke punast värvi," resümeeris ta.

Langus tekitab ostumõtteid

Ka investor Jaak Roosaare tõdes, et langust oli börsidel oodatud kaua ja reedese värina taustal ta suurt börsikrahhi ei ennusta.

"Mul kristallkuuli pole, aga aasta alguses oli optimism ikka väga laes," tõdes ta. "Loodame, et Etalon ikka jätkuvalt panustas langusele."

Nimelt kuulub Jaak Roosaare viimastel aastatel jõuliselt börside langusele panustanud mitteavaliku investeerimisfirma Etalon Varahalduse aktsionäride ridadesse, mille varadest oli jaanuari alguse seisuga alles ligi kolmandik.

Enda sõnul mõlgutab Roosaare neil päevil mõningate USA aktsiate osas pigem ostumõtteid. Nii peab ta plaani portfelli juurde osta mõne päeva eest kvartalitulemused avaldanud ning läinud nädalaga üle 6% langenud Apple’i aktsiaid ning nädalaga pea 4% langenud Berkshire Hathaway B-aktsiaid.

"Berkshire Hathaway aktsia hind võiks alla 200 dollari tulla, saaks juurde osta," pani ta lootuse mõningasele edasisele langusele. Praegu tuleb ühe Warren Buffetti juhitud konglomeraadi B-aktsia eest välja käia 209 dollarit.

Hirm inflatsiooni ees

USA turgude languse peasüüdlasena toovad analüütikud välja olukorda võlakirjaturul aga ka hirmu, et globaalne majanduskasv loob Föderaalreservile soodsa pinnase kriisiaja stiimulite ennaktempos kokku pakkimiseks.

USA 10-aastase tähtajaga riigivõlakirjade tulusus on kerkinud tugeva majandusstatistika toel 2,85%le ehk kõrgeimale tasemele alates 2014. aastast. Võlakirjade tootlused on kiirelt kasvama hakanud, sest investorid kardavad, et tugev tööturg tekitab inflatsiooniriski.

USA majanduses loodi jaanuaris 200 000 uut töökohta. Kuises võrdluses ulatus palgakasv 0,3 protsendini. See tähendab, et aastane kasv on juba 2,9 protsenti, mis on viimase kaheksa aasta kiireim palgatõus. Kiirem palgakasv võib põhjustada ka tempokama inflatsiooni, mis omakorda sunnib Föderaalreservi intresse kiiremini tõstma. Intresside tõstmine paneb aktsiaturud aga surve alla.

Nii langeski Dow Jonesi indeks reedel 665,75 punkti ehk 2,54% võrra, 25520,96 punktile. Punktides mõõdetuna on see suurim ühepäevane langus alates 2008. aasta detsembrist. Nädalaga langes indeksi väärtus ligemale 1100 punkti võrra. Protsentuaalselt oli langus finantskriisi aegu, mil indeks kauples 8000 punkti ringis, siiski oluliselt järsem.

S&P 500 on börsiindeks langes reedel 2,1% ja tehnoloogiaindeks Nasdaq ligi 2% võrra. Nädala lõikes langesid Dow Jones, S&P 500 ja Nasdaq vastavalt 4,1%, 3,9% ja 3,74% jagu. Vaatamata viletsale nädalale on kõik kolm börsiindeksit tänavu tugevalt plussis. Nii Dow kui S&P 500 on veidi enam kui kuuga kerkinud üle 3% ning Nasdaqi tänavune tootlus jääb 5% ringi.

Optsioonitehingute põhjal S&P 500 indeksi volatiilsuse ootust peegeldav Chicago optsioonibörsi volatiilsuse indeks VIX kerkis reedel 28,51%, 17,31 punktile. See on nn Wall Streeti hirmuindeksi jaoks suurim päevane hüpe alates Trumpi saamisest USA presidendiks.

Kõik pilgud ettevõtete tulemustel

Analüütikute hinnangul sõltub aktsiaturgude edasine käekäik paljuski sellest, milliseks kujunevad ülejäänud S&P 500 indeksisse kuuluvate ettevõtete neljanda kvartali tulemused. Tulemused on avaldamata veel ligi pooltel ettevõtetel.

Ehkki nii neljapäeval avaldatud USA tehnoloogiahiidude Apple ja Google’i emafirma Alphabeti ning reedel avaldatud energiaettevõtete ExxonMobil’i ja Chevroni tulemused valmistasid pettumuse, on S&P 500 indeksisse kuuluvate ettevõtete tulemused tervikuna olnud Thomson Reutersi andmetel oodatust selgelt paremad.

Vabariiklaste maksureformi raames langeb muu hulgas USA ettevõtte tulumaks 35 protsendilt 21 protsendile, mistõttu on ka ootused nii esimese kvartali kui käesoleva majandusaasta lõikes oluliselt suurenenud.

Kui veel mullu 20. detsembril oodati S&P 500 indeksisse kuuluvate ettevõtete 2018. aasta kasumite kasvuks 11,5%, siis nüüdseks on see ootus tõstetud 18,2% peale. Lisaks maksumuudatustele lõikavad USA ettevõtted kasu ka hoogustunud globaalsest majanduskasvust ning nõrgast dollarist, mis turgutab eksportijaid.

Tuleval nädalal avaldavad tulemused teiste seas Walt Disney, General Motors, Gilead ja Mexican Grill.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. February 2018, 17:07

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing