Äripäev • 9. veebruar 2018 kell 9:30

Järgmine nädal toob USA inflatsioonihirmule selgust

Inflatsioonihirm raputab USA börsi.  Foto: EPA

Järgmisel nädalal avaldatakse USAs kaks tähtsat inflatsiooninäitajat, mis aitavad prognoosida, kas turgude volatiilsus jätkub või ootab ees rahulikum aeg.

Kui jaanuarikuine USA tarbijahinnaindeks tuleval neljapäeval ning tootjahinnaindeks tulevad järgmisel päeval turu ootusest kõrgemad, võib tulla veel turu kõikumisi, kirjutab Reuters.

USA tarbijahinnad tõusid detsembris võrreldes eelmise aastaga 2,1 protsenti ning prognoosi järgi jäävad samasse suurusjärku ka nüüd.

Turg on inflatsiooninumbri suhtes sel kuul väga tundlikuks muutunud. Müügilaine USA turul sütitas suuresti 2. veebruari tööraport, mis näitas suurimat aastast keskmine tunnipalga tõusu alates 2009. aasta suvest.

Palgainflatsiooni tõus tõstis USA 10aastase võlakirja 3,0 protsendi tähisele lähemale, võttes sellega riskantsematelt aktsiatelt atraktiivsust ning külvates turule hirmu, et Föderaalreserv peab hakkama lühiajalisi intresse tõstma kiiremas tempos, kui seni on turul arvatud.

Hiljutine USA maksureform, jätkuv valitsuse laenamine suureneva eelarve defitsiidi katmiseks ja kasvavad palgad on tõstnud USA võlakirjade tootluse nelja aasta kõrgeimale tasemele.

Tähtis on tõusu kiirusKuigi analüütikud on võlakirjade tulususe tõusu tugeva majanduse tõttu oodanud, on tõusu kiirus tulnud natuke ootamatult.

„Muutuse kiirus on tõesti oluline,“ ütles Ron Temple Lazard Asset Management’ist. „Kui me näeme tulusust järgmine nädal 3 protsendi peal, hakkab see inimesi veel enam hirmutama – aktsiaturu psüühika on praegu väga habras.“

Analüütikud tuletavad meelde, et võlakirjade tulusus ei ole tasemel, mis peaks investoritele muret tekitama, vaid hoopis selline, mis peaks tervemale globaalsele majandusele viitama.

USA 10aastase võlakirja tootlus viimase 30 aasta jooksul on 4,834 protsenti.

Hetkel kuum