investor Toomas • 15. veebruar 2018 kell 14:45

Investor Toomas: tehisintellekt võtab investeerimise üle

Tehisintellekt tuleb investeerimist üle võtma  Foto: Anti Veermaa

Aina enam hakkab silma ja kõrva, kuidas arvutid ja robotid võtavad tulevikus inimeste tööd ära. Kas oktoobris USA börsil kauplemist alustanud tehisintellekt muudab tõesti maailma Warren Buffettid mõttetuks ja olematuks?

Kuigi on teada tõde, et aktsiaid peaks ostma odavalt ja müüma kallilt, näitavad andmed, et masside viisi teevad inimesed ikkagi teisiti. Jäädakse uskuma meedia kartusi või hoopis kiidulaulu ning müüakse põhjas ja ostetakse mulli tipus. Ratsionaalsest mõtlemisest saavad võitu hirm ja eufooria.

Ka mina pole sellistest vigadest pääsenud. 2015. aasta jaanuaris ostsin tipust Euroopa aktsiaid. Ligi kaks aastat hiljem oli ETFi väärtus 900 euro võrra langenud ning varasema tipuni pole siiani ulatunud. Äkki sai saatuslikuks minu inimlikkus ja tehisintellekt oleks aidanud mul selliseid vigu vältida?

Arvutite tulek

Wall Street on arvutid enda jaoks juba tööle pannud. Samuti koguvad populaarsust automatiseeritud investeerimisteenused nagu Betterment, Wealthfront, Money Farm ja muud, mis aitavad investeerimisotsuseid automatiseerida. 

Oktoobris alustas tööd AIEQi nimeline ETF, mille investeerimisotsused teeb IBMi Watson. Kui alguses juhtis fond 2,5 miljonit dollarit, siis nüüdseks on see paisunud ligi 140 miljoni dollarini. Watson analüüsib umbes 6000 ettevõtet, millest fondi valib need 40–70, millel on parasjagu kõige suurem kasvupotentsiaal. Loojate sõnul analüüsib süsteem artikleid, sotsiaalmeedia postitusi, turgu, majandusnäitajaid, aktsiate liikumistrende jne – kokku üle miljoni infoallika, mille abil tuleb lõpuks investeerimisotsus. Samuti on fond vaba inimlikest emotsioonidest ega müü kaotusvalu pärast või osta mulli tipus. 

Praegu on fondist 29% väikestes või mikroettevõtetes ja 34% keskmise suurusega ettevõtetes. Portfelli muudetakse päevas 2–3% jagu. Võrdluseks – S&P 500 indeksis on mikro- ja väikeettevõtetes kokku 0,12 protsenti. Potentsiaalselt kaldub fond niisiis kõrgema kasvupotentsiaali poole. Detsembri lõpu seisuga oli fondis kõige rohkem finantsettevõtteid.

Aeg näitab

Fond alustas alles oktoobris, seega on veel raske hinnata, kui hea see tegelikult on. Esimese kuu oli ETF languses, aga novembri keskelt on tõus olnud ligi 10 protsenti, lüües sellega ka S&P 500 indeksit.

Algoritmid võivad olla väga edukad, kuid samas ka täielikult läbi kukkuda. Pealegi ei tasu ära unustada, et lõpuks on need kirjutanud ikkagi inimesed.

Mina enda raha tehisintellekti juhitavasse fondi veel ei pane. Küll aga on väga huvitav jälgida, kuidas Watson hakkama saab. Äkki hakkab tõesti kunagi mind asendama.

Hetkel kuum