Äripäev • 28. mai 2018 kell 14:00

USA naftatoodang sööb Venemaa ja OPECi turuosa

Tankimine Indias  Foto: Reuters/Scanpix

Rekordkoguses USA toodetud naftat liigub paari kuu jooksul Aasiasse ning võtab sellega tüki sealsest Venemaa ja OPECi turuosast, kirjutab Reuters.

Rekordiline eksport tuleb ajal, mil USA naftatoodang on kõigi aegade tipus. Suurenev pakkumine Ühendriikide poolt vähendas nende toodangu hinda enam kui 9 dollari võrra, võrreldes Brenti nafta üldise turuhinnaga esmaspäeval.

Aasia rafineerijatele andis see võimaluse vähendada importi Lähis-Idast ning Venemaalt.

„Me hajutame oste teistesse regioonidesse. Kui saudide Aramco ikkagi ei vähenda järgmisel kuul hindu, siis me suurendame enda naftaoste USAst,“ kommenteeris nafta kokkuostja Aasias.

Suurima ostjana paistab silma Hiina riiklik naftafirma Sinopec. Peale Saudi Araabia impordi vähendamist on ettevõte soetanud 16 miljonit barrelit USA naftat.

Järgmised suured ostjad on Indias ja Lõuna-Koreas, kes mõlemad suurendasid importi 6 miljoni barreli pealt 7 miljonile juunis. Indian Oil Corp ostis sel kuul 3 miljonit barrelit, Reliance Industries ostis kuni 8 miljonit barrelit. Lõuna-Korea suurimad ostjad on nende suurimad rafineerijad SK Energy ja GS Caltex.

Kuid isegi kui Aasia ja Euroopa on valmis rohkem USA naftat ostma, on Ühendriikide eksporditaristu viimase piiri peal, veel enam eksportida oleks keeruline.

„Kildanafta on viimased paar aastat OPECi lõunat söönud. Kuid vajaliku taristu puudimine annab ajutiselt turuosa OPECile tagasi,“ ütles R.T. Dukes analüüsifirmast Wood Mackenzie.

Prognoosi järgi ekspordib USA juunis 2,3 miljonit barrelit päevas, millest 1,3 miljonit liigub Aasiasse. Reutersi hinnangul tipnes USA naftatoodang kaks nädalat tagasi 2,6 miljoni barrelini päevas.

Hetkel kuum