Rait Kondor • 16. oktoober 2018 kell 19:23

Walmart ärimudeli muutuse keerises – firma langetab kasumiprognoosi

Walmarti kauplus USA-s Georgia osariigis.  Foto: Foto: EPA-EFE/ERIK S. LESSER

Walmart teatas täna ,et langetab käesoleva majandusaasta kasumiprognoosi ning tema e-kaubanduse mahtude kasv järgmisel aastal aeglustub, vahendab Reuters. Kui esialgu langes Walmarti aktsia selliste uudiste mõjul üle 3%, siis päeva jooksul tõusis aktsia hind eilsega võrreldes plusspoolele.

Walmart rõhutab, et traditsioonilise Walmarti aeg on läbi saanud ning nüüd peab keskenduma sellele, kuidas tehnoloogiat äri kasvatamiseks rakendada, et võistelda e-kaubanduse hiiu Amazoniga.

„Ma soovin, et prooviksite ümber mõelda seda, kuidas te mõtlete Walmartist,“ ütles ettevõtte tegevjuht Doug McMillon aktsionäridele ettevõtte aktsionäride üldkoosolekul. „Me oleme jaekaubandust ja oma ärimudelit ümber mõtestamas. Eeldage, et me katsetame palju ja ebaõnnestume palju,“ lisas McMillon.

Walmart läheb üha suuremalt e-kaubandusse, võimaldades klientidel ise kauba järele tulla. Firma andis teada, et tal on järgmise aasta lõpuks 3100 poe juures veebist tellitud kauba kättesaamise võimalus. See võimaldab ostjal kauba internetist tellida, parkida auto vastavasse kohta Walmarti poe juures ning poe töötaja toob tellitud kauba autosse.

Kojukandeteenust võimaldavate poodide arv kasvab Walmartil järgmise aasta lõpuks praeguse 800 poe pealt 1600 poeni. Uusi suurpoode plaanib Walmart järgmisel aastal avada vaid kümme tükki. Investeeringute mahuks eeldab ettevõte järgmiseks aastaks käesoleva aastaga sarnast numbrit ehk 11 miljardit dollarit.

Seoses uute investeeringutega ootab Walmart, et ärikasum järgmisel aastal langeb, peamiselt seoses investeeringuga India ettevõttesse Flipkart. Walmarti olemasolevate USA poodide müügikäibe kasvuks oodatakse järgmisel aastal 2,5—3,0%. Veebimüügi kasvuks oodatakse 35%, mis tähendab kasvutempo aeglustumist käesoleva aasta 40% kasvu pealt.

Käesoleval rahandusaastal (lõppeb 2019. aasta jaanuaris) oodatakse aktsiapõhiseks kasumiks 4,65—4,85 dollarit, mis on allpool varasema 4,90—5,05 dollarilise kasumiootusega.

Walmarti aktsia, mis oli täna eelturul 3% miinuses, on vahetult enne börsipäeva lõppu jõudnud 2%-lisse plussi, kaubeldes 95,70 dollari juures.

Hetkel kuum