Ken Rohelaan • 20 aprill 2019

Laastav seakatk Hiinas muudab liha kallimaks

Aastaid tagasi levis seakatk ka Eestis.  Foto: Erik Prozes

Kuna suuremas osas Hiinast on sigade Aafrika katk põhjustanud sigade arvukuse vähenemist, on oodata Hiinas sealiha impordi märkimisväärset kasvu. See muudab nii sea- kui ka teiste lihade hinnad kõrgemaks, kirjutab CNBC.

Sealiha hind Hiinas võib järgmiseks aastaks tõusta kuni 70 protsenti, kui sigade arvukus väheneb sigade Aafrika katku tõttu ajalooliselt kõige kehvemate numbriteni. Asjatundjate sõnul võib sealiha tootmismaht taastuda alles 2021. aastal või hiljem.

Lisaks Hiinale, kes on maailma suurim sealiha tootja, on seakatk levinud Kagu-Aasiasse ja osaliselt Euroopasse. Asjatundjate hinnangul on oht, et katk levib edasi ja võib seetõttu liha ülemaailmset puudujääki veelgi halvendada. Selline olukord viiks sealiha hinna üles.

Erinevad nüansid survestavad turgu

Jaapani pank Nomura prognoosib hinnatõusu tänavu veebruarist järgmise aasta jaanuariks ligi 78 protsenti.

Nomura teatel on viljakate emiste arvukus juba ajalooliselt halvimal tasemel, samuti on sea ja maisi hinnasuhe halvenenud, mis näitab, et toitmiskulu ja sea hinda arvestades ei ole äri enam kasumlik.

DBS Banki Hongkongi uuringute vanemjuht Mavis Hui ütles, et Hiina sigade vähenev arvukus survestab maailma varustusvõimet, mis võib sigade hinnad muuta kõrgemaks ka Ameerika Ühendriikides.

Uuringufirma TS Lombardi teatel on olukorda halvendanud Hiina kaubandussõda USAga, sest tariifid on muutnud kallimaks sojaoad, mida kasutatakse loomasöödaks.

Tegelikku mõju raske hinnata

Kuigi Hiina enda teatel on riigis praagitud välja ligi miljon siga, siis TS Lombardi ökonomisti Rory Greeni hinnangul võib number jääda 100 miljoni ülemisse otsa. Hollandi pank Rabobank on viidanud isegi 200 miljoni sea tapmisele. Seetõttu on usaldusväärsete andmete vähesus tekitanud küsimusi selle mõjus sealiha ülemaailmsetele hindadele.

"Võtmeküsimus on, milline on Hiinas sigade Aafrika katku tegelik mõju. Tegelikult ei tea vastust keegi, isegi mitte Peking," ütles Green.

Greeni sõnul on Hiina võimud aktiivselt pisendanud katku tõsidust. "Samal ajal on väikese ja keskmise suurusega farmereid utsitatud peitma seakatku puhanguid kartuses kaotada suurel hulgal karja ja raha. Tulemus on parimal juhul pilvine ülevaade kodumaisest sealihaturust," selgitas Green.

Hiina ametiisik uurimas sea Aafrika katku tõttu farmi Pekingi lähedal mullu detsembris.  Foto: EPA

TS Lombardi eelmise nädala raporti järgi on seakatkul Hiinale pikaajaline mõju. Uuringufirma prognoosis, et Hiina sigade arvukus taastub 2021. teises pooles või hiljem. Rabobank ja Nomura teatasid, et see võib alata 2020. aastal. Rabobanki hinnangul on Hiina sigade arvukuse taastamine aeglane ja võib kesta aastaid.

Teiste lihade hinnad võivad samuti tõusta

Hiina tarbib maailma lihast ligi 28 protsenti, sealhulgas poole sealiha toodangust üle maailma. Kuna defitsiit suureneb, ootab Rabobank, et ülemaailmne lihavaru (mitte ainult sealiha) suunatakse Hiinasse. See võib asjatundjate hinnangul viia üles ka teiste lihade hinnad.

Rabobanki teatel toob selline pretsenditu muutus tõenäoliselt ootamatu toodangu puudujäägi seniste tarnijate turgudel, tekitades lühiajalise volatiilsuse, mille tulemusena lähevad hinnad ülespoole.

TS Lombardi ökonomist viitas oma firma prognoosidele, mille järgi Hiina sealiha tootmine võib väheneda üle 20 protsendi ja sealiha import võib suureneda üle 40 protsendi.

"See on põhjus, miks (Chicago kaubandusbörsil) futuurid on nii tugevalt rallinud ja miks on võimalus ülemaailmseks "liha hinnaspiraaliks" ajal, kui Hiina tarbijad ostavad rohkem looma- ja kanaliha vastusammuna sealiha vähenevale tarbimisele," ütles Green.

Seakatk võib laieneda

Lisaks Hiinale on haigus laienenud Euroopas, Jaapanis, Austraalias ja mitmes Kagu-Aasia piirkonnas. Näiteks Vietnamis ootab Rabobank rohkem kui 10 protsendi suurust tootmise vähenemist.

Seakatk on jõudnud ka Kambodžasse ning Rabobanki analüütiku Ben Santoso sõnul on märkimisväärne oht sigade suure arvukusega Tais ja Filipiinidel.

"Vietnami lähedus Taile tekitab muret. Kuigi (sigade Aafrika katku) puhangut ei ole Tais veel täheldatud, peetakse seda suure riskiga riigiks," ütles Santoso.

Asjatundjate sõnul on Kagu-Aasia kehvalt varustatud, et sellise haiguspuhanguga toime tulla, mistõttu lisandub piirkonnas raskusi sigade arvukuse taastamisega. See omakorda survestab ülemaailmset lihaturgu.

Eelmise aasta septembris kirjutas Äripäev, et seakatku tõttu suleti Eestis sadu seafarme, kuid tol aastal enam katkujuhtumeid polnud. Küll aga jõudis kiire levikuga katk Hiina, mis on maailma suurim sealihatootja.

Kuidas on seakatk mõjutanud Eesti farme ja mismoodi on katkuga võidelnud Euroopa, saab lugeda pikemalt artiklist "Eesti farmid hävitanud seakatk jõudis Hiina".

Hetkel kuum