Pensionikokkuvõte: kas peaksid oma fondi vahetama?

Eelmine aasta pensioniraha kogujat ei rõõmustanud.  Foto: EPA
Birjo Must • 28. märts 2016 kell 7:45

Aastas antakse vaid kolm võimalust oma pensionifondi osakud uute vastu vahetada ning sel neljapäeval kukub üks neist tähtaegadest. Seega on mõistlik pensionifondide seis üle vaadata.

Äripäev tegi kokkuvõtte Eesti kõige populaarsemate pensionifondide möödunud aasta ja kogu tegevusaja tulemustest.

Börsipaanika pühkis tootluse

Eelmine aasta ei olnud pensioniraha kasvamise seisukohalt just kõige tulusam. Fondide üldindeks EPI kerkis vaid 2,5%. Augustikuine börsipaanika pühkis fondide kevadised tootlused pea täielikult ja aasta viimased kuud ei toonud märgatavat taastumist.

Fondide üldindeksi EPI kümne aasta liikumine. Tänavu kerkis indeks vaid 2,5%.  

Kõige rohkem kaotasid fondid, mis olid suurema osa rahast investeerinud aktsiaturgudele, kuid kiita polnud ka konservatiivsete fondide olukord, sest võlakirjad ei pakkunud piisavalt tulu. 

Pensionifondide valitsejad iseloomustasid aastat kui keerulist, turbulentset, sündmusterohket. Tõepoolest, aasta alguses kiirelt kasvanud aktsiaturud võtsid suve keskpaigas Hiina tõttu järsu suuna alla, nafta- ja toorainehinnad kukkusid kolinal ja maailma olulisimate keskpankade poliitika liikus eri suundades. See avaldas survet pensionifondide juhtidele, kes pidid tegema kiireid otsused.

Milline fond taastus tormist kõige paremini?

Kogumispensioni puhul on oluline jälgida pikaajalist tootlust, aga möödunud aasta fondiosakute tootlused näitavad seda, kui hästi keegi suutis tormilistel turgudel toime tulla.

 

Eelmise aasta fondiosakute tootlused. LHV elas krahhi üle kõige valutumalt.  

Kõige populaarsematest ehk progressiivsetest fondidest oli tootluse poolest stabiilseim LHV Pensionifond L (tootlus mullu +5,4%). Aasta esimesel poolel jäi fond teistele märgatavalt alla, kuid pärast augustikuist börsipaanikat suutis konkurente märgatavalt edestada. Aasta kokkuvõttes jäi teisele kohale Danske Pension 50 (tootlus +3,9%). Sellele järgnesid Swedbank Pensionifond K3 (tootlus +2,5%) ja Nordea Pensionifond A (tootlus +2,4%). Kõige kehvema tulemusega lõpetas aasta SEB Progressiivne Pensionifond (tootlus +0,7%).

Äripäeva pensionifondide 2015. aasta ülevaatesse on kaasatud iga fondivalitseja kõige populaarsem fond. Neisse on kokku investeeritud ligi 70% teise sambaga liitunute kogumispensioni rahast.

Ülevaatest on näha, et fondivalitsejad langetasid mullu väga erinevaid otsuseid. Kui enamik otsustas vähendada portfellis aktsiainvesteeringuid, siis mõni ostis aktsiaid hoopis juurde. Huvitav on see, et suuremad pensionifondid hoidsid ettevaatlikku joont ja kasvatasid hoiuste mahtu. LHV ja Nordea liikusid aga vastassuunas ja suurendasid nii võlakirja- kui ka aktsiainvesteeringuid. Uus trend on ka see, et üha enam investeeritakse raha Eesti fondidesse ja ettevõtetesse.

Uuri möödunud aasta tulemusi ja viimaste aastate käekäiku koos fondijuhtide kommentaaridega allolevast tabelist. Oma panga tulemuste vaatamiseks vajuta panga logole.

Hetkel kuum