Artikkel
 • Ka kõige kehvemast veest saab õigete seadmete abil puhta ja hea joogivee

  Joogivee kvaliteet võib olla piirkonniti väga erinev – kraanist voolav vesi võib olla mädamunalõhnaline (vesiniksulfiid), pruunikas ehk raua-/mangaanirikas, kollane ehk kõrge oksüdeeritavusega või katlakivi tekitav. Vee puhastamiseks on mitmeid meetodeid alates keemilisest kuni soola ja õhuga oksüdeerimiseni.

  Kuidas saab kõige kehvemast veest ohutult ja keemiavabalt puhta joogivee, selgitab veepuhastusseadmete müügi, paigalduse ja hooldusega tegeleva Ecoclean OÜ juhatuse liige Raul Raudsepp.
  Põhimõtteliselt võib täna turul pakutavaid veepuhastusseadmeid jagada kolmeks: vee puhastamine kemikaali, soola või õhuga oksüdeerimise abil. Esimese osas peaks olema kõigile selge, et see variant ei pruugi olla meie tervisele just kasulik meetod. Lisaks on tegemist vana ja vähemefektiivse tehnoloogiaga, mis vajab sagedast hooldust, tähelepanu ja regulaarselt kange keemia – kaaliumpermanganaadi – lisamist.
  Parim on kindlasti vee töötlemine õhuga oksüdeerimise meetodil. Ent siin on hea teada, et siiski on aineid, mida õhk ei suuda veest kätte saada (näiteks ammoonium, oksüdeeritavus, üldkaredus). Selleks kasutatakse viis-ühes-veepuhastusseadet, mis töötab soolaga.
  Paraku on aga sageli ehituskaupluste valikus müügil just keemia abil vett puhastavad seadmed, kuigi tervise nimel võiksime eelistada keemia- ja soolavabasid lahendusi. Uksest ukseni tehtava puhastusseadmete müügiga tasub olla samuti ettevaatlik, sest vahel näidatakse kodukülastuse käigus inimestele harilikku füüsikalist elektrolüüsi-katset, millega muutuvad vees nähtavaks ka head mineraalid. Samuti võtavad odavamad täielikku veepuhtust lubavad pöördosmoosseadmed veest tõepoolest ära kõik mineraalid, mis pole aga tervise seisukohalt sugugi hea, sest nii puhas vesi võtab enda tarbeks meie organismist läbi voolates kaasa ka head ained. Pöördosmoosseade on tegelikult hea asi, ent selle seadme puhastusprotsess peab lõppema kindlasti vee mineraliseerimisega, lisatud peavad olema vajalikud mineraalid (nagu Ca, Mg, Na, K). Veenduge, et teie seade seda teeks!
  Sageli on probleem läbi vanade torustike kraanidesse jõudva Ülemiste järvest pärit joogivee kehva maitsega. Siin oleks kõige lihtsam lahendus pöördosmoosseadme LÄTT paigaldamine, mis eemaldab efektiivselt joogiveest kõik tervist kahjustavad ühendid (nagu fluoriid, bakterid, viirused, kloor, fosfaat, nitraat, mangaan, raadium jne) ning annab pärast mineraliseerimise käigus puhastatud veele tagasi kõik vajalikud mineraalid. Kas maksab tassida koju liitrite viisi pudelivett, kui joogiveepuhastusseadme LÄTT abil oleks puhas ja hea maitsega joogivesi kohe võtta? Otsevooluga ning kogumispaagita seade on kvaliteetne ja innovaatiline ning mahutub tänu oma pisikesele mõõdule ära valamu alusesse kappi.
  Seega – valik on väga lai ja veepuhastussüsteemide maailmas orienteerumine nõuab süvenemist. Samas on rõõm tõdeda, et Eesti inimesed on väga keskkonnateadlikud ning soovivad ökoloogilisi ja tervislikke lahendusi. Pealegi on nad väga põhjalikud ja tahavad lisaks tulemustele teada ka, kuidas seadmed töötavad ning vett puhastavad.

  Kas minu kraanist tulev vesi vajab puhastusseadmeid? Millest alustada?

  Veepuhastusseadmete vajaduse väljaselgitamine ja valik algab veeanalüüsist, millega määratakse raua, mangaani, oksüdeeritavuse, ammooniumi sisaldus ja ja vee karedus. Kui on kahtlus, et vees võivad elada mikroorganismid, on mõttekas kohe lasta teha ka mikrobioloogia analüüs. Analüüsi tulemuste saabumise järel on selge, kas ja millist seadet teie veesüsteem vajab. Analüüsid tuleb soovitavalt lasta teha akrediteeritud laboris.
  Oma kaevuga koduomanike tavapärasemad probleemid on vees sisalduv suur kogus rauda ja/või mangaani ja vesiniksulfiidi. Kuigi kaevuvesi tundub alguses selge, hakkavad näiteks vees lahustunud raud ja/või mangaan õhuga reageerides moodustama lahustumatuid osakesi. Veepuhastusseadmetele peaks kiiremas korras mõtlema ka olukorras, kui vesi on silmaga nähtavalt punakaspruuni värvi ning halva maitsega, jättes nõudele ja pesule plekke ning muutes blondid juuksed punakateks.
  Teine kaevuvee probleem on vesiniksulfiid-gaas, mis esineb looduslikult põhjavees ja mida tekitavad väävlit lagundavad bakterid. Sel juhul on veel mädamunalõhn ja maitse, sanitaartehnikale jäävad pruunikad kollased või mustad plekid. Vesi muudab ka joogi ja söögi maitset.
  Raba, jõe, järve, mere ääres asuvate kodude probleemiks võib olla kõrgenenud oksüdeeritavus ehk lahustunud orgaanilised ained. Fekaalset reostust võib tekitada kanalate, lautade, hobusetallide, kuivkäimlate poolt lekkinud reovesi, mis võib sisaldada tervisele väga ohtlikku bakterit Escherichia coli ehk e.coli bakter. Lisaks on Eestis suurenenud radooniohuga piirkondi, eriti põhjarannik. Ent ei tasu liialt muretseda: tänapäevaste innovaatiliste seadmete abil saab igasuguse vee puhtaks ja ohutuks. Vastavalt vee olukorrale on võimalik kokku panna 1–5 seadet alates raua, mangaani ja vesiniksulfiidi puhastajatest, kuni probleeme tekitava katlakivi ning vähki tekitava radooni eemaldamise seadmeteni.
  Seega oleks õige lasta oma veele teha korralik veeanalüüs ja valida puhastusseadmed vajaduse kohaselt.

  Loe lisaks: Joogivee kvaliteetnõuded Eestis

  Veepuhastussüsteemid igale kodule vastavalt vajadusele

  Üks ostetumaid lahendusi Eestis on huga oksüdeeriv rauaeraldusseade Oxydizer Pro Flow. Tegemist on USA teadlaste patenteeritud tehnoloogiaga, mis eraldab õhuga oksüdeerimise meetodil veest efektiivselt ja ökoloogiliselt liigse raua, mangaani ning vesiniksulfiidi. Seadme tööshoidmieks ei pea midagi juurde lisama. Seadme valmistaja on üle 75aastase veepuhastuskogemusega Erie Water Treatment.
  Kõige looduslikum veepuhastussüsteem on õhuga oksüdeeruv seade, kuid vahel sellest ei piisa ning veeanalüüsidest selgub, kas vaja on midagi enamat. Veepuhastusseade viis-ühes Multimix on veepuhastussüsteem, mis on varustatud universaalse filtermeediaga, lahendades efektiivselt viis kaevuvees esinevat probleemi: karedus, raud, mangaan, ammoonium, oksüdeeritavus.
  Filtermeedia moodustab automaatselt mitmekihilise jaotuse, kusjuures iga kiht eemaldab valikuliselt ühe (või rohkem) toorvees esinevatest saasteainetest. Vaja läheb vaid vastuvoolu uhtmist ja loputust soolaga nagu traditsioonilises veepehmendajas!
  Vett saab steriliseerida ka ultraviolettkiirguse lambiga, mis steriliseerib vett, hävitades üherakulised mikroorganismid nagu viirused, bakterid, seened, vetikad ja ainuraksed. UV steriliseerimine ei muuda vee maitset ega tekita vette ohtlikke ühendeid, kuid tapab bakterite kolooniad, kolibakterid ja viirused kuni viie sekundi jooksul, lõhkudes nende DNA.
  Vasakul: Ultraviolettkiirguse lamp steriliseerib vett, hävitades üherakulised mikroorganismid nagu viirused, bakterid, seened, vetikad.Paremal: Rauaeraldusseade, mis eraldab veest liigse raua, mangaani ja vesiniksulfiidi.Foto: Ecoclean

  Probleemid katlakiviga? Kas sellele murele on lahendus olemas!

  Uuringud näitavad, et Eestis on veekareduse probleem üsna suur ja just see karedus tähendabki katlakivi teket. Tänaste võimaluste juures pole aga katlakivi enam suur probleem, sest teadlased on loonud efektiivse soola- ja kemikaalivaba katlakivi ennetamise meetodi - Nucleaton Assisted Crystallisation. Selle tuumastuspõhise kristalliseerumise protsessi käigus muudetakse kareduse mineraalid kaltsium ja magneesium (Ca/Mg) ohututeks kristallideks, millel edaspidi puudub võime kinnises läbivoolavas keskonnas kokkupuute pindade külge kinnituda.
  Filtersorb CT nime kandev katlakivi ennetav toode on soola, keemia ja elektroonika vaba ega muuda vee maitset. Seadme paigaldus on väga lihtne ja selle lubatud kasuprotsent on väga kõrge. Tegemist on säästliku katlakivi tekke ennetamise tehnoloogiaga.

  Ecoclean OÜ on ligi 9-aastase kogemusega veepuhastusseadmete müüja, paigaldaja ja hooldaja nii eramajadele ja korteritele kui ka tööstustele ning kontoritele. Ettevõte müüb ainult tuntud ja hinnatud Belgia, USA, Taani ja Saksamaa tootjate kvaliteetkaubamärke, eesmärgiga olla omas valdkonnas innovaatiline ja tuua klientideni kõige uuemad ning paremad tehnoloogiad. Eelkõige on tegemist kliendikeskse seadmemüüjaga, kes pakub klientidele ainult vajaduspõhiseid ja keskkonnasõbralikke tooteid.

  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Aasia börs lõpetas nädala tõusuga, investorid ootavad pingsalt Föderaalreservi kohtumist
Aasia aktsiad tõusid reedel, kuna loodetakse, et koroonapiirangute leevendamine annab majandusele hoogu. Siiski on investorite ärevus uue nädala ees kõrge, muu hulgas oodatakse Föderaalreservi ja Euroopa Keskpanga otsuseid.
Aasia aktsiad tõusid reedel, kuna loodetakse, et koroonapiirangute leevendamine annab majandusele hoogu. Siiski on investorite ärevus uue nädala ees kõrge, muu hulgas oodatakse Föderaalreservi ja Euroopa Keskpanga otsuseid.
Kui pingutame, veame võidukalt välja
Elavnenud turismisektor näitab, et järsult muutuvas keskkonnas on kiired otsused kohanemiseks vajalikud, samas tormakaid järeldusi muutuste kohta teha ei tohiks, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Elavnenud turismisektor näitab, et järsult muutuvas keskkonnas on kiired otsused kohanemiseks vajalikud, samas tormakaid järeldusi muutuste kohta teha ei tohiks, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
ExxonMobil plaanib osta kuni 50 miljardit aktsiat tagasi
ExxonMobil laiendab oma aktsiate tagasiostuprogrammi 50 miljardi dollarini ja suurendab kapitalikulutusi.
ExxonMobil laiendab oma aktsiate tagasiostuprogrammi 50 miljardi dollarini ja suurendab kapitalikulutusi.
Reaalajas börsiinfo
Suures kahjumis Operaili kaubaveod on tänavu vähenenud poole võrra
Riigile kuuluva raudteevedude ettevõtte Operail kaubamahud on Vene sõja tõttu kokku kuivanud ning kasumi asemel vaatab esimese 9 kuu tulemustest vastu 3,5 miljoni euro suurune kahjum.
Riigile kuuluva raudteevedude ettevõtte Operail kaubamahud on Vene sõja tõttu kokku kuivanud ning kasumi asemel vaatab esimese 9 kuu tulemustest vastu 3,5 miljoni euro suurune kahjum.
Rannarootsi lihatööstus saab uued juhid
Tänasest asuvad Maag gruppi kuuluva Rannarootsi Lihatööstuse ASi juhatuse liikmete kohale Sven Sooman ja Karmo Aksel. Senine juht Silver Kaur lahkub nii Rannarootsi lihatööstuse kui Maag grupi juhatusest, teatas ettevõte.
Tänasest asuvad Maag gruppi kuuluva Rannarootsi Lihatööstuse ASi juhatuse liikmete kohale Sven Sooman ja Karmo Aksel. Senine juht Silver Kaur lahkub nii Rannarootsi lihatööstuse kui Maag grupi juhatusest, teatas ettevõte.
Riik jätkab koostööd Tallinkiga sõjapõgenike majutamiseks
Sotsiaalkindlustusamet sõlmis Tallink Grupiga uue lepingu Ukraina sõjapõgenikele lühiajalise majutuse pakkumiseks reisilaeval.
Sotsiaalkindlustusamet sõlmis Tallink Grupiga uue lepingu Ukraina sõjapõgenikele lühiajalise majutuse pakkumiseks reisilaeval.
Viking Line müüb laeva: see võis põhjustada ka Eesti lipu alt lahkumise
Viking Line müüb Rootsi ja Ahvenamaa vahet sõitva laeva Rosella, mis mõjutab laevafirma töötajate arvu. See võib olla ka põhjus, miks Viking Line lahkub Eestist 175 töökohaga.
Viking Line müüb Rootsi ja Ahvenamaa vahet sõitva laeva Rosella, mis mõjutab laevafirma töötajate arvu. See võib olla ka põhjus, miks Viking Line lahkub Eestist 175 töökohaga.

Olulisemad lood

Rannarootsi lihatööstus saab uued juhid
Tänasest asuvad Maag gruppi kuuluva Rannarootsi Lihatööstuse ASi juhatuse liikmete kohale Sven Sooman ja Karmo Aksel. Senine juht Silver Kaur lahkub nii Rannarootsi lihatööstuse kui Maag grupi juhatusest, teatas ettevõte.
Tänasest asuvad Maag gruppi kuuluva Rannarootsi Lihatööstuse ASi juhatuse liikmete kohale Sven Sooman ja Karmo Aksel. Senine juht Silver Kaur lahkub nii Rannarootsi lihatööstuse kui Maag grupi juhatusest, teatas ettevõte.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.