investor Toomas • 28. juuli 2015 kell 10:58

Investor Toomas: trollidemaa dividendipärl ahvatleb jätkuvalt

Leroy Seafood Group müüb oma toodangut üleilmselt 70 turule.  Foto: Leroy Seafood Group

Alates ajast, mil esmakordselt Norra kalakasvataja Leroy Seafoodi aktsiaid soetasin, on investeering minu portfelli tublisti kosutanud ja leian, et ühe õige dividendiinvestori jaoks on jätkuvalt tegemist väga lootustandva panusega.

Olen Leroy aktsionäride ridadesse kuulunud alates 2013. aasta 26. novembrist, mil ostsin 200 aktsiat hinnaga 170 Norra krooni tükist. Vahepeal olen jõudnud nii kasumit võtta kui aktsiaid mitmel korral juurde osta, jäädes sealjuures kindlalt truuks oma esialgsele investeerimisideedele: piiratud pakkumise, ent kasvava nõudluse tingimustes lõhe hind maailmaturul pikas perspektiivis kerkib, kasvatades ettevõtte tulusid.

Kuigi Leroy aktsia on ainuüksi viimase kuuga rallinud enam kui 8%, 276 Norra kroonile, ma lähiajal kasumit võtta ei kavatse. Tegemist on minu portfelli parima dividendiaktsiaga, mis on väljamakseid aasta-aastalt kergitanud ning mille dividenditootlus on praeguseks mööda läinud isegi Tallinna Veest, mida peetakse Tallinna börsi kroonimata dividendikuningaks.

Uhked dividendid

Tänavu maksis Norra juhtiv mereandide eksportija ja maailma suuruselt teine Atlandi lõhe tootja dividendideks rekordilised 12 krooni aktsia kohta. Ettevõtet katvate pankade analüütikute konsensus lootnuks küll enam kui 15 krooni suurust dividendi, ent vaatamata väiksele pettumusele viitavad kõik märgid, et tulevikus võivad investorid oodata üha rammusamaid väljamakseid.

Värskes lõhekasvatussektori ülevaates hindavad Stockholmis asuva Handelsbanken Capital Marketsi analüütikud just Leroyd üheks sektori parimaks investeeringuks. Panga analüütik Kjetil Lye on andnud aktsiale ostusoovituse ning määranud hinnasihiks 315 NOKi ja usub, et ettevõtte järgmise 12 kuu dividenditootlus kerkib 6,2% peale. Nii jääb see alla vaid analüütiku teisele sektori suursoosikule SalMarile, mille dividenditootluseks prognoosib ta koguni 8,2%.

Tõsi, lõhe hinnad on 2015. aastal olnud nii USAs kui Euroopas loodetust madalamad ja kasuks pole tulnud Vene turu ärakukkumine. Teisalt prognoosivad sektorit katvad analüütikud, et hinnad hakkavad järgmise paari aasta jooksul tõusma, sest kui 2015-2016 aastaks oodatakse 4% globaalse lõhetoodangu kasvu, siis 2017-18 peaks tooma vaid 2-3% kasvu.

Sööda hind luubi all

Lisaks lõhe kilohinnale, olen pingsalt luubi all hoidnud ka sööda hinda, mida mõjutab peamiselt tugevnenud dollar. Ehkki dollari tugevnemine Norra krooni vastu võib sööda hindasid ajutiselt upitada, usuvad analüütikud, et suurt hinnahüpet pole isegi negatiivsema stsenaariumi puhul oodata.

Positiivset trendi on märgata ka Euroopa ja USA turgudel, mis vaatamata langenud hindadele moodustavad kogu nõudlusest vastavalt 46% ja 19% ja korvavad nii Venemaa kui nii mõnegi teise areneva turu langust. Lõhe nõudluse ajalooline keskmine aastane kasv on jäänud 6-8% vahele. Analüütikud usuvad, et praegune nõrkus tulenebki eeskätt Venemaa (7% globaalsest tarbimisest) ja Ukraina (0,5% tarbimisest) kriisist ning juba 2016. aastal on oodata EL-i, USA ja teiste turgude nõudluse kasvu.

Üks sektori suursoosik on jätkuvalt Leroy, mille aktsial on praegu Bloombergi terminalis 13 ostusoovitust 1 müügisoovituse vastu. Konsensus prognoosib aktsiale aasta lõikes 10% tõusuruumi.

Isiklikult olen samuti väljavaadete osas üsna positiivne, sest ettevõtte bilanss on tugev ja dividenditootlus äärmiselt atraktiivne – 2015-2017. aastaks prognoositakse 6-8% dividenditootlust. Ka ettevõtte juhtkond on viimastes sõnavõttudes kiitnud turu positiivset väljavaadet lähiaastatel. Värsked majandustulemused avaldab Leroy 13. augustil.

Hetkel kuum