investor Toomas • 2. november 2015 kell 13:00

Investor Toomas: oktoober süstis uut lootust

Saksa börs oli oktoobris maailma parimate seas.   Foto: EPA

Pärast mitmekuist madalseisu võivad investorid taas kergendatult hingata, sest oktoober kostitas meid silmapaistva tõusuga.

Üleilmsest rallist annab ilusa pildi ette maailma aktsiate käekäiku peegeldav MSCI All Country indeks, mis kerkis oktoobris koguni 8 protsenti. Tegemist on viimase nelja aasta parima tulemusega. Ülemaailmse börsiralli taga peitusid nii investorite optimism kui ka USA suurkorporatsioonide tugevad majandustulemused. Ühelt poolt oodatakse Hiina valitsusest täiendavad stimuleerimismeetmeid, teisalt on kadunud lootus USA intressimäärade tõstmiseks. Juba hoiatatakse ka selle eest, et paljud aktsiad võivad olla ülehinnatud.

Esikümnes Euroopa börsid

Möödunud kuul olid suuremate tõusjate seas jätkuvalt eksootilised börsid. Esikoha hõivas oktoobris Jamaica börs ja teiseks tuli Argentina. Kui Jamaical on juba mõnda aega kestnud aktsiatesse investeerimise buum, siis Argentiina börsi aitasid upitada presidendivalimised.

Põnev on aga hoopis see, et seekord jõudsid edetabeli esikümnesse Lääne-Euroopa aktsiaturud. Näiteks tegid silmapaistva tõusu Saksa ja Prantsuse börsiindeksid. Ilusat tulemust näitas ka Soome. Kuna augustikuine kukkumine oli kõigil ränk, siis on selle korvamiseks pikemat tõusu tarvis.

Oktoobris maailma halvimate börside hulka sattumiseks piisas vaid veidi enam kui 1protsendisest langusest. Peamiselt on tegemist arenevate turgude börsidega, kus on sel aastal olukord pingeliseks muutunud. Kõige kehvemini läks Ukraina börsil, mis langes lausa üle 15protsendi.

Wall Streetil ehmatav tõus

Kuigi tabelisse need ei mahtunud, siis tõusid S&P 500 ja Dow Jones Industrial Average indeksid oktoobris enam kui 9 protsenti. See järgnes kahe eelneva kuu sügavale langusele, mil investorid muretsesid USA Föderaalreservi intressimäärade tõstmise ja aeglase majanduskasvu pärast välisturgudel. CNBC andmetel oli oktoober S&P 500 indeksi jaoks parim kuu alates 2011. aasta oktoobrist, mil indeks rallis 10,7 protsenti. Kuna suve lõpu kukkumine oli järsk, on indeksid aastases võrdluses vaid paari protsendi võrra üleval.

Kodubörsil säras Kaubamaja

Balti börsidest tõusis oktoobris kõige kaunimalt Riia, mille börsiindeks kerkis koguni 4,6%. Tallinna börsil jäi tõus kahvatumaks ning OMX Tallinn indeks tõusis kuuga 0,7%. OMX Vilniuse indeks jäi samal ajal napilt miinusesse, langedes 0,3%.

Kodubörsil läks möödunud kuul kõige paremini Tallinna Kaubamaja Grupi aktsial, mis tõusis 5,6%. Selle taga olid tugevad kolmanda kvartali majandustulemused ja laienemise plaanid. Hea tulemuse tegid ka Skano Grupp ja Silvano Fashion Grupp, mille aktsiad tõusid kuuga vastavalt 4,1% ja 3,2%. Sügavalt miinusesse kukkus Baltika aktsia, langedes kuuga 8,4%. Kehvasti läks ka Ekspress Grupi, Harju Elektri ja PRFoodsi aktsiatel, mis langesid üle 5%.

Minulgi läks oktoobris hästi ja mu portfelli väärtus tõusis 5protsenti.

Parimad börsid  Foto: Miguel Alvarez
Halvimad börsid  Foto: Miguel Alvarez
Hetkel kuum