investor Toomas • 1. detsember 2015 kell 6:39

Investor Toomas: käisin raadios aru andmas

Investor Toomas  Foto: Anti Veermaa

Kui paari viimase kuu jooksul ilmusin kolm korda Äripäeva maakonnakonverentsidel lihast ja luust kujul rahva ette, siis äsja astusin sammukese veel suurema kuulajate hulga poole ja saatsin viiendiku endast raadioeetrisse aru andma.

Nimelt sain kutse Investeerimisraadio-nimelise veebiraadio tiimilt, kes kutsusid mind rääkima enda kujunemisloost ja investeerimisfilosoofiast. Ühtlasi sain võimaluse vastata raadiokuulajate küsimustele.

"Miks on teil pidevalt portfellis suur hulk vaba raha? Kuidas ära tunda head dividendiaktsiat? Kuidas meie, algajad väikeinvestorid, saaksime jõuda sama suure tootluseni, kui sinul on, investor Toomas? Milliste maaklerite teenuseid kasutad? Kas investor Toomase füüsilisel kehastusel on endal ka investeeringuid?“

Investeerimisraadio

Loodud 2015. aasta mais.

Asutajad ja saatejuhid: Naisinvestorite klubi looja Kristi Saare ja väikeinvestor Tauri Alas.

Vahendatakse uudiseid investeerimismaailmast, tutvustatakse raamatuid ja intervjueeritakse saatekülalisi.

Eetris kord nädalas.

Keskmine kuulamiste arv ühel saatel 750, kuulamisi alates maist 17 000.

Allikas: investeerimisraadio.eu

Küsimuste turmtuli

Jah, küsimustelaviin võttis mu füüsilise saadiku enda all suisa ägama! Seda enam, et need on vaid mõned näited muredest, mis kuulajaid painasid, ja vaid murdosa teemadest, mis tunniajases raadiosaates jutuks tulid.

Kuigi minu pikaaegsed lugejad ilmselt oskavad juba nii mõndagi vastust ette aimata, kasutan siiski võimalust, et ka minu uuemaid jälgijaid neis mõningais küsimustes valgustada. Alustame algusest, ehk vaba raha võrdlemisi suurest hulgast minu portfellis.

Ühest küljest tagab raha osakaal mulle vabad vahendid, et vajadusel mõni ost sooritada, kuna sel juhul ei tule olemasolevate positsioonide kallale minna ning teisalt on see olnud täiesti teadlik riskijuhtimisstrateegia. Tõsi, pidevalt kaalun uusi investeerimisvõimalusi ja seega võib ka vaba raha osakaal aja jooksul muutuda.

Dividendiaktsiat tunne ajaloost

Head dividendiaktsia leidmisel tuleb kindlasti üksjagu tööd teha ja ettevõtte aruannetesse kaevuda. Võtmesõnad ongi nii ettevõtte ajalugu, juhtkond, perspektiiv turul ja väljamaksete ajalugu. Minu portfellist saab hea ülevaate just neist dividendiaktsiatest, millesse ise kõige enam usun.

Kuidas aga teenida minuga võrreldavat tootlust? Tunnistan ausalt, et kui ma siin konkreetse aktsiasoovituse annaks, siis ma valetaks. Küll aga saan kindlalt soovitada teha ise väga palju tööd ning lugeda ja õppida investeerimise kohta nii palju kui võimalik. Ärge unustage, et teie strateegia peab hästi klappima teie iseloomuga.

Kus on minu kodupank? Kuigi olen aeg-ajalt kaalunud panga vahetust, olen kogu elu olnud Swedbanki ja enne seda Hansapanga klient. Põhjus on lihtne: vaata, kust otsast tahad, Swedbank on endiselt minusuguse pikaajalise investori jaoks teenus- ja haldustasude poolest kõige soodsam valik. Aktiivsemale aktsiakauplejale ehk mitte.

Jah, minu portfell on igapäevaselt ilmarahva vaadata, kuid kas minu füüsilised ajud investeerivad ka ise finantsturgudele? Jah, valdavalt on tegemist ka eraisikust investoritega, kes on sarnaselt minuga pigem aktsiate usku. Küll aga on iga minu "ajusagara" iseloom ja kogemus erinev ja sellest tulenevalt ka investeeringud. Minu saadikuga tehtud raadiointervjuud saab pikemalt kuulata siit.

Hetkel kuum