investor Toomas • 1. aprill 2016 kell 10:41

Investor Toomas: USA börsil piilub pilve tagant päike

Taevas USA börsi kohal hakkab selginema.   Foto: Reuters/Scanpix

Kevade algus on USA aktsiate kohalt tormipilved laiali puhunud. Liigseks optimismiks aga tõenäoliselt põhjust pole.

Enne veel, kui jõudsin 2015. aasta üle rõõmustama hakata, tabas börse jaanuari esimestel päevadel ehmatav kukkumine. USA börsi jaoks oli selle aasta start koguni halvim pärast suurt depressiooni. See pani mind muretsema liiga suure USA aktsiate osakaalu pärast oma portfellis.

Indeksid tõusevad, dollar kukub

Nüüd, aprilli hakul, olen koos finantsturgudega tasapisi maha rahunenud. Volatiilsust küll jagub, kuid lootus paremaks tulevikuks on taastunud. Nii Dow Jones kui ka S&P 500 lõpetasid esimese kvartali väikese tõusuga. Peamise osa sellest andis märts, mil indeksid kerkisid vastavalt 7,1% ja 6,6%. Dow Jones tegi koguni parima kvartalisisese tõusu alates 1933. aastast, kuna indeks tõusis oma veebruari põhjast 11%. Nasdaqit aga märtsikuine tõus enam ei päästnud ning indeks jäi kvartali kokkuvõttes miinusesse. Sellegipoolest paistab, et tehnoloogiasektori firmad võtavad samuti jalgu alla ning veidi rõõmsam kevade algus on toonud põhjast välja ka minu portfelli aktsiad Microsofti ja Apple'i.

Kuna USA Föderaalreservi juht Janet Yellen vihjas sel nädalal, et Fed ei kavatse veel niipea intressimäärasid tõsta, siis peaks sealsetel aktsiatel rammu jaguma. Lisaks lõpetas dollar kvartali kuue ja poole aasta halvima tulemusega, nii et ookeanitagused aktsiad muutuvad ka taskukohasemaks. Kvartali jooksul langes dollari kurss euro suhtes üle 4 protsendi ning Jaapani jeeni suhtes enam kui 6 protsenti. 

Järgmistel kuudel hoiavad investorid ja analüütikud silma peal kõikvõimalikel andmetel, mis annavad vähegi aimu USA majanduse käekäigu kohta. Nende pealt saab ennustada, millal võiks keskpank intressimäärasid tõsta. Praegu arvatakse, et tööturu statistika näitab edaspidi siiski kerget halvenemistrendi.

Naftal kindlam jalgealune

Turgudele on veidi tõuget andnud ka nafta, mis lõpetas märtsi viimase aasta suurima ühekuise tõusuga. USA WTI naftabarreli hind on aasta esimeses kvartalis kerkinud 3,5%. Nüüdseks on see tagasi 38 dollaril ja Põhjamere Brenti barrel maksab 40 dollarit. Tõusu põhjus on veebruaris levima hakanud jutud, et suurte naftariikide tootmine võidakse külmutada. Nimelt teatasid Saudi Araabia, Venemaa, Katar ja Venezuela möödunud kuul, et ei suurenda tootmist üle jaanuarikuu taseme. Iraan jäi seevastu kindlaks, et kavatseb upitada tootmise sanktsioonide-eelsele tasemele. Nüüd oodatakse pikkisilmi OPECi aprillikuist kohtumist, kus loodetavasti sõlmitakse toodangulimiitide kokkulepe.

Ehk toob kevad häid võimalusi

Kuigi USA börsil on näha selgeid edenemismärke ning põhjust tõusuks jagub, siis mina sealseid aktsiaid praegu ei piidle. Minu investeering Warren Buffetti investeerimisfirmas Berkshire Hathaway on pikaajaline ning ootan jätkuvalt sobivat hetke, et Apple'i ja Microsofti aktsia suurt osakaalu oma portfellis vähendada. Loodan, et sel korral ma head võimalust maha ei maga.

Hetkel kuum