investor Toomas • 6. juuni 2016 kell 11:44

Investor Toomas: pommuudis Norrast!

Analüütikute hinnangul jääb lõhe pakkumine lähiaastail piiratuks, samas kui nõudlus kasvab.  Foto: EPA

Eelmisel nädalal ostis lõheeksportija Leroy Seafood ligi kahe miljardi Norra krooni ehk paarisaja miljoni euro eest enamusosaluse kahes suures kohalikus tegijas.

Olen börsidel juba piisavalt vana kala ning uudis ambitsioonikast üleostust minu südant kloppima ei pannud – ega Leroyle oma enamusosaluse müünud ettevõttedki seda puhtast lollusest või heast südamest teinud. Ehk tasub põhjust otsida hoopis sellest, et Norra kalasektoris tegutsevate börsifirmade aktsiate hinnad löövad juba mõnda aega uusi tippe ja sama on teinud ka kala hind.

Millal siis veel müüa, kui mitte optimismi kõrglainel? Teisest küljest ei saa ka kõige paadunum pessimist eitada tohutut potentsiaali, mida tehingud endaga Leroy ja ettevõtte aktsionäride jaoks kaasa toovad.

Mis osteti?

Eelmisel neljapäeval saadetud börsiteates teatas Leroy, et ostab enamusosaluse Norra suurimas kalatraaleritelt kalapüügiga tegelevas firmas Havfisk ja Euroopa ühes suuremas valge kala töötlemise ja turustamisega tegelevas ettevõttes Norway Seafoods.

Suurosalus soetati mõlema ettevõtte seniselt suurimalt osanikult Aker Capitalilt, mis kuulub Norra ühele rikkamale ärimehele Kjell Inge Røkkele. Samuti osteti 1,03 miljonit Havfiski aktsiat investeerimisfondilt Fausken Invest.

Kokku saab Leroy ostutehinguga 64,4% Havfiskist ning 73,6% osaluse Norway Seafoodsis. Samuti kaasneb enamusosalusega kohustus teha pakkumine ettevõtte allesjäänud aktsionäridele. Leroy teeb Havfiski järelejäänud aktsiatele pakkumise 36,5 Norra krooni osaku kohta ja Norway Seafoods Groupi allesjäänud aktsiate eest kavatsetakse välja käia 1 kroon aktsia kohta.

Mõlemas ettevõttes täisosaluse omandamine läheb Leroy teatel maksma ligi 3,2 miljardit krooni ehk 340 miljonit eurot. Et ostutehingud soovitud kujul teoks saaks, on tarvis nii Norra kui ka Euroopa konkurentsiameti heakskiitu.

Olen optimist

Leroy rahastab ostu lisaks omavahenditele ja laenurahale uute aktsiate emiteerimise ja müügiga. Et olen aastaid Norra kalasektoril pingsalt silma peal hoidnud, kuulun sarnaselt Leroy juhtkonnaga tehingu suhtes optimistide ridadesse. Tehinguga tugevneb minu portfelli kuldaktsia turupositsioon Euroopa valge kala segmendis märkimisväärselt ning äride kombineerimine võib kasvule oluliselt hoogu lisada.

Arusaadavalt kiidab juhtkond tehinguga tekkivat unikaalset turupositsiooni, sünergiat, tohutut potentsiaali, kvaliteeti ja mida kõike veel, kuid minu kui investori jaoks on see esialgu pelgalt sõnavaht, mis võiks sama hästi ka olemata olla. Järgmised majandustulemused avaldab Leroy augustis ning selleks ajaks on pisut selgem, kas lubatud märkimisväärse väärtuse kasvu loomisega ollakse õigel teel.

Ettevõtte pikaajaline visioon on kerkida üheks maailma kõige kasumlikumaks globaalseks kvaliteetsete mereandide tootjaks. Minul sellesse visiooni praegu veel usku on.

Hetkel kuum