investor Toomas • 30 jaanuar 2017

Investor Toomas: lollikindel investeering?

British American Tobacco peakorter Saksamaal.  Foto: EPA

Olen end mitu korda tabanud mõttelt, et investeerida tuleks sektoritesse, mis suudavad ellu jääda ka rasketel aegadel.

Nii jäid Euroopas jalutades mulle kui investorile silma tubakapoodides sebivad turistid, kes ootasid oma järjekorda, et soetada British American Tobacco toodetava Lucky Strike’i sigarette. Mulle teada on toode isegi niivõrd populaarne, et seda teatakse ning tellitakse oma välismaal käivatelt sõpradelt ka Balti riikides, kus see tubakamark poest kättesaadav ei ole.

Tants jätkub ka kriisis

„Muusika on juba kaks tundi tagasi lõppenud, kuid ülejoonud börsirahvas jätkab tantsimist,“ iseloomustas nädalavahetusel minu konverentsi külastanud Etalon Varahalduse investeeringute juht Mikk Talpsepp praegust turuolukorda. Tõsi, buumi tipp võib olla ligidal ning seepärast olen ka mina konservatiivse investorina otsuseid tehes ettevaatlikum. Küll aga leian eksperdi väljaöeldule mõeldes ning tabavat tsitaati tõlgendades, et tõsi ta on, alkoholi tarbitakse edasi ka kriisiaegadel.

Veel enam, olen kindel, et eriti suitsetamisharjumusega isikud tarbivad tubakatooteid hoolimata sissetulekute vähenemisest. See aga annab kindluse, et tubaka- ja patuaktsiate sektor laiemalt elab ähvardava majanduskriisi üle. Pikaajalise investori jaoks aga ongi see kõige tähtsam, sest lühiajalised kõikumised tema portfelli suurel määral ei mõjuta. Seda muidugi eeldusel, et investeerimishorisont on korrektsiooni kestvusest pikem. Selle taustal poleks rahva seas populaarset maitsesuitsu tootev British American Tobacco ju üldse halb investeering.

Liiga kallis

Vaadates aga otsa tubakatootja aktsiagraafikule, tundub mulle, et praegu on head sisenemiskohta keeruline leida. Nimelt on British American Tobacco turuväärtus 10 aastaga rohkem kui kahekordistunud ning viimase viie aasta kasv pea 60 protsenti. Eelmisel aastal kerkis aktsia väärtus aga üle veerandi ehk 27,34 protsenti. Tõsi, ostukoht oleks olnud 2016. aasta alguses, mil üldine kehv aeg väärtpaberiturgudel tekitas võnkeid ka tubakatootja aktsiahinnas.

Kuna aga ostukohti hakkan vaatama alles siis, kui ettevõttel on tugevad fundamentaalnäitajad, viskasin alustuseks pilgu peale ka mõnele British American Tobaccot iseloomustavale suhtarvule ja numbrile. Investorid võivad rahule jääda tubakaettevõtte viimase viie aasta 4,04protsendilise dividenditootlusega. Samuti maksab ettevõte oma kasumist dividendidena keskmiselt välja 66,49 protsenti.

Minu entusiasmi varjutab aga mõnevõrra ettevõtte P/E suhe, mis British Ameriacan Tobacco puhul on tagasivaatavalt 21,06 ning ettevaatavalt 17,12. See tähendab, et mu investeeringu teeniks firma mulle tagasi 17-21 aastaga. Samuti on aeglustunud ettevõtte kasumikasv, mis möödunud kvartalis oli vaid protsent. Käivet suudeti seejuures kasvatada aga 4,2 protsendi võrra.

Jälgin sektorit

Kuna British American Tobacco puhul on ka murekohti – lisaks suhtarvudele pole ma kindel, kui palju tõusuruumi on ettevõtte turuväärtuses, siis hetkel mul ettevõttesse investeerimise plaani ei ole. Küll aga olen seda meelt, et kui mingi toode on populaarne, tuleb saada seda tootva ettevõtte omanikuks. Seetõttu näen sarnaselt väikeinvestor Raivo Heinale potentsiaali patuaktsiate sektoris ega välista sobiva ostumomendi tekkimisel mõne tubaka- või õlletootja investoriks hakkamist.

Hetkel kuum