Äripäev • 5. oktoober 2015 kell 4:00

Vastupandamatult põnev Edukas Eesti

Juhtkiri.  Foto: Anti Veermaa

Arvamuskonkursil Edukas Eesti osalemine on igaühe reaalne võimalus Eesti ees seisvate küsimuste lahendamisel osaleda tarkade, originaalsete ja teostatavate ideedega, kirjutab Äripäev tänases juhtkirjas. Nii mõnigi idee on juba ellu viidud.

Tänavune Eduka Eesti arvamuskonkurss on käima läinud: tänases lehes ilmub esimene idee. Nüüd on sinu võimalus teha Eesti edukamaks – ja takkapihta võita 10 000 eurot.

Äripäev ootab tänavu erakordselt huvitavat konkurssi, sest Eesti ees seisvad küsimused on põnevamad ja – mis seal salata – ka raskemad kui eales. Arvamuskonkursil osalemine on reaalne võimalus nende küsimuste lahendamisel osaleda tarkade, originaalsete ja teostatavate ideedega, mille edaspidist elu toimetus tegusalt jälgib.

Sest me ei kogu neid ideid mitte ajaviiteks või lihtsalt leheruumi täitmiseks. Me teeme seda, sest usume, et Eesti edu edendamisel võiks kaasa lüüa iga mõtlev pea.

Palju ideid, aga vähe julgust

Kolme hooaja jooksul oleme kogenud, et häid ideid on inimeste peades erakordselt palju. Pigem on probleem ärategijate alalhoidlikkus, vähene riskijulgus. Et head ideed jõuaksid otsustajateni, selleks pinnime neid pidevalt. Eriti poliitikuid. Kolme aasta jooksul esitatud ideedest nõuab suur osa seadusemuudatusi.

Tänavuse Eduka Eesti avalugu räägib sellest, kuidas Eesti võiks vastu võtta 100 000 põgenikku. Investor Keith Siilatsi ettepanekut kandev hoiak on äärmiselt pragmaatiline. Välja käidud mõte peaks laiemas plaanis kõnetama iga ettevõtjat, kes on omal nahal tundnud töökäte puudust. Eesti elanike arv on vähenemas, see tähendab praeguse trendi juures juba paarikümne aasta pärast rohkem pensionäre kui töötegijaid. Töökäsi vajame hädasti ja kiiresti. Võidus on kindlasti need ettevõtjad, kes näevad tulijates Eesti majanduse võimalust ning on omalt poolt valmis nende kiiresse kohanemisse panustama.

Rõõm on tõdeda, et hulk Eduka Eesti ideid ajab juba juuri seadustes, osa on aga teoks saanud ühiskondlikes või ka isiklikes algatustes.

Isiklik kogemus innustab

Täna algaval ettevõtlusnädalal lähevad kümned tuntud Eesti ettevõtjad koolidesse oma lugu rääkima. Sellega saab teoks Eduka Eesti raames 2014. aastal välja käidud ettepanek, mille tegi tollane Tallinna 32. keskkooli abiturient ja loovagentuuri Ideerada juht Ailar Väärtmaa. Väärtmaa kirjutas, et nimelt ettevõtja isiklik lugu on see, mis innustab noori ettevõtjaks hakkama. Ja kui me tahame, et selliseid noori oleks rohkem, tuleb ettevõtjad kooli viia isiklikke kogemusi rajama.

Toimetus tunnustab Eesti Arengufondi, tööandjate keskliitu, teenusmajanduse koda, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutust, sihtasutust Tuleviku Kool ja KredExit selle toreda idee elluviimise eest.

Investor ja ettevõtja Raivo Hein, kes võitis üle-eelmisel hooajal Eduka Eesti kolmanda preemia ideega õpetada rikkakssaamist koolides, viidates, et sobiv õpik on eesti keeles ilmunud, lubas oma preemiaraha kulutada Jaak Roosaare “Rikkakssaamise õpiku” koolidesse toimetamisele. Seda on ta tänaseks teinudki koos Roosaare endaga. Roosaare jõudis mullu Eduka Eesti nominentide hulka ettepanekuga teha revolutsiooniline muudatus pensionifondides.

Ahto Lobjaka ettepanek “võrgustada” maailmas laiali elavad eestlased on samuti teoks saamas. See on sisse kirjutatud koalitsioonileppesse, oma panuse annab veebirakendus “Minu inimesed”.

Jõudu tööle Eesti edukakstegemisel!

Hetkel kuum