• Jaga lugu:

  Advokaadibüroo Tark hoiab kõrgel äriõiguse lippu

  Advokaadibüroo TARK asutaja ja vanempartner Aare TarkFoto: Advokaadibüroo Tark

  Aare Tark võiks oma kolmekümne aasta tagust otsust kommenteerida kahe sõnaga: tark otsus. Jutt käib omanimelise advokaadibüroo asutamisest, mis 2010ndate aastate keskpaigaks kasvas Baltikumi üheks suuremaks advokaadibürooks.

  Advokaadibüroo Aare Tark oli omal ajal Eestis esimene juriidiline isik, mille ärinimi sisaldas asutaja ees- ja perekonnanime. Kolme kümnendi jooksul on ärinimi seoses ühinemiste ja pereheitmistega muutunud, ent usaldusväärset kaubamärki tähistav perekonnanimi on alati olnud ka büroo nimes.
  Ja vahepeal on muutunud ka see, et ühe Targa asemel töötab advokaadibüroos kolm Tarka – Aare pojad Tanel ja Tauno on valinud isa elukutse ja töökohaks isa asutatud büroo. Muide, büroos töötab veel üks vendade paar – Hannes ja Tanel Küün. Lisaks partnerlusele seob vendade paare ülikooliõpingud ja sõprussuhe.
  Advokaadibüroo TARK partner Hannes Küün (vasakul) ja juhtivpartner Tanel TarkFoto: Advokaadibüroo TARK
  Aare Targa asutatud advokaadibüroo on Eestis vanuselt kolmas, Advokaadibüroo Heta ja Advokaadibüroo Lepik & Luhaäär järel. Kui enamik Eesti advokaate on peamiselt kohtuvaidlejad, siis Targa advokaadibüroo eristus kohe algusest peale sellega, et keskendus äri- ja konkurentsiõigusele ning firmade nõustamisele ja nendega seotud ühinemistele ning omandamistele. Büroo advokaadid on läbirääkimistel samal pool lauda istunud paljude maailma tuntud firmade ja organisatsioonide esindajatega.
  „Olen alati kolleegidele öelnud, et kõige parem reklaam on sinu töö kvaliteet – sellest paremat turundust ei saa olla,“ vastab Aare Tark küsimusele, kuidas büroo endale sellised kliendid on saanud. „Ja muidugi toetab meid meie pikaajaline kaubamärk. Rahvusvaheliselt hinnatakse kõrgelt, kui su kaubamärk on olnud sisuliselt 30 aastat muutumatu ja kaubamärk on seotud ühe nimega.“
  Järgnevalt periodiseerivad büroo tegevust ASi Advokaadibüroo TARK vanempartner Aare Tark, juhtivpartner Tanel Tark ja partner Hannes Küün.
  Tauno TarkFoto: Advokaadibüroo TARK

  Kohtuvaidlus kui proovikivi

  Tauno Tark, Kuivõrd meie büroo klientuuri moodustavad valdavalt ettevõtted ning erinevad organisatsioonid, on ka vaidluste iseloom ja sisu pigem äriline – olgu selleks lepingute tõlgendamise ja täitmise probleemid, osanikevahelised erimeelsused, omandi küsimused või regulatiivsed kokkupõrked institutsioonide ja ettevõtjate vahel.

  Kindel osa advokaaditeenusest seisneb üha enam ka hankealases nõustamises ja sellega seotud kohtuvaidlustes ning nii-öelda valgekraeliste kriminaalasjade kaitses. Siinkohal on büroo trumbiks alati olnud meie advokaatide tugev ekspertiisivõime majandusalal.

  Kohtuvaidlustega pannakse ettevõtjate ja isikutevahelised varasemad suhted ning lepingud lõplikule proovile.

  Tauno Tark
  Advokaadibüroo TARK partner, kohtuvaidluste valdkonna juht

  Kirev õigusalane maastik (1991-2000)

  „Marat, Flora, Tallinna Piimakombinaat, Leibur, Kalev Norma – kõigil neil oli erinev õiguslik taust, mille alusel nad erastati,“ kommenteerib Aare Tark, kes 1990ndate keskpaigas nõustas riigiettevõtete ostjaid. „Nii mitmegi ettevõtte erastamine, näiteks Kalevi oma, toimus läbi kohtuvaidluse. Pidime läbima kohtuvaidluse, et saaksime kinnitust sellele, et erastamine oli õigesti läbi viidud.“
  1990ndatel aastatel esindas Aare Tark Eesti Panka ja Eesti riiki vaidluses endise Innovatsioonipanga omanikega. Tegemist oli esimese korraga, kui Eesti riik oli kaevatud Maailmapanga juures tegutsevasse Rahvusvahelisse Arbitraaži (ICSID). Lõplik otsus: Innovatsioonipanga litsentsi äravõtmine Eesti Panga poolt oli õigustatud.
  Aare Tark valiti kolmel korral Eesti Advokatuuri esimeheks, perioodil 1994-2001. Nüüdisaegse advokatuuriseaduse väljatöötamisega alustati 1997. aastal ja seadus võeti riigikogus vastu 2001. aasta märtsis. Vabariigi president autasustas Aare Tarka 2001. aastal Valgetähe 3. klassi medaliga.

  Sujuv koostöö fits me*

  Advokaadibüroo TARK on Jaapani e-kaubanduskontserni Rakuteni Eesti tütarfirmat nõustanud pärast seda, kui Rakuten ostis 2015. aasta suvel virtuaalse riietusruumi teenust pakkunud Eesti idufirma Fits.me. Büroo advokaadid annavad meile nõu ja leiavad juriidilisi lahendusi, kuidas Eesti, Jaapani ja Euroopa seadusandlusest tulenevalt saaksime koostööd teha teiste riikide klientidega. Nad on nõustanud meid näiteks siis, kui Fits.me juhtimine liikus 2018. aastal Londonist ära Luxemburgi Rakuten Europa alla.

  Nii kui meil tekib mingigi juriidiline küsimus või probleem, leiavad Targa büroo advokaadid meie jaoks kohe aega ja annavad professionaalset nõu. Kiirus ja usaldusväärus iseloomustavad meie juriidilist partnerit. Ja selles firmas võib hoomata sellist mõnusat perefirma tunnet.

  * fits me – sobib mulle (inglise keeles)

  Kaia Kont-Kontson
  OÜ Rakuten Estonia tegevjuht

  Büroo hoogne kasv (2000-2010)

  2000ndate aastate keskel kasvas Targa advokaadibüroo Eesti üheks suuremaks, andes tööd ligi 35 advokaadile, ja 2010ndate aastate keskel lausa Balti maade üheks suuremaks – tippajal töötas büroos Eestis, Lätis ja Leedus kokku üle 140 advokaadi.
  „Meie töökarjäär õigusturul on kulgenud hästi konkurentsitihedas keskkonnas,“ iseloomustab Tanel Tark põlvkonda, kes lõpetas juuraõpingud 2000ndate aastate lõpus. „Sellist asja nagu vanemad kolleegid on naljaga pooleks rääkinud, et töö tuli 1990ndadel aastatel faxist – hommikul läksid faxiautomaadi juurde ja vaatasid, mis sealt öö jooksul tulnud on – meie seda kunagi kogenud ei ole. Praegu peab advokaat oskama toimetada nagu hea müügimees. Iga tööasi tuleb sisuliselt ise otsida ja välja võidelda.“
  Ehkki Iisraeli relvatehing toimus 1993. aastal, päädis see kümmekond aastat hiljem Iisraeli relvaettevõtte ja Eesti riigi vahelise vaidlusega lepingu täitmise üle. „Vaidlus käis peamiselt arvandmete üle ehk et mõlema poole eesmärk oli tõestada, kes kellele ja kui palju võlgu on,“ räägib Iisraeli riigifirmat esindanud Aare Tark ja lisab, et vaidlus lõppes kompromissiga.
  Et advokaaditöö nõuab teinekord ülikonfidentsiaalsust, tõendab see, kuidas Targa advokaadibüroo nõustas 2005. aasta alguses Swedbanki, mis plaanis Hansapanga asutajatelt nende 40protsendilise osaluse välja osta. „Meie advokaadid, kes käsid nädalas kahel või kolmel korral Stockholmis nõu andmas, kasutasid erinevaid lennukeid, et mitte keegi ei kahtlustaks, et teoksil on suurtehing,“ meenutab Aare Tark.

  Justkui kodubüroo

  Oleme Advokaadibürooga TARK koostööd teinud alates 2008. aastast. Meie jaoks on oluline olnud see, et nad osutavad nö täisteenust ehk katavad ära kõik meie juriidilised vajadused – nad on meid abistanud läbirääkimistel, nõustanud ülevõtmistehingutes, teinud meie heaks due diligence`i ehk üksikasjalikku õigusauditit, nõustanud üürilepingute sõlmimisel, hästi koordineerinud õigusprobleemide lahendamis Läti ja Leedu turul läbi nende sealsete partnerbüroode.

  Väga oluline on ka see, et advokaadid ja juristid, kes meid on nõustanud, saavad aru, millega me tegeleme ning mis on meie eesmärk. Nad on konstruktiivsed, oskavad fookuses hoida kõige suuremat ja tähtsamat. Ja muidugi see, et nad on olnud alati kättesaadavad. Kuna MyFitness on üritanud kiiresti ja efektiivselt kasvada, siis see eeldab, et meie partnerid töötavad samuti kiiresti, teevad vajadusel pikki tööpäevi ja on lõppresultaadi nimel rakkes teinekord ka nädalavahetustel.

  Erkki Torn
  ASi My Fitness juhatuse esimees

  Kliendikesksus esiplaanil (2010-2020)

  Välisfirmad ja -investorid võtavad Baltikumi ühtse turuna. „Kui klient siseneb ühte riiki, aga ta eesmärk on osta või müüa kolmes riigis, siis tema jaoks on väga oluline, et kogu projekti juhitakse ühest riigist,“ selgitab Hannes Küün. „ Samuti soovib firma, kes juba tegutseb kõigis kolmes Balti riigis, et advokaadibüroo igapäevane nõustamine kataks kogu piirkonna.“ Lätis on Targa advokaadibüroo partneriks advokaadibüroo Skrastinš & Dzenis ja Leedus advokaadibüroo Motieka & Audzevičius.
  „Me teeme ka palju rahvusvahelist koostööd suurte Inglise ja USA advokaadibüroodega, mille kaudu liigub tihti sellist tööd, millele Eesti büroo otse peale ei saakski,“ laiendab Tanel Tark teemat. „Kui sul on head suhted rahvusvaheliste advokaadibüroodega, saab huvitavatele kaasustele ja tehingutele tihti just sealtkaudu ligi.“
  Büroo esindajad rõhutavad lõpetuseks kui ühest suust, et nende büroo kõik partnerid teevad igapäevaselt intensiivset klienditööd. „Partner ongi reaalne töötegija, mitte et partner võtab töö sisse ja lükkab selle noorematele kolleegidele tegemiseks,“ võtab Hannes Küün advokaadibüroo tööfilosoofia kokku. „Me ise oleme aktiivsed, suhtleme kliendiga ja ajame asju. See on meie tugevus, millega me eristume turul.“

  Advokaadibüroo TARK

  Asutatud 26.04.1991, registreeritud 16.05.1991.

  Kandnud ärinimesid: AS Advokaadibüroo Aare Tark (1991-1994), AS Advokaadibüroo Tark & Co (1994-2000), AS Advokaadibüroo Tark Grunte Sutkiene (2010-2016), OÜ Advokaadibüroo TARK (alates 14.04.2016).

  Juhatus: Aare Tark (vanempartner), Tanel Tark (juhtivpartner), Allar Aru (partner).

  Omanikud (partnerid): Hannes Küün, Tanel Tark, Tauno Tark, Aare Tark, Tanel Küün, Allar Aru, Marit Savi.

  Jaga lugu:

Andrus Tamm: Narvas aitaksid luua töökohti ainult heanaaberlikud suhted
Ühe konsultatsioonifirma hinnangul tõi Nord Stream 2 projekt Soome ligikaudu 600 töökohta ja 413 miljoni euro jagu majanduslikku kasu. Kas te kujutate ette, kuidas oleks Ida-Virumaale ja Eestile tervikuna mõjunud selline rahasüst, küsib Keskerakonna Narva nimekirjas kandideeriv Andrus Tamm vastuses Äripäeva valimiste-eelsele küsitlusele.
Ühe konsultatsioonifirma hinnangul tõi Nord Stream 2 projekt Soome ligikaudu 600 töökohta ja 413 miljoni euro jagu majanduslikku kasu. Kas te kujutate ette, kuidas oleks Ida-Virumaale ja Eestile tervikuna mõjunud selline rahasüst, küsib Keskerakonna Narva nimekirjas kandideeriv Andrus Tamm vastuses Äripäeva valimiste-eelsele küsitlusele.
Ainult Dow Jones suutis nädalat alustada tõusuga
USA peamistest indeksitest vedas end üles poole ainult Dow, samas kui tehnoloogiasektor tiris allapoole nii Nasdaqi kui ka S&P 500 indeksit, vahendab Reuters.
USA peamistest indeksitest vedas end üles poole ainult Dow, samas kui tehnoloogiasektor tiris allapoole nii Nasdaqi kui ka S&P 500 indeksit, vahendab Reuters.
Euroopa andis Tallinna Haigla ehitamisele rohelise tule Puudu on 240 miljonit
Euroopa Komisjon andis eile õhtul põhimõttelise heakskiidu Eesti taastekavale, sealhulgas Tallinna Haigla rajamise rahastamiseks 280 miljoni euro ulatuses.
Euroopa Komisjon andis eile õhtul põhimõttelise heakskiidu Eesti taastekavale, sealhulgas Tallinna Haigla rajamise rahastamiseks 280 miljoni euro ulatuses.
Suure plaaniga VKG juht ei näe miljarditehases riiklikku tähtsust
Viru Keemia Grupp teatas suvel, et tahab Eestisse rajada biotoodete tootmiskompleksi ligikaudu 800 miljoni euro eest. Küll aga tegi ettevõtte juhtkond teadliku valiku eriplaneeringu liigi valimisel, selgitas grupi juht Ahti Asmann.
Viru Keemia Grupp teatas suvel, et tahab Eestisse rajada biotoodete tootmiskompleksi ligikaudu 800 miljoni euro eest. Küll aga tegi ettevõtte juhtkond teadliku valiku eriplaneeringu liigi valimisel, selgitas grupi juht Ahti Asmann.