19. oktoober 2010 kell 3:25

Energeetika kütab maju ja kirgi

Stenbocki maja, 22. juuli keskpäev, termomeeter näitab +27. Maju ja kirgi kütab energeetika. Ansip teatab plaanist riigistada Eesti Gaasi põhivõrk.

Peaministri rutakus paneb ebamugavasse olukorda ametnikud, kes alles kavatsesid alustada sellekohaseid kõnelusi Eesti Gaasiga! „Läbirääkimisi ei ole peetud, päris ausalt öeldes, valitsus ega majandusministeerium ei ole ühtegi sõna öelnud, et meil on selline mõte, arutame asja,“ imestab torustikku omava Eesti Gaasi juhatuse liige Raul Kotov ning pakub õiglaseks hinnaks 4-5 miljardit krooni. Kired tärkavad miskipärast alles esmaspäeval, kuid lõõmavad see-eest me kesksuvises leitsakus tervelt kaks päeva. Peaminister kinnitab, et kindlasti üritab riik esmalt veenda ettevõtet vabatahtlikult võrgust loobuma, kuid kui see ei õnnestu, omandab valitsus võrgu lihtsalt ise!

Valmis kavaga tahab valitsus parlamendi ette asuda septembris, kuid üldjoontes on selge, et riik tahaks kas otse või läbi Taavi Veskimägi juhitava ASi Elering kaudu gaasitorustiku enda kätte saada, siis saaks ka teised gaasimüüjad oma toodangut nende kaudu tarbijaile pakkuma hakata. Hind lõpptarbijaile langevat isegi kuni 30%. Räägitakse veeldatud looduslikust gaasist LNG, mille terminale sooviks Eestisse rajada kaks seltskonda - ühe taga kütuseärimees Heiti Hääl ja teise taga endine tipp-orav Heikki Kranich. Eesti gaasitarbimisvajaduse rahuldamiseks piisavat, kui kord kuus saabuks Muugale üks täislastis LNG-tanker. Külmema talve puhul oleks kuus vaja siiski kahte tankerit.

Seejärel saabub vaikus.

Oktoobrijahedus. Koos esimeste lumesadudega jõuavad ajakirjanikeni esimesed arglikud jutud, et Reformierakond ongi gaasitorustike teemaga edasi läinud. Juba olevat otsustatud, et torustik võiks kõigi gaasimüüjate käsutuses olla juba aastal 2013. On ka kuulda, et seda töögruppi veavad partei peasekretär Kristen Michal ning oravate halli kardinalina tuntud Rain Rosimannus. Partei peasekretär on mees, kes tegeleb erakonna rahaasjadega, räägib suurärimeestelt annetusi välja ja teeb muid sobilikke tehinguid. Meenutuseks, Eesti energeetikasektoris on hetkel kuumad ajad, ainuüksi riigidotatsioonid (mis sõltuvad riigikogu enamusest) ulatuvad miljarditesse kroonidesse. Hoopis teine perspektiiv töögrupil, eks.

Äripäev ei kahtle, et Ansip, Michal, Rosimannus jt oravad on targad mehed. Ja me ei kahtle ka, et oravad on tulevaseski valitsuses juhtpositsioonil. Kuid siiski ootame nüüd nii gaasitorustike riigistamise, kui kogu Eesti energeetika tuleviku teemal avalikku arutelu. Arutelu, millesse oleks kaasatud kogu riigikogu, ka opositsiooni ja Eesti energeetikasektori helgemad pead. Energeetikast sõltub Eesti peaaegu kõik. Kui me praegu targalt ei tegutse, on meil oht tulevikus külma saada.

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum