6. detsember 2011 kell 5:10

Kapo-komisjon kannab kaotusi

Võib olla juhus, et juba teine poliitikute huvide konflikti paljastav skandaal puhkes riigikogu liikmega, kes ühtlasi on Eesti eriteenistusi kontrolliva julgeolekuasutuste järelvalve erikomisjoni liige. Kuid kindlasti on ligi aastase vahega toimunud sündmused tähelepanuväärsed.

Esmalt selgus, et julgeolekueksperdiks tituleeritud ning Kaitsepolitseiameti ja Teabeameti üle järelvalvet teostava komisjoni esimees, Reformierakondlane Jaanus Rahumägi omab varjatud majandushuve. Osavalt villaskandaaliks ristitud sündmus omab sügavamat sisu: kas eriteenistusi kontrolliv parlamendiliige sobib oma kohale, kui ta varjab ja vassib. Paraku otsustas riigikogu toona, et selline käitumine on normaalne, sest juriidiliselt on kõik korrektne. Rahumägi lahkus alles pärast uue riigikogu valimisi.

Eelmiselt nädalal sattus aga samuti valitsuspartei, kuid seekord IRLi liige Indrek Raudne nn elamislubade äritsemise skandaali. Raudne on osaline ettevõttes, mis tegeleb Vene kapitali maaletoomisega ning seeläbi ka investoritele elamislubade hankimisega. Muuhulgas tekkis avalikkusel kahtlus, et ühtlasi ka nn kapo komisjoni kuulunud Raudne kasutas oma mõjuvõimu ärilistel eesmärkidel ja vastupidi. Raudne sunniti erakonna poolt lahkuma kohe ja mitte ainult erikomisjonist, vaid riigikogust, kuigi siingi oli ilmselt JOKK.

Küsimuses, kas skandaalide põhjuseks on komisjoni enda või selle liikmete taust näib olulisem viimane. Sest esimene on olemuslik, teine muudetav.

Autor: Harry Tuul, Harry Tuul

Hetkel kuum